Historyczna Gra Miejska „100 lat w jeden dzień – śladami historii PCK w Krakowie”
zorganizowana z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża
Przypominamy! Miłośników historii Polskiego Czerwonego Krzyża oraz pozostałych pasjonatów działalności naszej organizacji zapraszamy do udziału w Historycznej Grze Miejskiej pn. “100 lat w jeden dzień – śladami historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie”, która odbędzie się w dniu 18 czerwca 2019 roku.
Bardzo liczymy na Państwa udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, związanym z obchodami 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie. Trasa gry poprowadzi Was ulicami Starego Miasta w Krakowie, przez kolejne miejsca istotne z punktu widzenia działalności i historii PCK. Jakie to miejsca? Odgadnięcie ich znaczenia to pierwsze zadanie uczestników Gry; mogą oni rozwiązać je jeszcze przed startem, korzystając z literatury zawierającej opisy miejsc i wydarzeń oraz postaci z nimi związanych.
Trasa Gry wynosi około 7 km i jest do pokonania przez uczestników pieszo, ze względu na usytuowanie miejsc/punktów kontrolnych. Zespoły złożone z uczestników spoza Krakowa otrzymają wsparcie w osobie przewodnika w poruszaniu się po mieście i w dotarciu do poszczególnych punktów.
W Grze przewidzieliśmy udział nie więcej niż 10 Zespołów, liczących do 5 osób każdy. O zakwalifikowaniu do udziału w Grze zadecyduje kolejność zgłoszeń Zespołów. Uczestników nie obowiązują ograniczenia wiekowe.
Członkowie zespołów w czasie Gry mogą korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych, aby sprawnie przemieszczać się i rozwiązywać zadania. Na każdym z 10 punktów zawodnicy zbiorowo – lub poprzez wskazanego przedstawiciela – odpowiadać będą na pytania związane z historią danej lokacji, jak również ze współczesną działalnością Polskiego Czerwonego Krzyża. Będą także rozwiązywać zadania praktyczne. Za każde wykonane zadanie uczestnicy otrzymują punkty, których liczba jest zależna od stopnia poprawności lub czasu jego realizacji, oraz puzzle, które finalnie utworzą zdjęcie z hasłem kończącym Grę.
Przewiduje się dodatkowy punkt na trasie, gdzie uczestnicy nie będą rozwiązywać zadań, ale będą mogli odpocząć i zwiedzić ważne miejsce na mapie Krakowa. Szczegółowe zasady Gry opisuje Regulamin.
Zwycięzcą zostaje ten Zespół, który dotrze do ostatniego punkt Gry, wykonując prawidłowo wszystkie zadania, a po zakończeniu ostatniego zadania zmierzony czas będzie najlepszy – uzyskując jednocześnie najwyższą liczbę punktów.
Uczestnicy Gry walczą o puchar oraz o tytuł Mistrza Historycznej Gry Miejskiej „100 lat w jeden dzień – śladami historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie”. Zwycięzcy Gry z miejsc od trzeciego do pierwszego otrzymają drobne upominki.
Zgłoszenia do Gry przyjmowane są do dnia 10 czerwca 2019 roku mailowo na adres krakow.mlodziez@pck.malopolska.pl, ewentualnie również pocztą na adres: Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża ul. Studencka 19, 31-116 Kraków lub osobiście w siedzibie Organizatora, za pomocą formularza zgłoszeniowego do Gry.
UWAGA: Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim, toteż bardzo Was prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności!
Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w podróży w przestrzeni i czasie – i do przeżycia 100 lat historii Polskiego Czerwonego Krzyża w jeden dzień.
Regulamin
Historycznej Gry Miejskiej
z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża
„100 lat w jeden dzień – śladami historii PCK w Krakowie”
- 1. Organizator
- Organizatorem Historycznej Gry Miejskiej pt. „100 lat w jeden dzień – śladami historii PCK w Krakowie” (zwanej dalej Grą lub Grą Historyczną lub Historyczną Grą Miejską) jest Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Studencka 19, 31-116 Kraków, tel. 12 422 91 15 w. 32, faks 12 422 90 79, e-mail: krakow.mlodziez@pck.malopolska.pl) poprzez Wydział Programowo-Projektowy (dalej zwany „Organizatorem”).
- Przez organizację Gry rozumie się przygotowanie Punktów Kontrolnych na terenie miasta Krakowa oraz wszystkie inne czynności zmierzające do prawidłowego jej przebiegu.
- 2. Zasady Gry
- Historyczna Gra Miejska organizowana jest z okazji 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża i jest grą strategiczną organizowaną w przestrzeni miasta Krakowa.
- Głównym celem Gry jest przybliżenie jej uczestnikom historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie oraz popularyzacja wiedzy na temat tego Stowarzyszenia wśród szerszego grona odbiorców.
- Udział w Grze jest bezpłatny.
- Uczestnikami Gry mogą być uczestnicy, który ukończyli co najmniej 16 lat. Gra dedykowana jest zarówno dla młodzieży, jak i dla osób dorosłych.
- Warunkami udziału w Grze jest rejestracja Zespołu liczącego od 3 do 5 osób, z których każda musi mieć ukończone co najmniej 16 lat. Każdy Zespół musi podać opiekuna/kapitana Zespołu, który musi być pełnoletni.
- Każda z osób uczestniczących w Grze powinna być w dobrym stanie zdrowia, umożliwiającym udział w Grze.
- Organizatorzy nie zapewniają dla osób uczestniczących w Grze opieki medycznej.
- Osoby niepełnoletnie powinny uczestniczyć w Grze wraz z osobą pełnoletnią, która będzie kapitanem zespołu. Osoby niepełnoletnie uczestniczące w Grze muszą posiadać pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego (rodziców lub prawnych opiekunów) na udział w Grze – załącznik nr 3 do Regulaminu. Organizatorzy nie zapewniają opieki osób pełnoletnich dla osób niepełnoletnich uczestniczących w Grze. Oświadczenie osób pełnoletnich o akceptacji warunków niniejszego Regulaminu stanowi załącznik nr 4 do Regulaminu.
- Podczas Gry Historycznej każdy Zespół musi posiadać telefon komórkowy, za pośrednictwem którego może otrzymywać informacje od Organizatora. Numer tego telefonu (tj. numer telefonu opiekuna Zespołu) Zespół musi podać Organizatorom w chwili wysyłania zgłoszenia udziału w Grze.
- W Grze może wziąć udział nie więcej niż 10 Zespołów, liczących do 5 osób w Zespole. O zakwalifikowaniu do udziału w Grze decyduje kolejność zgłoszeń Zespołów.
- Przewidziana jest jedna kategoria uczestnictwa w Grze:
- Zgłoszenia do Gry przyjmowane są do dnia 10.06.2019 roku mailowo na adres krakow.mlodziez@pck.malopolska.pl lub pocztą na adres: Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża ul. Studencka 19, 31-116 Kraków lub osobiście w siedzibie Organizatora, za pomocą formularza zgłoszeniowego do Gry, który stanowi załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu. Dodatkowe informacje można uzyskać u Organizatorów. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych uczestników oraz klauzula informacyjna stanowi załącznik nr 6 (dla pełnoletnich uczestników, w tym opiekuna) oraz załącznik nr 7 (dla niepełnoletnich uczestników). Załącznik nr 8 zawiera zgodę na rozpowszechnianie wizerunku – osoba pełnoletnia, a załącznik nr 9 zgodę na rozpowszechnianie wizerunku – osoba niepełnoletnia.
- Każdy Zespół po weryfikacji zgodności zgłoszenia z regulaminem, otrzyma potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, a następnie informacje niezbędne do rozpoczęcia Gry. Zgłoszenie jest ważne, jeżeli Zespół otrzymał potwierdzenie przyjęcia w formie e-mail lub po potwierdzeniu telefonicznym przez Organizatora.
- Po potwierdzeniu przyjęcia zgłoszenia przez Organizatora, na podany w zgłoszeniu adres e-mail przesłane zostaną niezbędne materiały dydaktyczne dla Zespołu, stanowiące o historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie. Informacje zawarte w materiałach będą potrzebne do wykonywania zadań w Punktach Kontrolnych podczas przebiegu Gry.
- W dniu 12.06.2019r. do godziny 12.00 każdy zespół zakwalifikowany do Gry, otrzyma na podany w zgłoszeniu adres e-mail numer swojego Zespołu oraz szczegółowe zasady rozpoczęcia Gry i harmonogram. Organizator zaleca dokładne zapoznane się z tymi informacjami.
- Opiekun wraz z pojawieniem się na starcie składa na ręce Organizatora oświadczenie o odpowiedzialności za powierzonych mu niepełnoletnich uczestników, podpisane osobiście oraz opatrzone pieczęcią i podpisane przez Dyrektora Szkoły, którą reprezentuje (w przypadku Zespołu składającego się z uczniów danej Szkoły). Oświadczenie stanowi załącznik nr 5 do niniejszego regulaminu.
- 3. Rozpoczęcie rozgrywki
- Gra rozpocznie się 18.06.2019r. o godz. 10.00 w Krakowie Dokładne miejsce rozpoczęcia Gry zostanie podane uczestnikom wraz z informacjami, o których mowa w § 2 ust. 15 wyżej.
- Na starcie Gry każdy Zespół otrzyma indywidualną Kartę Zespołu.
- Uczestnicy Gry w trakcie jej trwania poruszają się pieszo.
- Gra kończy się 18.06.2019 roku około godziny 15.00 w Biurze Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża na ul. Studenckiej 19 w Krakowie. O tej godzinie (o ile Zespoły nie ukończą gry wcześniej) Zespoły zobowiązane są stawić się na finale Gry.
- Zadaniem uczestników Gry jest poruszanie się pomiędzy poszczególnymi Punktami Kontrolnymi oraz wykonywanie następujących po sobie zadań. Za każde wykonane zadanie uczestnicy otrzymują punkty, których liczba jest zależna od stopnia poprawności lub czasu jego realizacji, oraz puzzle, które utworzą zdjęcie z hasłem kończącym Grę.
- Punkty Kontrolne zostaną ustanowione w miejscach historycznie ważnych dla Polskiego Czerwonego Krzyża, w których miały miejsce znaczące wydarzenia dla organizacji i które zostały szczegółowo opisane w dostępnej literaturze.
- Opisy miejsc (wykaz literatury) do wcześniejszego zapoznania się i przygotowania się uczestników stanowią załącznik nr 1 do Regulaminu – Wykaz literatury.
- Podczas Gry Zespoły będą wykonywać zadania teoretyczne i praktyczne związane z historią Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie oraz współczesną działalnością PCK, otrzymywać rekwizyty i wskazówki. Na poszczególnych etapach Gry jej uczestnicy odwiedzają każdy z Punktów tylko jeden raz w czasie trwania całej Gry.
- Każdy z Zespołów odwiedzi te same punkty trasy.
- Dla zespołów spoza Krakowa przewiduje się wsparcie w poruszaniu się po mieście
i dotarciu do Punktów Kontrolnych w postaci przewodników. - Każdy z Zespołów biorący udział w Grze podążać będzie własną trasą, po to by nie dublować liczby Zespołów w danym punkcie oraz by zachować w tajemnicy miejsca usytuowania innych punktów trasy.
- W przypadku naruszenia przez uczestnika Gry lub Zespół zasad niniejszego regulaminu, złamania zasad fair play, utrudniania gry innym graczom bądź niszczenia wskazówek, w dowolnym momencie Gry Organizator ma prawo odebrania członkom Zespołu Karty Zespołu i wykluczenia ich z Gry. Decyzja w tej kwestii jest ostateczna, bez prawa składania odwołania.
- W trakcie Gry członkowie poszczególnych Zespołów nie mogą się rozdzielać. Liczba członków Zespołów będzie weryfikowana w poszczególnych Punktach Kontrolnych. W razie niezgodności, Zespół będzie mógł przystąpić do realizacji danego zadania dopiero wtedy, kiedy wszyscy członkowie Zespołu znajdą się w Punkcie Kontrolnym.
- Gra toczy się w normalnym ruchu miejskim, stąd Organizator prosi o zachowanie szczególnej ostrożności.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki losowe powstałe w trakcie gry. Organizator nie odpowiada za rzeczy zagubione w trakcie Gry. Organizator nie ponosi odpowiedzialności względem uczestników za szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po Grze. Uczestnicy startują w Grze na własną odpowiedzialność. Przez akceptację niniejszego regulaminu uczestnicy zrzekają się prawa dochodzenia od Organizatora roszczeń w razie wystąpienia szkody w związku z uczestnictwem w Grze.
- Odbierając Kartę Gracza, uczestnik zgadza się na warunki Gry i potwierdza, że zapoznał się z jej regulaminem.
- Wymaga się od graczy przestrzegania zasad kulturalnego zachowania. Zachowania nieodpowiednie członków drużyny, po zgłoszeniu do Organizatora, mogą być podstawą do wykluczenia Zespołu lub jego części z Gry.
- Organizator może nie wyrazić zgody na start uczestnika w Grze, jeśli stwierdzi, iż ten jest pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zachowanie uczestników Gry, mogące naruszyć porządek publiczny lub dobra osobiste osób trzecich.
- Organizator nie jest stroną między uczestnikami a osobami trzecimi, których dobra mogą być naruszone w czasie Gry.
- 4. Wyłanianie zwycięzców
- Zwycięzcy zostaną wyłonieni w jednej kategorii.
- Zwycięzcą zostaje Zespół, który dotrze do ostatniego punkt Gry, wykona prawidłowo zadanie i po zakończeniu zadania zmierzony czas będzie najlepszy oraz uzyska najwyższą liczbę punktów.
- Przy ostatecznej klasyfikacji Zespołów będzie brana pod uwagę suma zabranych punktów oraz czas przebycia całej trasy.
- Ogłoszenie wyników Gry i wręczenie nagród nastąpi 18.06.2019 roku, po zakończeniu Gry przez zespoły.
- Wyniki podane przez Organizatora są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- 5. Nagrody
- Uczestnicy Gry walczą o puchar oraz o tytuł Mistrza Gry Miejskiej Historycznej „100 lat w jeden dzień – śladami historii Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie”.
- Zwycięzcy Gry, z miejsc od trzeciego do pierwszego, otrzymają drobne upominki.
- Organizatorzy przewidują możliwość nagrodzenia wszystkich Zespołów biorących udział w grze.
6. Kontakt z Organizatorem
Dane kontaktowe ze strony Organizatora: Marlena Szewczyk, adres e-mail: krakow.mlodziez@pck.malopolska.pl, numer telefonu: 12 422 91 15 w. 32 lub 512 225 896.
- 7. Postanowienia końcowe
- Regulamin znajduje się do wglądu w siedzibie Organizatora oraz na stronie internetowej http://pck.malopolska.pl, jako załącznik do wydarzenia.
- W kwestiach dotyczących przebiegu Gry, nieprzewidzianych niniejszym regulaminem, a także w zakresie interpretacji niniejszego regulaminu, głos rozstrzygający należy do Organizatora.
- Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w regulaminie.
- Wykaz załączników.
Załącznik nr 1- Wykaz literatury
Załącznik nr 2 Karta zgłoszeniowa
Załącznik nr 3 Zgoda rodzica na udział osoby niepełnoletniej
Załącznik nr 4 Oświadczenie uczestnika – osoba pełnoletnia
Załącznik nr 5 Oświadczenie opiekuna zespołu ( w przypadku osób niepełnoletnich)
Załącznik nr 6 Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – uczestnik pełnoletni
Załącznik nr 7 – Zgoda na przetwarzanie danych osobowych – uczestnik niepełnoletni
Załącznik nr 8 – Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku – uczestnik pełnoletni
Załącznik nr 9 – Zgoda na rozpowszechnianie wizerunku – uczestnik niepełnoletni
WYKAZ LITERATURY
Poniżej znajduje się wykaz literatury do zapoznania się dla uczestników Gry.
1. Książę Paweł Sapieha
http://pck.malopolska.pl/ksiaze-pawel-sapieha-pierwszy-prezes-polskiego-towarzystwa-czerwonego-krzyza/
- Harcerska Poczta PCK
http://pck.malopolska.pl/harcerska-poczta-pck-krakowie/ - Szpital jeniecki PCK
http://pck.malopolska.pl/szpital-jeniecki-polskiego-czerwonego-krzyza-w-krakowie/ - Ciekawostka nr 40 – stacje krwiodawstwa
http://pck.malopolska.pl/dzialania/100-lecie-pck/#1516624090487-b724e0fc-c004 - Krakowski „Patronat” więzienny
http://pck.malopolska.pl/krakowski-patronat-wiezienny/ - Generał Józef Haller –
ttp://pck.malopolska.pl/gen-jozef-haller/ - Szpital jeniecki „u Jezuitów”
http://pck.malopolska.pl/szpital-jeniecki-u-jezuitow-w-krakowie/ - Zaangażowanie PCK w upamiętnienie osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego
http://pck.malopolska.pl/zaangazowanie-polskiego-czerwonego-krzyza-upamietnienie-osoby-marszalka-jozefa-pilsudskiego/
- Dworcowa Stacja Opatrunkowa
http://pck.malopolska.pl/dworcowa-stacja-opatrunkowa-w-krakowie/ - Archiwum Robla
http://pck.malopolska.pl/archiwum-robla/
Dodatkowe, nieobowiązkowe teksty, powiązane z miejscami na trasie GRY.
- Ewakuacja szpitali warszawskich po upadku Powstania Warszawskiego do Krakowa
http://pck.malopolska.pl/ewakuacja-szpitali-warszawskich-po-kapitulacji-powstania-warszawskiego-do-krakowa/ - Dr Marian Wodziński – zapomniany bohater
http://pck.malopolska.pl/dr-marian-wodzinski-zapomniany-bohater/ - Sztandar Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK
http://pck.malopolska.pl/dzialania/100-lecie-pck/#1538104937164-f006921e-3181 - Historia siedziby PCK w Krakowie
http://pck.malopolska.pl/wp-content/uploads/2017/11/HISTORIA-SIEDZIBY.pdf
Patronat nad obchodami 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża :
Dodatkowo, Gra Miejska uzyskała patronat:
Rektora Akademii Ignatianum w Krakowie
Ks. prof. dr hab. Józefa Bremera SJ
Prezesa PCK Stanisława Kracika
Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Profesora dr J. Sehna w Krakowie
Instytutu Pamięci Narodowej
Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie