Działania na rzecz osób z niepełnosprawnością Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża realizuje na terenie Gminy Mogilany, w Nowym Sączu oraz Trzebini.

Na terenie Krakowa usługi specjalistyczne dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością są prowadzone przez gminę Kraków. Więcej: https://ngo.krakow.pl/

REALIZOWANA POMOC

 

Działania te polegają na świadczeniu specjalistycznych  usług opiekuńczych. Są to usługi  dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Polegają one na pielęgnacji wspierającej proces leczenia, rehabilitacji fizycznej, usprawnianiu zaburzonych funkcji organizmu zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Są one świadczone przez specjalistów na terenie gmin: Mogilany, Trzebinia,  Nowy Sącz.

 

Na terenie Gminy Kraków realizujemy specjalistyczne usługi opiekuńcze dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością. Usługi dostosowane są do potrzeb rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością, świadczone przez wykwalifikowanych terapeutów dziecięcych. Usługi te obejmują swoim zakresem także przejęcie czasowej opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością  i cieszą się coraz większym zainteresowaniem rodzin.

 

W gminie Mogilany, Trzebinia i Nowy Sącz świadczymy specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób chorujących psychicznie w miejscu zamieszkania. Prowadzona w ramach tych usług codzienna terapia i pilnowanie przyjmowania leków, umożliwia stabilne funkcjonowanie chorych w środowisku, zapobiegając kryzysom psychicznym. Usługi te są realizowane przez terapeutów z doświadczeniem w pracy z osobami chorującymi psychicznie.

 

 


 

 

Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża realizując wyżej wymienione usługi, zatrudnia wysoce wykwalifikowany i doświadczony personel, w tym: oligofrenopedagogów, logopedów, pedagogów, psychologów, fizjoterapeutów, rehabilitantów, terapeutów zajęciowych oraz pielęgniarki.

 

 

Wypożyczalnia rowerów trójkołowych rehabilitacyjnych
Małopolskiego Oddziału Okręgowego
Polskiego Czerwonego Krzyża

 

 

Otwarcie wypożyczalni: 4 września 2018r.

 

  • wypożyczalnia jest całkowicie bezpłatna
  • sprzęt przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością (dzieci jak i dorosłych) oraz osób starszych którzy z tradycyjnych rowerów ze względu na stan zdrowia nie mogą korzystać
  • pierwszeństwo wypożyczenia mają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • przekazywanie rowerów odbywa się z „z ręki do ręki” kolejny wypożyczający odbiera rower od użytkownika któremu skończył się czas wypożyczania
  • rowery dostępne są w 3 rozmiarach (16’ dla dzieci przedszkolnych, 20’ dla osób o wzroście do 150 cm, 24’ dla osób o wzroście powyżej 155 lub z większą wagą).

 

Rower wypożyczyć można na okres do dwóch tygodni. Jeśli do końca tego okresu nie skontaktuje się z Państwem kolejna osoba, istnieje możliwość przedłużenia okresu wypożyczenia roweru na kolejne dwa tygodnie. Wypożyczenie odbywa się na zasadzie „ z ręki do ręki”. Prosimy o kontakt telefoniczny w celu rezerwacji roweru pod numerem telefonu 500 033 266. Osoby wypożyczające rower zobowiązane są do zapoznania się z Regulaminem zamieszczonym poniżej.

Rowery zostały przekazane Małopolskiemu Oddziałowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża przez fundację Eco Textil  w ramach projektu „Rower dla niepełnosprawnego”.

Kontakt:

Studencka 19, 31-116 kraków
tel: 500-033-266, email: krakow.tekstylia@pck.org.pl
www.pck.malopolska.pl

Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża organizuje cyklicznie projekt „Jesteśmy z tej samej bajki”, skierowany do pełnosprawnych i dzieci z niepełnosprawnością biorących udział w obchodach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z wzajemnością– Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych” – współfinansowany przez Urząd Miasta Krakowa.

 


 

Udział w kolejnych edycjach projektu wzięło około 250 dzieci z różnych części Małopolski. Jego celem było pokazanie, że wszyscy jesteśmy tacy sami, a nasz wygląd jest tylko kwestią „drugorzędną”. W czasie projektu, dzieci brały udział w profesjonalnej sesji zdjęciowej – w strojach bajkowych. Dysfunkcja fizyczna czy umysłowa nie wyklucza możliwości zostania Królewną Śnieżką czy Batmanem. W celu propagowania idei integracji udział w zabawie wzięły również dzieci zdrowe – pełnosprawni rówieśnicy. Poprzez wspólne działanie doszło do zderzenia dwóch środowisk, a tym samym byliśmy w stanie pokazać, że każde dziecko jest takie samo i w zasadzie niczym się te obie grupy nie różnią.

 

 

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania w formie sesji zdjęciowej obalają stereotypy dotyczące postrzegania dzieci z niepełnosprawnością, a realizacja projektu „Jesteśmy z tej samej bajki” przyczyniła się do przełamania barier i lęków w kontaktami dzieci zdrowych z dziećmi z niepełnosprawnością oraz spowodowała akceptację dziecka z niepełnosprawnością przez rówieśników.

 


 Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża współpracuje z Fundacją Eco Textil. Otrzymujemy od niej trójkołowe rowery rehabilitacyjne które przekazujemy dalej osobom z niepełnosprawnością z województwa małopolskiego. Specjalna konstrukcja roweru pozwala na samodzielne poruszanie się osób z niepełnosprawnością, mającym problemy z chodzeniem. Wspomaga rehabilitację, daje samodzielność i mnóstwo radości.

 

 

 

Osoby zainteresowane otrzymaniem takiego roweru posiadające orzeczenie o niepełnosprawności prosimy o kontaktowanie się z urzędami miast i gmin odpowiednimi do miejsca zamieszkania. Rowerki są dostępne są w 3 rozmiarach (16’ dla dzieci przedszkolnych, 20’ dla osób o wzroście do 150 cm, 24’ dla osób o wzroście powyżej 155 lub z większą wagą).

Rozdaliśmy już ponad 110 rowerków.

KONTAKT

Tel. 12 – 422 – 91 – 15 wew. 32

Kom: 512 – 225 – 896
krakow.opieka@pck.org.pl

krakow.powiat@pck.org.pl

 


 

Małopolski Oddział Okręgowy PCK

Ul. Studencka 19
31-116 Kraków

ARTYKUŁY