Kim jest wolontariusz? Dla nas wolontariusz to przede wszystkim kręgosłup społeczeństwa obywatelskiego. Siła napędowa organizacji pozarządowych, esencja inicjatyw obywatelskich. Dla wszystkich typów wolontariatu można znaleźć wspólny mianownik – pomaganie innym.
Wolontariusz nie jest pracownikiem etatowym i z całą pewnością takiego pracownika nie zastąpi. Organizacja powinna postrzegać współpracę z wolontariuszem jako inwestycję, w której dla osiągnięcia wspólnego celu obie strony angażują swoje najcenniejsze zasoby, takie jak choćby wiedza czy czas. Obie strony z inwestycji tej wychodzą bogatsze. Osiągają postawione sobie cele, odczuwają satysfakcję z pomocy na rzecz innych, zdobywają nowe doświadczenie czy umiejętności, wnoszą swój unikalny wkład w budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa.
Wolontariusz jako osoba zawodowo niezaangażowana w codzienną pracę instytucji wnosi do organizacji nowe spojrzenie. Może być źródłem inspiracji i pomysłów. Swoim zapałem i postawą może motywować do działania innych – tak wolontariuszy, jak i samych pracowników. Wolontariusz wzmacnia też wiarygodność społecznej działalności organizacji. Staje się jej ambasadorem. Nie tylko wówczas, gdy z organizacją współpracuje, ale także długo po tym, gdy swoje zadania zakończy.
Dobry wolontariusz to ten, który identyfikuje się z działaniami organizacji. Jeśli w zespole będziemy mieli ludzi wyznających podobne wartości czy mających podobne zainteresowaniach, będzie nam łatwiej budować tożsamość organizacji i realizować jej misję. Wolontariuszami w Małopolskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża mogą być osoby w różnym wieku (młodzież, studenci, emeryci), z rożnymi doświadczeniami, umiejętnościami oraz wiedzą (menedżerowie, sportowcy, dziennikarze, podróżnicy, pedagodzy, studenci, uczniowie), dysponujący różną ilością czasu.
W czym wspierają nas wolontariusze?
- angażują się w akcje pomocy dla ofiar klęsk i katastrof – pomagają w przygotowaniu transportów humanitarnych i dystrybucji darów,
- działają w grupach pomocy – Społecznych Instruktorów Młodzieżowych, Ratownictwa, Pomocy Humanitarnej,
- uczą dzieci i młodzież pierwszej pomocy, podstaw międzynarodowego prawa humanitarnego, zasad zdrowego stylu życia, itp.
- pomagają przy organizacji festynów, imprez plenerowych akcji poboru krwi bądź konkursów,
- kwestują na ulicach zbierając pieniądze do puszek,
- pracują w naszych biurach jako asystenci.
Form pomocy i aktywności jest dużo więcej i nie sposób ich wszystkich wymienić.
Ankieta dla wolontariusza w wersji polskiej i angielskiej znajduje się w zakładce: „Pliki do pobrania”.
Jeżeli chcesz pomóc potrzebującym, spotkać nowych ludzi, fajnie spędzić czas, masz pomysły, jesteś kreatywny to szukamy właśnie CIEBIE!
Po szczegóły przyjdź do siedziby Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie przy ul. Studenckiej 19,
napisz e-mail, lub zadzwoń: sim.krakow@pck.org.pl 12-422 91 15.