System Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża to system współpracujący i wspomagający całościowe działania ratownicze prowadzone przez wszystkie jednostki obecne podczas akcji ratunkowej. System ten tworzy zintegrowane działanie trzech rodzajów jednostek ratowniczych stowarzyszenia:

 

  • Grup Ratownictwa (GR PCK), których zadaniem jest osiągnięcie odpowiedniego wyszkolenia i wyposażenie tak, aby w przypadku dużej katastrofy, Grupa taka mogła wysłać Ratowników wypełniających zadania Patroli Ratowniczych.
  • Grup Ratownictwa Medycznego (GRM PCK), których zadaniem jest organizowanie Polowego Punktu Medycznego gdzie poszkodowanym udzielana jest kwalifikowana pomoc medyczna przez zawodowy personel medyczny oraz, w miarę możliwości, również wysłanie Patroli Ratowniczych działających na terenie katastrofy.
  • Grup Ratownictwa Specjalnego (GRS PCK), których zadaniem jest podejmowanie działań ratownictwa specjalistycznego zgodnego ze specyfiką danej Grupy (w zależności od specjalności poszczególnych sekcji) w celu wspomagania Patroli Ratowniczych w działaniach poszukiwawczych ( np. sekcje psów ratowniczych ) , wydobyciu lub transporcie poszkodowanych w miejscach niedostępnych dla Patroli Ratowniczych (ratownictwo wodne, nurkowe, wysokościowe).

 

 

Grupa ratownicza zrzesza osoby z wykształceniem medycznym oraz ratowników przeszkolonych w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dbając o utrzymanie wysokiego poziomu umiejętności członków grupy organizujemy i bierzemy udział w szkoleniach oraz manewrach terenowych, współpracując z innymi jednostkami ratowniczymi (np. PSP, OSP, Straż Miejska czy grupy ratownictwa PCK z innych województw).

Profesjonalny sprzęt oraz wysokie kwalifikacje ratowników umożliwiają skuteczne działanie, gdy gra toczy się o ludzkie życie. Ratownicza pasja łączy w zespół przygotowany do działania w trudnych i zmiennych sytuacjach, a nasze różnorodne zainteresowania (są wśród nich miłośnicy żeglarstwa, wspinaczki, rajdów…) sprawiają, że ratownicy są gotowi by stanąć na wysokości zadania niezależnie od warunków.

 

ZARZĄD

 

Szymon Czopek – Prezes/Szef Grupy Ratownictwa Kraków

Mateusz Grabiec – Zastępca

Radosław Psuj – Sekretarz

Jarosław Pałka – Członek Zarządu


 

HISTORIA GRUPY

 

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą organizacją humanitarną w Polsce. Pomagamy od ponad 90 lat i nie byłoby to możliwe bez udziału ludzi o ogromnym sercu. Historia naszego zespołu sięga 1996 roku, kiedy to powstała Krakowska Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża. 10 lat później w ramach struktur PCK powstaje w Krakowie druga jednostka: Grupa Ratownictwa COR Polskiego Czerwonego Krzyża. 4 lata istnienia obu grup zbliżyły je do siebie na tyle, by w 2010 doszło do ich połączenia, w wyniku czego wyłonił się jeden silny zespół , który tworzymy do dziś. Ostatnią ważną datą w rozwoju Grupy jest rok 2013, kiedy to uzyskaliśmy status jednostki wspierającej Państwowy System Ratownictwa Medycznego. Oczywiście nie spoczęliśmy na laurach i dalej rozwijamy zespół, a jego historia piszę się dalej.

 

Choć zmieniała się nazwa, zmieniali się ludzie, sprzęt czy nawet siedziba, to zawsze gościła i pozostawała w nas pasja. Pasja która sprawia, że stale jesteśmy gotowi nieść pomoc potrzebującym w ramach Systemu Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jednakże nasza działalność nie kończy się jedynie na tragicznych zdarzeniach. Współpracujemy także z takimi instytucjami jak Urząd Miasta Krakowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe by dbać o uczestników imprez, zarówno tych masowych i tych bardziej kameralnych – organizowanych w naszym mieście i w jego okolicach.

AKTYWNOŚĆ GRUPY RATOWNICTWA PCK KRAKÓW

 

Wypadki komunikacyjne

Dziesiątki przepisów, znaków, nowoczesne systemy bezpieczeństwa instalowane w pojazdach, innowacyjne rozwiązania drogowe – choć wszystko to ma uchronić przed wypadkiem lub chociaż śmiercią, nie zastąpi myślenia. Chwila nieuwagi, nieprzestrzeganie przepisów doprowadzają do tragedii, której żadna technologia nie jest w stanie powstrzymać.  ale niestety – wciąż wystarczy sekunda nieuwagi by spowodować wypadek. Ratownicy są gotowi we współpracy z jednostkami KSR-G by nieść pomoc rannym w takich zdarzeniach. Najlepszym dowodem na to, że w takiej sytuacji GR Czerwonego Krzyża gotowe są nieść pomoc jest, nie tak dawna, tragedia pod Szczekocinami, gdzie zadysponowano jednostki GR Będzin i GR Kielce które dzielnie dotrzymały pola.

Katastrofy budowlane

Czy w Gdańsku w 1995 roku, czy w ruinach Hali Międzynarodowych Targów Katowickich widać było godło Polskiego Czerwonego Krzyża. Grupy Ratownicze PCK wspomagały jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w niesieniu pomocy poszkodowanym. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i właściwym ludziom, Grupa jest gotowa by wspierać te służby.

Poszukiwanie osób zaginionych

Dzięki sprawnemu systemowi mobilizacji, wyszkoleniu oraz sprzętowi gotowi jesteśmy wspierać w poszukiwaniach osób zaginionych służby PRM i KSR-G w każdych warunkach pogodowych i terenowych. Co więcej, Grupa dąży do jeszcze większej profesjonalizacji tej gałęzi naszej działalności poprzez wprowadzanie nowoczesnej technologii, która dzięki zdjęciom satelitarnym i odbiornikom GPS pozawala precyzyjnie śledzić oraz planować poszukiwania.

Klęski żywiołowe

W trakcie każdej klęski żywiołowej – czy powodzi, czy huraganu, ratownicy są  gotowi by nieść pomoc wszystkim tym, którzy przegrywają walkę z siłami natury. Współpracując z jednostkami PSP i OSP, (współpraca m.in: 2010) Grupa może pomagać w każdych warunkach pogodowych i terenowych.

Zabezpieczamy imprezy masowe

Pogrzeb Pary Prezydenckiej, Msza Papieska, Obchody wyzwolenia KL Auschwitz, Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości, Festiwal Kultury Żydowskiej, Lekcje Śpiewania, mecze Wisły Kraków, Cracovia Maraton, Coke Live Festival, Juwenalia, Czyżynalia… długo można jeszcze wymieniać, ale wszystkie te wydarzenia łączy nasza GR, która może zabezpieczyć każdą imprezę masową.

Szkolenia i promocja pierwszej pomocy

Mimo licznych kampanii społecznych, ludzie nadal boją się udzielać pomocy osobie potrzebującej. Czy ma to być pomoc w urazach, omdleniach czy chociaż wezwanie pomocy przez telefon wciąż dla wielu osób stanowi wyzwanie, z którym nie potrafią sobie poradzić. Dlatego też nasza Grupa (w skład której wchodzą także instruktorzy pierwszej pomocy), przy każdej okazji edukuje i oswaja ludzi w kwestii udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy są często zapraszani przez różne firmy i instytucje, aby przeszkolić ich pracowników.

Wsparcie jednostek PSP, OSP I RATOWNICTWA

W szeregach Ratowników nie brakuje strażaków i ratowników medycznych. Pomagają sobie nawzajem, bo mają wspólny cel – troskę o ludzkie życie. Wspierają strażaków w działaniach poszukiwawczych, ratowniczych oraz przeprowadzają wspólne manewry, żeby wymieniać doświadczenia i zdobywać bezcenną wiedzę z zakresu ratowania życia.

Wszystkich, którzy są zainteresowani wstąpieniem do Grupy Ratownictwa PCK „Kraków”, prosimy o przysłanie aplikacji na rekrutacja.krakow@grpck.pl

 

W wiadomości proszę zawrzeć następujące informacje:

  • imię i nazwisko
  • wiek
  • adres e-mail
  • nr telefonu kontaktowego
  • odbyte kursy i doświadczenie związane z pierwszą pomocą lub ratownictwem (np. kurs pierwszej pomocy 16h PCK, działalność w innych grupach i jednostkach ratowniczych)
  • krótką charakterystykę swojej osoby (wykształcenie, motywację wstąpienia do grupy).

 

W trakcie oczekiwania na naszą odpowiedź, zapraszamy do lektury przepisów związanych z działalnością i uczestnictwem w grupie ratowniczej Polskiego Czerwonego Krzyża: www.pck.pl ratownictwo prawo. 

 

W szczególności polecamy:

  • Regulamin Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża
  • Regulamin Stopni Ratowniczych w Grupie Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża

 

 

Bezwzględnym kryterium rozpoczęcia Stażu Kandydackiego jest ukończenie 18 lat.

Potrzebujesz nas? Daj nam znać!

 

Może planujesz zorganizować wydarzenie reklamowe albo imprezę integracyjną i potrzebujesz zabezpieczenia medycznego? A może chcesz sprawdzić jak się zachowają w sytuacji stresowej i chcesz im zorganizować zawody z ratownictwa?

 

Grupa Ratownictwa PCK „Kraków”

https://www.facebook.com/grpckkrakow

E-mail: gr.krakow@pck.org.pl

 

 


 

Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

ul. Studencka 19. 31-116 Kraków

ARTYKUŁY