Trwają wakacje, sezon urlopowy i wyjazdowy, w związku z tym pragniemy zapoznać Państwa z naszym nowym pomysłem – podróżowania i zwiedzania Małopolski czerwonokrzyskim szlakiem. W Małopolsce jest wiele miejsc związanych z historią Polskiego Czerwonego Krzyża – odnaleźliśmy je dla Was, opisaliśmy ich historie i zapraszamy na trasę.
Nasz projekt „Czerwonokrzyskim szlakiem przez Małopolskę” rozpoczynamy lokalnie – od Miasta Krakowa – ale kolejno planujemy przedstawić Państwu także interesujące miejsca związane z PCK w Zakopanem, w Rabce, Oświęcimiu, Tarnowie i Nowym Sączu oraz innych miejscowościach. Wakacyjne zwiedzanie może być interesującym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.
Do zobaczenia na szlaku, … czerwonokrzyskim szlaku.
Klikając na każdy z punktów, będziecie się mogli Państwo zapoznać z opisem, zdjęciem miejsca, jak również znaleźć odnośnik do bardziej szczegółowych informacji.
Poniżej prezentujemy skrótowy wstęp do każdej lokacji, by przybliżyć ideę wycieczki. Rozwinięcia opisów, po kliknięciu, znajdują się już w samej mapie, a szczegółowe opisy w artykułach, do których linki znajdziecie Państwo poniżej.
Krakowska filia Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża w Galicji i biuro księcia Pawła Sapiehy – ul. Basztowa 6
Z początkiem 1913 r. książę Paweł Sapieha został wybrany Prezesem Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża dla Galicji. Austriacki Czerwony Krzyż, w przeciwieństwie do rosyjskiego i niemieckiego – wyraził zgodę na utworzenie we Lwowie autonomicznego polskiego towarzystwa pod nazwą „Galicyjskie Towarzystwo Pań i Panów Czerwonego Krzyża” zwane powszechnie „Galicyjskim Czerwonym Krzyżem” (…)
Dworcowa Stacja Opatrunkowa w Krakowie, ul. Bosacka 14
W okresie poprzedzającym zjednoczenie się prekursorskich organizacji czerwonokrzyskich na ziemiach polskich i powstanie Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża w 1919 roku – bardzo aktywnie działało w Krakowie Stowarzyszenie Czerwonego Krzyża w Galicji, któremu przewodził Książę Paweł Sapieha. W działalność Stowarzyszenia zaangażowanych było wiele wybitnych krakowskich osobistości, w tym profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego i przedstawiciele rodzin arystokratycznych. Od momentu rozpoczęcia działań wojennych w 1914 roku, dużym wyzwaniem dla organizacji stała się opieka nad żołnierzami chorymi i rannymi na froncie, którzy masowo napływali do Krakowa. W 1914 i 1915 roku Kraków, położony w bezpośrednim pobliżu walk frontowych, stał się głównym punktem szpitalnym dla operującej w Galicji i Królestwie Polskim armii austro-węgierskiej (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/dworcowa-stacja-opatrunkowa-w-krakowie/
Miejsce pochówku generała Józefa Hallera – Prezesa Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża w latach 1920-1926 oraz twórcy Ruchu Młodzieżowego PCK, Kościół Parafii Wojskowej św. Agnieszki, ul. Dietla 30
W latach 1920-1926 funkcję prezesa Komitetu Głównego Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża pełnił generał Józef Haller. Euforia, jaka panowała wokół PTCK przy pełnym poparciu moralnym i materialnym całego polskiego społeczeństwa podczas wojny polsko-bolszewickiej, z chwilą jej zakończenia bardzo zmalała. Nadszedł okres bardzo niebezpieczny dla rozwoju działalności polskiej organizacji czerwonokrzyskiej. Józefowi Hallerowi udało się jednak przeprowadzić polską organizację czerwonokrzyską przez trudny dla Polski czas, kiedy na jej granicach trwały niepokoje, a lud śląski walczył o przyłączenie Śląska do Macierzy (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/gen-jozef-haller/
Krakowski „Patronat” więzienny, ul. Kanonicza 18
Krakowska Sekcja PCK Opieki nad Jeńcami i Internowanymi włączała się w pomoc, dla krakowskiego ‘podziemia’, dostarczając słomy, odzieży, koców, żywności. Wobec bardzo trudnej sytuacji żywnościowej krakowski PCK organizował dla Montelupich w porozumieniu z komendą więzienia wyjazdy do pobliskich dworów w okolice Słomnik, Proszowic, Miechowa, skąd przywożono dary. Przy tej sposobności pracownicy PCK zbierali ukradkiem informacje o więźniach i więzieniu, często przekupując gestapowców wódką i kiełbasą (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/krakowski-patronat-wiezienny/
Szpital jeniecki „u Jezuitów” w Krakowie, ul. Kopernika 26
W dniu 5 września 1939 roku powstał, pod przewodnictwem ks. metropolity Adama Sapiehy, Komitet Obywatelski, mający na celu ujęcie w ręce zarządu miasta. 6 września na mostach krakowskich stanęły oddziały niemieckie; zażądano 25 zakładników w celu zabezpieczenia przemarszu. Na liście zakładników znaleźli się m. in. prezes Krakowskiego Oddziału PCK, Zygmunt Klemensiewicz i jego zastępca – płk Stanisław Plappert (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/szpital-jeniecki-u-jezuitow-w-krakowie/
Pierwsza Stacja Krwiodawstwa PCK w Krakowie, ul. Sikorskiego 2
Po zakończeniu działań wojennych II Wojny Światowej Polski Czerwony Krzyż przystąpił do organizacji stacji poboru krwi. Osobą odpowiedzialną za to działanie był Bolesław Gnoiński, którego przedwojenne zasługi na polu rozwoju krwiodawstwa w PCK były nie do przecenienia. Na polecenie Ministra Zdrowia zajął się organizacją stacji przetaczania krwi w 1946 roku. Niestety dr Gnoiński zginął tragicznie w tym samym roku, niemniej jednak jego śmierć nie przerwała aktywności PCK w tym obszarze.
Polski Czerwony Krzyż organizował stacje krwiodawstwa w wielu miastach Polski (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/pierwsza-stacja-krwiodawstwa-w-krakowie/
Szpital jeniecki Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie w Bursie im. ks. Kuznowicza, ul. Skarbowa 2
Dnia 25 sierpnia 1939 roku, jak zanotowano w „Diariuszu Rezydencji Towarzystwa Jezusowego w Krakowie pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, ul. Skarbowa 2/4” – Bursa Związku Młodzieży Przemysłowej i Rzemieślniczej im. ks. M. Kuznowicza została przejęta przez władze wojskowe. Ostateczny odbiór przez specjalną komisję nastąpił we czwartek 31 sierpnia. Wieczorem tego dnia przybyła kompania sanitarna (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/szpital-jeniecki-polskiego-czerwonego-krzyza-w-krakowie/
Harcerska Poczta PCK przy ul. Pierackiego 19 (obecnie: Studencka 19)
W czasie II wojny światowej w Polskim Czerwonym Krzyżu w Krakowie, pod szyldem „Biura Poszukiwania Osób Zaginionych” zajmującego się przekazywaniem informacji i korespondencji pomiędzy jeńcami wojennymi, więźniami obozów i ich rodzinami, działała unikalna jednostka konspiracyjna zwana Harcerską Pocztą PCK (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/harcerska-poczta-pck-krakowie/
Zaangażowanie PCK w upamiętnienie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica pamiątkowa przy ul. Topolowej 16
6 czerwca 1937 roku, z inicjatywy młodzieży z krakowskich szkolnych kół PCK, odsłonięto przy ulicy Topolowej nr 18 w Krakowie tablicę pamiątkową ku czci Józefa Piłsudskiego. Tablicę ufundowała krakowska młodzież czerwonokrzyska (…)
Zamek Królewski na Wawelu. Ufundowanie sztandaru dla krakowskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża
Pierwszy sztandar dla krakowskiego oddziału PCK – reprezentacyjna chorągiew naszej jednostki – nadany został w 1930 roku, a uroczystość jego poświęcenia i przekazania miała wyjątkową, uroczystą oprawę.
Ceremonia odbywała się na Wawelu i uczestniczyli w niej przedstawiciele ówczesnych władz oraz Kościoła (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/dzialania/100-lecie-pck/#1538104937164-f006921e-3181
Archiwum Robla, ul. Westerplatte 9
Geneza Archiwum Robla sięga odkrycia w lesie katyńskim, oddalonym o kilkanaście kilometrów od Smoleńska, masowych grobów, w których pochowano zwłoki w polskich mundurach wojskowych. O istnieniu tych grobów dowiedziała się latem 1942 roku od miejscowej ludności grupa polskich robotników przymusowych (…)
Więcej http://pck.malopolska.pl/archiwum-robla/
Dom Medyków przy ul. Grzegórzeckiej 20 w miejscu gdzie był przeniesiony z Warszawy szpital powstańczy Mokotowska 13-Jaworzyńska 2
Po kapitulacji Powstania Warszawskiego Polski Czerwony Krzyż organizował ewakuację wszystkich szpitali warszawskich wraz z personelem. Część z tych szpitali (rannych wraz z personelem i sprzętem) przetransportowano do Krakowa (…)