Przypominamy, że w nawiązaniu do obchodzonego w 2019 roku 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, identyfikujemy te miejsca w Małopolsce, które są istotne z punktu widzenia historii PCK.
Tym razem zachęcamy Państwa do zapoznania się z kolejnymi interesującymi miejscami Małopolski, związanymi z historią PCK – będzie to Zakopane, Rabka oraz Oświęcim.
Klikając na każdy z punktów, będziecie się mogli Państwo zapoznać z opisem, zdjęciem miejsca, jak również znaleźć odnośnik do bardziej szczegółowych informacji.
Zakopane
Rabka-Zdrój
Oświęcim.
Poniżej prezentujemy skrótowy wstęp do każdej lokacji, by przybliżyć ideę wycieczki. Rozwinięcia opisów, po kliknięciu, znajdują się już w samych mapach.
Zakład Klimatyczny w Zakopanem Galicyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża
Prezes Galicyjskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, Książę Paweł Sapieha, zakupił w lutym 1918 roku dawny Zakład Wodoleczniczy dra Andrzeja Chramca na potrzeby prowadzonej przez organizację działalności. Głównym współpracownikiem ks. Sapiehy w zakresie opieki medycznej, był w tym czasie dr Ziembicki (…)
Więcej informacji: http://pck.malopolska.pl/sanatorium-czerwonego-krzyza-w-zakopanem-czesc-i/
Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. Adama Szebesty. Historycznie znajdował się tu zakład PCK dla 100 dzieci ze Śląska.
Historia Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr. Adama Szebesty sięga okresu międzywojennego, gdzie uzdrowisko cieszy się już sławą międzynarodową. W 1924 roku przedstawiciel PCK okręgu śląsko-dąbrowskiego zakupił pierwsze parcele pod budowę zakładu dla dzieci zagrożonych gruźlicą. Kolejne lata przynoszą dalszy rozwój Centrum (…)
Więcej informacji: http://pck.malopolska.pl/dr-adam-schebesta-szebesta/
Szpital obozowy PCK w Auschwitz
Pierwsze dni pracy wolontariuszy na terenie wyzwolonego obozu KL Auschwitz były wyjątkowo dramatyczne. W początkowym, najtrudniejszym okresie wyzwolonym szpitalem zawiadywał radziecki szpital polowy pod komendą dra Mełaja. Od kiedy naczelnym lekarzem Szpitala Obozowego PCK został dr Józef Bellert, obie „placówki” pod opieką miały ponad 4500 obłożnie chorych więźniów, obywateli dwudziestu kilku państw (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/szpital-obozowy-pck-wyzwoleniu-kl-auschwitz/
oraz:
http://pck.malopolska.pl/jozef-bellert-praca-polskich-lekarzy-i-pielegniarek-w-szpitalu-obozowym-pck-w-oswiecimiu-po-oswobodzeniu-obozu/