W sobotę 20 listopada Hutniczy klub HDK PCK w Krakowie świętował jubileusz 45-lecia istnienia. Rocznica była okazją do złożenia podziękowań i uhonorowania zasłużonych członków Klubu, honorowych krwiodawców PCK.
Historia Hutniczego Klubu HDK PCK w Krakowie
Historia ruchu honorowego krwiodawstwa w Kombinacie Metalurgicznym w Krakowie sięga 1960 roku. Natomiast historia Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie rozpoczyna się 5 maja 1975 roku. Na początku istotne wyjaśnienie, że Klub HDK działający przy Hi (Hucie im. Lenina), a następnie przy HTS Hucie im. Tadeusza Sendzimira) w dniu 9 maja 2005 roku przyjął nazwę Hutniczy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie. W ten sposób Klub zachował swoją 45- letnią tradycję, a równocześnie nazwa pozostała bardziej uniwersalna – niezależna od zmian nazwy HUTY / Kombinatu ( Hil, HTS, PHS, IPS, Mittal Steel Poland S.A. czy ArcelorMittal).
Historia obecnego Klubu HDK rozpoczyna się w 1975 roku i jest bardzo bogata. Stąd też ograniczymy się tu tylko do okresu pierwszych 10 lat działalności Klubu oraz do zaakcentowania tylko ważniejszych wydarzeń z działalności Klubu.
W maju 1975 roku zostały utworzone dwa kluby HDK: 5 maja na Wydziale Mechanicznym (W3), a 22 maja na Wydziale Remontu Maszyn i Urządzeń (W17). W następnym roku 19 lutego 1976 roku Zarząd Fabryczny PCK w HiL na bazie istniejących Klubów HDK w wydziałach W3 i W17 utworzył jeden Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Hucie im. Lenina oraz powołał jego Zarząd, którego prezesem został Kazimierz Nowak.
Nowo powołany Zarząd Klubu HDK pierwszą akcję krwiodawstwa zorganizował już 14 kwietnia 1976 roku z oddawaniem krwi w Stacji Krwiodawstwa. Drugą akcję krwiodawstwa , ale już NA RATUNEK Zarząd zorganizował na świetlicy wydziału W3 w dniu 19 maja, natomiast trzecią w dniu 28 maja 1976 roku. Ostatnia akcja została zorganizowana już w pomieszczeniach po byłej przychodni lekarskiej w ZB. Pomieszczenia te od tego czasu stanowiły stałe miejsce organizacji akcji krwiodawstwa w Hucie aż do września 2006 roku. We wrześniu 1976 roku Zarząd Klubu wydał „KOMUNIKAT” nr 1/HDK/76, w którym zostały podane cele i zadania Klubu oraz stałe terminy organizowanych akcji krwiodawstwa w „punkcie na ZB”. Komunikat ten (4 strony formatu A4) stał się równocześnie pierwszym numerem biuletynu informacyjnego Klubu wydawanego 3-4 razy w roku
W listopadzie 1976 roku został powołany do życia trzeci wydziałowy Klub HDK (po W3 i W17) w Zakładzie Walcownia Zimna Blach (ZB) .Później zmieniono nazwy wydziałowy Klub HDK na wydziałowe Koło HDK . W styczniu 1977 roku powołano Koło HDK na Wydziale Rur Zgrzewnych (P63), zaś w lutym tegoż roku na Wydziale Obróbki Walców (P67). W okresie do 1984 roku powołano kolejne Koła HDK w zakładach i wydziałach HiL ( ZH , TE, TP, ZO, ZU, ZW, P65, ZG, ZK, ZS, ZT, P96, DKJ, ZZ, ZA, WP oraz K23 i K24 ). 22 marca 1977 roku odbyło się I Walne Zebranie Członków Klubu HDK w czasie którego Zarząd Klubu powołany 19 lutego 1976 roku złożył sprawozdanie ze swej działalności. Zebranie wybrało nowy Zarząd Klubu HDK HiL w liczbie 13 osób. Prezesem Klubu został wybrany Kazimierz Nowak.
W dniu 26 czerwca 1977 roku Zarząd Klubu zorganizował I Zlot HDK „CZERWONA RÓŻA” z metą w ruinach zamku w miejscowości Rudno koło Tenczynka . W Zlocie brało udział 85 osób. ZLOT ten stał się początkiem organizowanego od 1987 roku Ogólnopolskiego Rajdu HDK „CZERWONA RÓŻA”.
Od 36. Ogólnopolskiego Rajdu HDK PCK organizację Rajów przejęły zaprzyjaźnione Kluby HDK z różnych stron kraju. Od kilku lat rajd nosi imię inicjatora i twórcy Kazimierza Nowaka. Do 2021 roku odbyło się 44 rajdy, jubileuszowy 45. Rajd Czerwonej Róży organizowany będzie w Małopolsce w Krynicy.
Głównym celem Hutniczego Klubu HDK PCK w Krakowie jest pozyskiwanie krwi dla chorych leczonych szpitalach i klinikach krakowskich. Klub współpracuje z 8 szkołami, organizując szkolne akcje krwiodawstwa. XI LO, XII LO, XVI LO, LO Zak. Pijarów, ZSE nr 2, ZSM nr 3, ZSZ HTS. ZSG nr1.
W ciągu roku szkolnego Hutniczy Klub przeprowadza około 23 akacji krwiodawstwa. Szkolne akcje z ramienia Klubu HDK obsługiwali Antoni CYGAN, Leszek CHABINKA, Henryk PLUTA, Tadeusz MUZYK, Piotr PRZYBYLIŃSKI, Kazimierz ZAWALONKA, Wiesław ZIEJEWSKI.
DOBRY UCZEŃ – HONOROWY DAWCA KRWI
Program ten kierowany jest do uczniów ośmiu szkół ponadgimnazjalnych współpracujących z Hutniczym Klubem HDK PCK w Krakowie. Aby uczeń mógł wziąć udział w programie winien spełnić kilka warunków. W terminie od września do kwietnia powinien minimum dwukrotnie oddać krew w akcjach organizowanych w szkole. Zarząd Klubu HDK nigdy nie był obojętny na aspekt wychowawczy, zawsze pokazywał i promował właściwe zachowania wśród uczniów, dlatego drugim bardzo istotnym warunkiem było nienaganne zachowanie ucznia. Do 2019 roku było 11 edycji tego programu którego pomysłodawcą i inicjatorem był ówczesny Prezes Klubu HDK Kazimierz Nowak.
AKCJE KRWIODAWSTWA W DZIELNICY XVII M. KRAKOWA
Pierwsza akcja krwiodawstwa dla mieszkańców Dzielnicy XVII M. Krakowa została zorganizowana 11 października 2005 roku. Za zgodą proboszcza akcję krwiodawstwa przeprowadzono w salach bocznych Kościoła Parafialnego na Wzgórzach Krzesławickich. Przez kilka następnych lat w okresie jesiennym i zimowym akcje były organizowane w salkach bocznych Kościoła, a w okresie wiosenno-letnim pod namiotami. Następne akcje krwiodawstwa były przeprowadzane każdego roku systematycznie co dwa miesiące w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr. 98 im. Henryka Sienkiewicza os. Na Stoku 52 oraz w ambulansie RCKiK w Krakowie ustawionym obok Kościoła Parafialnego Na Wzgórzach, akcje są organizowane zawsze w niedzielę.
AKCJE KRWIODAWSTWA W DZIELNICY XI M. KRAKOWA
Akcje krwiodawstwa w Dzielnicy XI M. Krakowa na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy. Stałe ekipy na Kurdwanowie zaczęły się od 25.IV.2004r. Akcje przeprowadzane były w świetlicy SM. Kurdwanów Nowy, oraz podczas Festynów „Jesień na Kurdwanowie” z początku pod namiotami RCKiK z Krakowa, a następnie w Ambulansie do poboru krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Do 2019r odbyło się 26 Festynów Jesień Kurdwanów.
Akcje krwiodawstwa przed bramą Kombinatu
Akcje rozpoczęto od 2011 roku. W ciągu roku jest organizowane trzy akcje krwiodawstwa: w kwietniu akcja organizowana jest z okazji Dnia Bezpieczeństwa, w październiku z okazji Tygodnia dla Zdrowia oraz w grudniu z okazji Dnia Wolontariatu.
Krwiodawcy Hutniczego Klubu HDK PCK uczestniczą co roku w pielgrzymce krwiodawców do Sanktuarium w Łagiewnikach.
Jak mówią członkowie Klubu, honorowi krwiodawcy: „Historię Klubu piszemy nadal – tworzymy ją każdego dnia”.
W imieniu Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK dziękujemy za Waszą wieloletnią obecność i działalność. .