Pokaz filmu “Ocalić Ocalonych” w reżyserii Gabrieli Mruszczak za nami! Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i przeżywanie tego wydarzenia razem z nami. Cieszymy się, że tak licznie uczestniczyli Państwo w pokazie. Zapraszamy do obejrzenia galerii upamiętniającej wydarzenie.
“Ocalić ocalonych” jest opowieścią o poświęceniu dla drugiego człowieka, bezinteresownej pomocy, doktorze Józefie Bellercie oraz Szpitalu PCK dla wyzwolonych więźniów KL Auschwitz.
Dokument przedstawia historię o Doktorze Józefie Bellercie, który przez prawie 6 miesięcy kierował pionierskim i jednym z największych szpitali polowych w Europie. Wraz z grupą lekarzy, pielęgniarek i sanitariuszy – mimo braku leków, jedzenia, wody, prądu, w trudnych warunkach sanitarnych – pomógł przywrócić zdrowie kilku tysiącom pacjentów różnych narodowości – byłym więźniom KL Auschwitz-Birkenau. W tej pracy pomagali mu ochotnicy, wśród których byli również mieszkańcy ziemi oświęcimskiej.
„Ocalić Ocalonych” porusza mało znany fragment naszej powojennej historii – szpital PCK, który powstał na terenie wyzwolonego obozu koncentracyjnego. O ile Auschwitz powszechnie kojarzony jest przede wszystkim z ogromnym złem, to warto pamiętać, że w tym miejscu pojawiło się również bardzo wiele dobra. W filmie wzięły udział studentki pielęgniarstwa oświęcimskiej uczelni oraz młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża z Krakowa. Dokument powstał we współpracy z Małopolskim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Małopolską Uczelnią Państwową im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
Na pokazie dokumentu „Ocalić Ocalonych” zgromadzeni goście mieli możliwość usłyszeć wypowiedź reżyserki filmu, Gabrieli Mruszczak, o tym jak m.in. doszło do nakręcenia filmu, poznali bliżej historię doktora Józefa Bellerta. Ponadto wolontariuszki Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie opowiedziały o swoich przeżyciach podczas nagrywania filmu, z jakimi wyzwaniami się spotkały i jaką lekcję wyniosły z tego doświadczenia.