19 września 2019 r w Katedrze Wawelskiej został poświęcony i nadany nowy sztandar dla Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość zorganizowana została w ramach obchodów 100-lecia PCK w Małopolsce i była była symbolicznym wprowadzeniem Stowarzyszenia w nowe stulecie. Wydarzenia na Wawelu rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego, który był wielkim przyjacielem i orędownikiem Czerwonego Krzyża od początków jego powstania.
O pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim w PCK można przeczytać tutaj.
Historyczna ceremonia poświęcenia i przekazania pierwszego sztandaru dla Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie odbyła się w 1930 roku. Przed Katedrą Wawelską zebrali się ówcześni przedstawiciele PCK, władze miasta i Kościoła, żeby w niezwykle uroczystej scenerii uhonorować symbol obrazujący misję i wartości największej organizacji pomocowej w kraju. Chorągiew z roku 1930 niestety nie zachowała się. Obecnie Małopolski Oddział Okręgowy PCK posiada sztandar, który pochodzi z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Nowy proporzec, który został nadany ma stać się wznowionym znakiem rozpoznawczym środowisk czerwonokrzyskich w Małopolsce.
„Sztandar symbolizuje nie tylko jedność i współdziałanie w organizacji, ale i osobiste przywiązanie do niej wszystkich jej członków. Wokół sztandaru będzie jednoczyć się społeczność czerwonokrzyska zarówno w chwilach radosnych, jak i smutnych. Pragniemy, aby nasz poczet sztandarowy uczestniczył regularnie w uroczystościach ważnych dla społeczności Stowarzyszenia” – powiedział podczas uroczystości Mieczysław Kurek, Prezes Zarządu Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK.
Nowy, ręcznie haftowany sztandar ma towarzyszyć członkom, wolontariuszom i przyjaciołom Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK podczas wydarzeń szczególnie ważnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Jest on przekazem uniwersalnych i niepodważalnych wartości Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca: Humanitaryzmu, Bezstronności, Neutralności, Niezależności, Dobrowolności, Jedności i Powszechności.
Na stronie głównej płata centralnie umieszczony jest równoramienny czerwony krzyż (krzyż genewski). otoczony napisem Polski Czerwony Krzyż haftowany wielkimi literami, złotym szychem stanowiący logo organizacji.Na stronie odwrotnej płata równoramienny czerwony krzyż umieszczony jest centralnie. Krzyż otoczony napisem „MAŁOPOLSKI ODDZIAŁ OKRĘGOWY POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA”, haftowany wielkimi literami, złotym szychem. Pomiędzy ramionami krzyża genewskiego w rogach płata, po przeciwnych stronach umieszczone są herby: województwa małopolskiego i miasta Krakowa. Sztandar został ufundowany przez członków, wolontariuszy, sympatyków organizacji na wniosek Komitetu Fundatorów. Sztandar wykonała ręcznie Pani Dorota Rak, hafciarka, absolwentka nieistniejącej już dziś słynnej szkoły haftu i koronki w Bobowej.
Wzniosłego charakteru uroczystości nadała jej obecność ponad dwudziestu pocztów sztandarowych. Poczty wystawiły m.in. Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i Tarnowie, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie, OSP Biesna, Odziały Rejonowe PCK i Kluby HDK PCK, Hallerczycy z Radziszowa, Harcerze RP, X LO w Krakowie i LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie. Swą obecnością uroczystość zaszczycili m.in. dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Szymon Strzelichowski, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz, sekretarz miasta Antoni Fryczek, komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk Stanisław Laciuga. Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża reprezentowali Prezes PCK Stanisław Kracik oraz członkowie Jerzy Bisek, Jerzy Kotowicz i Antoni Olak. Na zakończenie towarzysząca wydarzeniu Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej dała pokaz musztry paradnej.
Lista Patronów i Fundatorów sztandaru
Galeria zdjęć: fot. Dagmara Kurek
Galeria zdjęć: fot. red Janusz Michalczak
Galeria zdjęć: fot. Krzysztof Jeżek