W nawiązaniu do obchodzonego w 2019 roku 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, kontynuujemy identyfikowanie tych miejsc w Małopolsce, które są istotne z punktu widzenia historii PCK.
Dziś ponownie pragniemy zachęcić Państwa do zapoznania się z interesującymi miejscami Małopolski, związanymi z historią PCK – tym razem proponujemy szlak po Nowym Sączu
Klikając na każdy z punktów, będziecie się mogli Państwo zapoznać z opisem, zdjęciem miejsca, jak również znaleźć odnośnik do bardziej szczegółowych informacji.
Poniżej prezentujemy skrótowy wstęp do każdej lokacji, by przybliżyć ideę wycieczki. Rozwinięcia opisów, po kliknięciu, znajdują się już w samej mapie.
Herbaciarnia Czerwonego Krzyża na dworcu w Nowym Sączu. Ul. Kolejowa.
W czasie I wojny światowej budynek dworcowy był świadkiem migracji wielu ludzi.
Na peronie dworcowym w 1915 r. staraniem Komitetu Kobiet Polskich urządzono „Herbaciarnię Czerwonego Krzyża” działającą do 1917 r., wydającą darmowo herbatę, chleb, kiełbasę i papierosy, żołnierzom przejeżdżającym przez sądecką stację. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/herbaciarnia-czerwonego-krzyza-w-nowym-saczu/
Szkoła Pielęgniarek PCK, ul. Jagiellońska 45
Dzisiejsza Szkoła Policealna Pracowników Służb Medycznych i Społecznych powstała w 1948 r. Decyzję o powstaniu szkoły pielęgniarskiej w Nowym Sączu podjęła Miejska Rada Narodowa dnia 28.11.1946 roku.
Szkoła zaczęła swoją działalność 15.09.1948 r. a jej pełna nazwa brzmiała „Szkoła Pielęgniarska PCK Okręgu Krakowskiego w Nowym Sączu”. (…)
Kamienica Rynek 31 (nr konskrypcyjny 21)
Bezpośrednio po przejściu oddziałów frontowych Armii Czerwonej w częściowo zniszczonym lokalu położonym pod adresem Rynek 31 (gdzie przed wojną była restauracja), już 24 stycznia 1945 roku rozpoczął działalność – pod wodzą Kazimierza Brzozdowskiego – sądecki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. (…)
Budynek przy ul. Lwowskiej 4 (powojenna siedziba Polskiego Czerwonego Krzyża)
Nowy Sącz, ul. Lwowska 4 to powojenna siedziba Polskiego Czerwonego Krzyża (w latach 70. tel. 204-30), zarazem pierwsza siedziba Stacji Pogotowia Ratunkowego, utworzonej przez PCK 15.08.1945 r. Krótko później przeniesiono ją w rejon Placu 3-go Maja. (…)
Dawne I Gimnazjum Męskie im. Jana Długosza, ul. Jana Długosza 5 (dziś: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza)
Budynek szkoły powstał w latach 1891-1893 według projektu Juliana Miszke. W okresie od 12 IX – 9 XI 1914 r. znalazła tu miejsce stacjonowania Naczelna Komenda Armii (AOK-Armeeoberkommando) (także w sąsiednich budynkach – czyli najprawdopodobniej chodziło o budynek TG „Sokół” i Szkołę Mickiewicza) z szefem Sztabu Generalnego c.k. Armii generałem Franzem Conradem von Hötzendorfem na czele. (…)