Ciekawostka nr 55. Czy wiesz, że honorowi dawcy krwi w Polsce mają swojego patrona, którym jest Św. Maksymilian Maria Kolbe?
Inicjatywa ustanowienia dla honorowych dawców krwi świętego patrona narodziła się w środowisku krwiodawców- katolików na Śląsku w Szczejkowicach k. Rybnika, w Klubie HDK PCK im. Eufrozyny Weber przy Ochotniczej Straży Pożarnej.
Patronem polskich krwiodawców mógł zostać tylko taki święty, który nie tylko cząstkę, ale całego siebie ofiarował dla ratowania drugiego człowieka. Warunek ten spełniał rodak, św. Maksymilian Maria Kolbe.
Ojciec Maksymilian Kolbe w czasie wojny, 28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. W obozie przydzielono go do komanda „Babice”, które pracowało przy wyrębie drzew i znoszeniu gałęzi. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu (blok 14A) jednego z więźniów. Ojciec Maksymilian Maria Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941, dobity zastrzykiem trucizny – fenolu. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.
13 marca 1999 roku Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do Stolicy Apostolskiej o zatwierdzenie patronatu Św. Maksymiliana Kolbe na obszar całej Polski. 22 maja 1999 roku zapadła w Watykanie decyzja zatwierdzająca. W 2019 roku minęło 20 lat od pamiętnego dekretu watykańskiego.
Na zdjęciu u góry: Mennica Górnośląska, Numizmat wydany przez Śląski Zarząd Okręgowy PCK w Katowicach z okazji Roku Św. Maksymiliana Kolbe – Patrona Krwiodawców ogłoszonego przez Senat w 2011 r.