NAJSTARSZE KOŁO PCK W KRAKOWIE.
Polski Czerwony Krzyż powstał wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – 18.01.1919 roku.
Od początku swojego istnienia PCK prowadził różnorodną działalność w dziedzinie ochrony zdrowia, pomocy socjalnej i udzielania pierwszej pomocy, a także pracę wychowawczą z młodzieżą. Wyszkolił dziesiątki tysięcy sióstr PCK, pielęgniarek i ratowników, którzy udzielali pomocy zarówno w czasie działań wojennych, jak i w czasie pokoju.
Jeszcze przed II wojną światową odegrał pionierską rolę w rozwijaniu krwiodawstwa.
Obecnie PCK nadal pomaga osobom potrzebującym, a szczególnie ludziom starszym, chorym, niepełnosprawnym, ubogim i rodzinom wielodzietnym, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. Zadaniem PCK w zakresie popularyzacji honorowego krwiodawstwa jest zachęcanie jak największej liczby zdrowych osób do bezpłatnego oddawania krwi.
Wielu pracowników ówczesnej Krakowskiej Miejskiej Kolei Elektrycznej należało do PCK.
Już w 1935 roku została założona drużyna sanitarna, która stała się zalążkiem działalności Polskiego Czerwonego Krzyża na terenie naszego Przedsiębiorstwa.*
Zakładowe Koło PCK powstało w 1945r. (zebranie założycielskie odbyło się w dniu 25 marca), jako pierwsze nie tylko w Krakowie, ale także w całym ówczesnym województwie krakowskim. To właśnie z naszego Koła wyłonił się później Zarząd Miejski PCK w Krakowie.
Założycielami Koła byli: Tadeusz Paleczny (jego wieloletni przewodniczący), Arnold Bajorek i Stefan Grabowski (którzy reaktywowali drużynę medyczno – sanitarną) oraz Klemens Kuś, Stanisław Kwiatek, Adam Król, Franciszek Segiet i Włodzimierz Pietruszka.
Koło liczyło wówczas 109 członków.
Działająca w ramach Koła drużyna medyczno – sanitarna składała się z 5 sekcji 6 osobowych, brała ona udział w corocznych zawodach zdobywając czołowe miejsca w mieście i w województwie. Komendantką drużyny była Elżbieta Kurkiewicz, a zastępcą komendantki Stanisława Budzoń.
Drużyna ta, podobnie, jak i przed wojną była podstawową formą działalności PCK, który właśnie na wypadek działań wojennych, klęsk żywiołowych i wypadków szkolił młodzież, zwłaszcza kobiety do funkcji pielęgniarek udzielających pierwszej pomocy.
Koło rozwinęło działalność na rzecz oświaty sanitarnej i propagandy ochrony zdrowia. Prowadzono systematyczne szkolenia sanitarne, odczyty i pogadanki, konkursy czystości i gazetek ściennych. W trudnych latach powojennych należało uczulać ludzi na przestrzeganie podstawowych zasad higieny: jak mycie rąk przed posiłkiem, spożywanie posiłków w miejscach do tego przeznaczonych, itp. Mówiono też o szkodliwości palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Zachęcano także do systematycznych badań.
W 1962 roku powstał przy Kole PCK Klub „Honorowych Dawców Krwi”. Klub, który od 1970 do 1990 roku działał pod patronatem organizacji młodzieżowej, realizował głównie zadania związane z popularyzacją honorowego krwiodawstwa i pozyskiwaniem dawców krwi, spośród załogi MPK.
W roku 1975 Koło liczyło 1 700 członków – przynależność do PCK była masowa, znaczna część załogi opłacała symboliczną składkę.
Zarząd Koła stanowili: Tadeusz Paleczny – przewodniczący, Włodzimierz Pietruszka – wiceprzewodniczący, Joanna Kruk – sekretarz, Klemens Kuś – skarbnik, oraz Władysław Tabor, Tadeusz Walczak, Jerzy Kłos, Kazimierz Wolski, Henryk Czubaj i Stanisław Kwiatek – członkowie Zarządu.
Koło nadal prowadziło działania na rzecz profilaktyki zdrowotnej i współpracowało z Klubem „HDK”. Nawiązana została współpraca ze Stacją Krwiodawstwa Akademii Medycznej w Krakowie. W jej ramach PCK werbował dawców krwi, a Akademia przeprowadzała dla MPK badania grup krwi wśród kierowców i motorniczych.
Należy również wspomnieć o współpracy i wymianie doświadczeń z Kołem przy Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Poltex” im. J. Marchlewskiego w Łodzi. Ta współpraca podnosiła poziom działalności obu tych Kół, a zrodziła się w odpowiedzi na apel Zarządu Głównego PCK o nawiązywaniu takich kontaktów przez Koła zakładowe.
Pod koniec 1975 roku nastąpiła zmiana pokoleniowa we władzach Koła PCK.
W wyniku dobrze rozwijającej się od szeregu lat współpracy Koła PCK z Klubem krwiodawców, w którym prym wiedli w tym okresie działacze organizacji młodzieżowych , po odejściu na emeryturę niektórych działaczy PCK, ich miejsce zajęła młodzież z Klubu „HDK”. Funkcję przewodniczącego Koła PCK powierzono Tadeuszowi Walczakowi, młodemu działaczowi społecznemu, prezesowi Klubu Honorowych Dawców Krwi.
Koło PCK kontynuowało swoje statutowe zadania, do których między innymi należało krzewienie wiedzy sanitarnej i propagowanie ochrony zdrowia, oraz działanie na rzecz rozwoju krwiodawstwa.
Do stałych zadań członków Koła należało plakatowanie obiektów zakładowych i wagonów tramwajowych oraz umieszczanie banerów z hasłami promującymi tydzień PCK na tramwajach i autobusach.
Istniejąca przy Kole PCK drużyna sanitarna uczestniczyła w zawodach dzielnicowych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych, zajmowała punktowane miejsca, zdobywała puchary i dyplomy. Niezawodnym organizatorem tej części działalności była Stanisława Budzoń – sekretarz Koła PCK, której aktywnie pomagały sanitariuszki zatrudnione na wydziałach i zajezdniach MPK.
W ramach współdziałania na rzecz rozwoju krwiodawstwa, Zarząd Koła wspólnie z Klubem „HDK” organizował akcje krwiodawstwa i spotkania krwiodawców z aktywem społeczno – politycznym i dyrekcją MPK.
Akcja, która przeszła do historii to masowe oddawanie krwi z okazji 100-lecia komunikacji miejskiej pod hasłem „100 krwiodawców na 100-lecia komunikacji miejskiej”. W ramach tej akcji udało się zmobilizować do oddania krwi między innymi przewodniczących Rady Zakładowej i Związków Zawodowych oraz sekretarzy Komitetu Zakładowego PZPR.
Niewątpliwym osiągnięciem Klubu „HDK” w tym okresie, gdy łączność telefoniczna odbywała się przez ręczną centralę, a oczekiwanie na sygnał „na miasto” trwało „wieki”, ówczesny dyrektor MPK Eugeniusz Więcek wydał specjalne zarządzenie, które pozwalało przerwać każdą rozmowę i poza wszelką kolejnością uzyskać połączenie z dowolną zajezdnią lub numerem miejskim, po użyciu hasła „Na ratunek”. To rozwiązanie pozwoliło znacznie usprawnić kontakt w nagłych sytuacjach z konkretnymi krwiodawcami, których krew była w danej chwili niezbędna, czy z powodu wypadku, czy też nagłej operacji.
Popularne wśród krwiodawców stały się spotkania z okazji akcji krwiodawstwa. Pierwsze takie spotkanie z udziałem dyrektora Eugeniusza Więcka i aktywu społeczno – politycznego przedsiębiorstwa miało miejsce w gabinecie dyrektora naczelnego przy lampce czerwonego wina, ufundowanego przez Koło PCK.
To miłe wydarzenie – poczęstunek i skromny upominek w postaci czekolady, spowodowało,
że podczas kolejnych spotkań kierownictwo zakładu i Związki Zawodowe, doceniając rolę krwiodawców przyznawały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody. Z racji dużego zainteresowania krwiodawców tymi spotkaniami, kolejne odbywały się w Sali BHP przy ul. Św. Wawrzyńca, a także w świetlicy przy ul. Bocheńskiej.
Z tego okresu należy także odnotować rozwinięcie przywilejów socjalnych dla aktywnych krwiodawców. Były to bezpłatne skierowania na obozy młodzieżowe oraz wczasy zakładowe, a także udział w specjalnych wycieczkach i imprezach plenerowych, bardzo popularnych w tym okresie.
Sytuacja społeczno polityczna, jaka powstała w kraju w związku z wprowadzonym stanem wojennym, spowodowała także zmiany w działaniu Koła PCK.
Zarząd Koła rozprowadzał paczki żywnościowe i inne dary otrzymane za pośrednictwem Zarządu Miejskiego PCK z zagranicy, a także miał swój udział przy dzieleniu „dóbr” dnia codziennego, zabezpieczanych dla pracowników przez służby socjalne przedsiębiorstwa.
Występowaliśmy także w sprawie internowanych członków naszego Klubu „HDK”.
W 1983 roku działalność Koła i Klubu „HDK” koncentrowała się na uroczystych obchodach 25-lecia honorowego krwiodawstwa w Polsce. W dniu 11.10.1983. spotkały się obydwa Zarządy, a gościem zaproszonym był niezwykle sprzyjający działalności społecznej dyrektor naczelny MPK Tadeusz Trzmiel.
Została wydana okolicznościowa gazetka, w której m.in. zostali wymienieni wszyscy członkowie Klubu posiadający odznakę „Zasłużonego HDK” – było ich wtedy 97.
W dniu 26.11.1983. odbyło się tradycyjne potkanie MPK-owskich krwiodawców z dyrekcją.
Obchody zamknęło również wspólne posiedzenie obydwu Zarządów w dniu 29.02.1984. Oprócz dyrektora naczelnego MPK Tadeusza Trzmiela wziął w nim udział wiceprezes Zarządu Miejskiego PCK w Krakowie dr Mieczysław Sterecki.
Zarząd PCK tworzyli wtedy: Tadeusz Walczak – przewodniczący, Stanisława Budzoń – sekretarz, Klemens Kuś – skarbnik, Stanisław Mikulski i Zofia Pątko – członkowie.
Zarząd Klubu „HDK”: Władysław Michalski – prezes, Roman Stanik – wiceprezes, Krystyna Hodura – sekretarz, Józef Chojnacki i Leszek Działowski – członkowie.
W 1985 roku Koło obchodziło jubileusz 40-lecia swojego istnienia. Liczyło 1 400 członków.
Kolejne inicjatywy Koła to zakładanie i finansowanie punktów aptecznych na poszczególnych stanowiskach pracy, kontrola pomieszczeń sanitarno-higienicznych, bufetów, hoteli pracowniczych, PKR.
Organizowane były szkolenia udzielania pierwszej pomocy dla załogi, były pełnione dyżury medyczne w dniu Święta Zmarłych i podczas pochodów 1 Majowych.
Własnością Koła była stojąca w przełączce pod Pocztą Główną waga osobowa. Przynosiła ona dochody dla Koła, dzięki czemu możliwa była opieka nad chorymi członkami Koła, zwłaszcza staruszkami, m.in. odwiedziny w domu lub szpitalu, zapomogi. Wielki udział w pozyskiwaniu środków na działalność Koła miała Zofia Pątko – jego długoletni skarbnik.
Koło poprzez rozprowadzanie ulotek propagowało zasady zdrowego życia (racjonalne odżywianie się, unikanie palenia papierosów i picia alkoholu), uczestniczyło też w organizowanych przez Zarząd Miejski PCK akcjach.
Niestety, pod koniec roku odszedł z pracy w MPK długoletni przewodniczący Koła Tadeusz Walczak, pełniący jego obowiązki prezes Klubu „HDK” Władysław Michalski zorganizował w dniu 12.08.1986. zebranie, które wybrało nowy Zarząd.
Nową przewodniczącą Koła PCK została Krystyna Hodura, wiceprzewodniczącą Anna Jaros,
sekretarzem pozostała Stanisława Budzoń, skarbnikiem Zofia Pątko, drugim skarbnikiem został wybrany Krzysztof Kubala, członkami Zarządu: Stanisław Mikulski i Władysław Michalski (prezes Klubu „HDK”).
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej pozostał Klemens Kuś, a członkami wybrani zostali Aleksander Styrna i Ewa Hodurek.
Przemiany społeczno polityczne na przełomie lat 80 i 90 nie sprzyjały działalności dotychczas istniejących organizacji. W świadomości niektórych osób, wszystko co działo się do tej pory na terenie przedsiębiorstwa było złe. Ponadto na skutek reorganizacji – powstało 6 spółek miejskich, zmiany pracy, miejsca zamieszkania lub rezygnacji z dalszej działalności społecznej praktycznie przestały istnieć zarówno Zarząd Koła PCK, jak i Zarząd Klubu „HDK” (jego ostatni skład: Krzysztof Paprocki – prezes, Leszek Działowski – wiceprezes, Marek Nawrot – sekretarz).
Działacze PCK musieli przekonać nowe władze – już Spółki MPK oraz działające na jej terenie Związki Zawodowe o potrzebie istnienia takiej charytatywnej organizacji, która przede wszystkim potrzebna jest załodze.
Wielka w tym zasługa Marka Nawrota, który w 1990 roku został prezesem Klubu „HDK”, a zarazem przewodniczącym Koła PCK. Odtąd Zarząd Klubu „HDK” jest równocześnie Zarządem Koła PCK.
W latach 90 Zarząd ten stanowili: Marek Nawrot – przewodniczący/prezes, Andrzej Jamróz – wiceprzewodniczący (do 1999r.), Władysław Michalski- wiceprzewodniczący (od 1999r.), Małgorzata Krupa – sekretarz, Joanna Woźniak – skarbnik, Stanisław Boczkowski, Zygmunt Borsuk, Izabella Gurgól, Zbigniew Pulchny, a także Roman Abratowski i Małgorzata Woźniak.
Nową formą działalności stały się kwesty. Pierwsze zorganizowano w lutym 1993r.po cyklu artykułów w prasie n/t głodujących w Bieszczadach dzieci.
W latach 1993-94 zbierane były pieniądze, żywność i odzież dla dzieci z Bieszczad.
W 1999r. kwesty w Rynku Głównym i specjalnym tramwaju przeznaczone były dla ofiar wojny w Kosowie i trzęsienia ziemi w Turcji. W 2001r. kwestowano na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Salwadorze i Indiach, powodzian z Gdańska i Słupska, powodzian z Małopolski (w tym dla przyjaciół z MPK w Nowym Sączu). W 2002r. kwestowaliśmy dla przyjaciół z zalanego w wyniku powodzi Drezna i na odbudowę spalonego kościółka na Woli Justowskiej. W 2004r. na rzecz dzieci – ofiar zamachu terrorystycznego w Biesłanie, w 2005r. dla ofiar tsunami w Azji.
Organizowane były też kwesty dla fundacji, organizacji i osób (głównie dzieci), które zwracały się o pomoc do MPK.
W 1997r. z inicjatywy Koła PCK, MPK udostępniło kilkanaście sztuk starych autobusów na tymczasowe lokum dla powodzian, a załoga MPK zrzekła się na rzecz ofiar powodzi przysługującej jej wody mineralnej.
Organizowane były profilaktyczne badania dla załogi: w 2002r. spirometrii, a w 2003r. dermatologiczne.
19.05.2001. został zorganizowany I Festyn rekreacyjny w Osieczanach, łączył on wspólną rodzinną zabawę pracowników MPK z akcją oddawania krwi.
Podczas kolejnego Festynu – w 2002r. zabawę połączono z pokazami udzielania 1 pomocy ofiarom wypadków drogowych.
10.03.2005 roku wybrano nowy Zarząd: Marek Nawrot – przewodniczący/prezes, Władysław Michalski – wiceprzewodniczący/wiceprezes, Stanisław Boczkowski – sekretarz/skarbnik. Do Komisji Rewizyjnej wybrani zostali: Andrzej Mitka – przewodniczący, Zygmunt Borsuk i Joanna Woźniak – członkowie Komisji. Ponadto czołowy aktyw stanowili: Roman Abratowski, Janusz Kękuś, Zdzisław Kołodziej, Krzysztof Kubiński, Stanisław Moskalewicz, Jan Smosna, Jacek Szumniak.
Zarząd pracował w tym składzie do dnia 5.07.2008r., kiedy to po ciężkiej chorobie zmarł Marek Nawrot.
W dniu 12.09.2008r. na poszerzonym Zarządzie zebrał się aktyw, postanowiono, że wybory nowego przewodniczącego odbędą się zgodnie z kalendarzem wyborczym PCK w marcu 2009r., a do końca kadencji będzie pracował Zarząd, w skład którego został dokooptowany Janusz Kękuś.
Podstawą działalności Klubu i Koła było organizowanie oddawanie krwi przez pracowników MPK oraz organizowanie akcji charytatywnych (kwest) w specjalnym tramwaju.
Ze względu na specyfikę pracy w MPK nie organizowano dużych akcji krwiodawstwa, najczęściej członkowie Klubu oddawali krew indywidualnie. W okresie 10.03.2005. – 27.03.2009. Klub zorganizował 36 akcji dla potrzeb pracowników MPK i ich rodzin.
Łącznie w w/w okresie członkowie Klubu oddali 390 l. krwi. Najwięcej, bo blisko 130 l. krwi oddano w 2005r. w myśl hasła „130 litrów krwi na 130 lecie komunikacji miejskiej w Krakowie”.
W 2007r. został zorganizowany III Festyn integracyjny dla załogi MPK w Osieczanach.
Rodzinną zabawę połączono z pokazami udzielania 1 pomocy.
Istotnym był fakt pozyskania wielu nowych krwiodawców, spośród nowo przyjętych do MPK pracowników.
Organizowane w specjalnym tramwaju kwesty wrosły na stałe w pejzaż Krakowa. Wspomagały one wiele Fundacji, osób (zwłaszcza dzieci) i instytucji, które zwracały się o pomoc do MPK. Łącznie w okresie kadencji 2005-2009 odbyły się 33 kwesty, w tym 30 kwest 3-dniowych. Najwięcej kwest odbyło się w 2005r. – 14, później z powodu remontów torowisk ta forma działalności została ograniczona: 4 kwesty w 2006r., 8 kwest w 2007r. oraz 7 kwest w 2008r. Kwesty te wspomogły m.in. Fundacje: „Wyspy Szczęśliwe”, „Matio”, Hospicjum Św. Łazarza „Pola Nadziei”, Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, inicjatywy Zarządu Miejskiego PCK w Krakowie („Wyprawka dla żaka”, „Pomóż nam pomagać”, Czerwonokrzyska gwiazdka”).
W dniach 15-19.09.2008r. na terenie całego MPK przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację żony kierowcy z zajezdni Bieńczyce (cała rodzina ucierpiała w wypadku drogowym).
W kolejnej kadencji od 27.03.2009r. do 15.12.2011r. Kołem PCK i Klubem „HDK” kierował Zarząd: Andrzej Ostafin – przewodniczący/prezes, Władysław Michalski – wiceprzewodniczący/wiceprezes, Stanisław Boczkowski – sekretarz, Janusz Kękuś – skarbnik.
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był nadal Andrzej Mitka, a członkami Komisji Zygmunt Borsuk i Joanna Woźniak.
Przewodniczącymi Sekcji Klubu na zajezdniach byli: Roman Abratowski (Wola), Zdzisław Kołodziej (Podgórze), Krzysztof Kubiński (Bieńczyce), Stanisław Moskalewicz (Płaszów), Jan Smosna (Nowa Huta).
W 2010r. powstała Sekcja Klubu w Pionie Ruchu, jej przewodniczącym został Roman Łach.
W tym okresie członkowie Klubu oddali blisko 200 litrów krwi. Odbyły się 34 kwesty w specjalnym tramwaju, a od 10.01.2010r. „gramy” w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Kwesty wspomogły: Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, ofiary trzęsienia ziemi na Haiti, fundację „Matio”, fundację Hospicjum Św. Łazarza „Pola Nadziei”, Fundację „Vital”, Dzieci Niedosłyszące, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Klika”, budowę Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” oraz osoby będące pod opieką Zarządu Miejskiego PCK (zakup paczek świątecznych i dofinansowanie kolonii dla dzieci), a także troje dzieci, których rodzice zwracali się o pomoc do MPK.
Od 2011r. organizowane były dwa rodzaje kwest. Pierwszy z nich to pomoc Fundacjom lub Stowarzyszeniom, które posiadają zgodę na przeprowadzanie zbiórek publicznych. Drugi rodzaj to kwesty organizowane przez Koło PCK i Klub „HDK” w ramach charytatywnej działalności Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
Akcje te przeprowadzali niezawodni kwestarze: Zygmunt Borsuk, Stanisław Boczkowski i Janusz Kękuś.
Koło PCK i Klub „HDK” zajmowały się też organizowaniem pokazów udzielania pierwszej pomocy, m.in. podczas zawodów o tytuł najlepszego motorniczego i kierowcy oraz zabezpieczaniu (z apteczką) turniejów piłkarskich organizowanych w MPK Kraków.
Dość obszerną informację o Polskim Czerwonym Krzyżu zamieścił „Przystanek na żądanie” (nr.6 z 14.04.2011r.).
15.12.2011r. odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Koła i Klubu, podczas którego członkowie dotychczasowego Zarządu zostali wybrani na kolejną kadencję. Z grona tego ubyli: Zygmunt Borsuk (zmarł 26.03.2012.) oraz Krzysztof Kubiński (zmarł 22.09.2014.).
Podstawowymi formami działania było nadal organizowanie kwest charytatywnych i akcji krwiodawstwa dla potrzeb pracowników MPK i ich rodzin oraz „Na ratunek” . Nadal były organizowane dwa rodzaje kwest: w ramach działalności programowej Oddziału Rejonowego PCK w Krakowie oraz na rzecz Fundacji i Stowarzyszeń z którymi Koło i Klub współpracują. Pierwszy rodzaj kwest, których w latach 2012 – 2015 obyło się 22 wspomagały podopiecznych PCK w Krakowie poprzez zakup paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących, dofinansowanie do kolonii dzieci z ubogich rodzin, pomoc 4 osobom (w tym 3 dzieci), których rodziny zwróciły się o pomoc do MPK. Kwesty te wspomogły także: Specjalne Ośrodki Szkolno – Wychowawcze: dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej, dla Dzieci Niedosłyszących, dla Dzieci i Młodzieży z Niesprawnością Intelektualną. 10-12.03.2014r. wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Zarządu Głównego PCK „Pomoc dla Ukrainy”
Ponadto w latach 2012 – 2015 odbyło się 27 kwest, w organizacji których wspomagaliśmy: Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę „Matio”, Fundację Hospicjum Św. Łazarza „Pola Nadziei”, Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Fundację „Mis^ – Kon” działającą na rzecz Osób Niewidomych oraz Komitet Społeczny „Pomoc dla Julki”. Uczestniczyliśmy też w kolejnych finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Po decyzji Narodowego Centrum Krwi zabraniającej wydawania od 1.01.2014. zaświadczeń, które potwierdzały że oddano krew dla konkretnej osoby działalność Klubu „HDK” ograniczyła się do indywidualnego jej oddawania. Członkowie Klubu „HDK” włączyli się aktywnie do akcji „140 litrów krwi na 140 lat komunikacji miejskiej w Krakowie”. Oddali krew w dniu 9.04.2015r. podczas inauguracji akcji w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz przez cały czas oddają krew indywidualnie. Ponadto po wielu latach przerwy, w dniu 31.05.2015r. podczas „Dnia Dziecka z MPK” została zorganizowana akcja „Krwiodawcy Dzieciom” w specjalnym autobusie RCKiK do poboru krwi.
W ramach współpracy ze Związkiem Zawodowym Pracowników Komunikacji Miejskiej w Krakowie zostały zorganizowane wycieczki dla członków Klubu „HDK” i ich rodzin: w 2012r. do kopalni srebra w Tarnowskich Górach i pielgrzymka do Częstochowy, w 2013r. do Budapesztu, w 2014r. do kopalni węgla w Zabrzu i do Międzybrodzia Żywieckiego.
Należy tej wspomnieć, że członkowie Koła i Klubu od 1990r. opiekują się posiadanymi przez MPK sztandarami i są uczestnikami pocztów podczas różnych uroczystości na terenie miasta Krakowa. Poczty te uczestniczą w tradycyjnych „Mszach Tramwajarskich” odbywających się co roku w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ojców Redemptorystów, w uroczystościach ku czci Św. Stanisława na Skałce oraz Bożego Ciała. Ponadto sztandar MPK wielokrotnie uczestniczył w „ostatniej drodze” długoletnich, zasłużonych pracowników Przedsiębiorstwa.
Tak prężna działalność była możliwa dzięki pomocy wszystkich działających na terenie MPK Związków Zawodowych oraz wielkiej przychylności Zarządu MPK SA w Krakowie, zwłaszcza Prezesa, Dyrektora Generalnego – Juliana Pilszczka, który z PCK współpracował ponad 30 lat! Również wybrany w 2014r. nowy Zarząd MPK SA w Krakowie wspiera Koło i Klub. Wydarzeniem bez precedensu w historii był udział: Prezesa, Dyrektora Generalnego – Rafała Świerczyńskiego, Wiceprezesa, Dyrektora ds. Eksploatacji i Rozwoju – Mariusza Szałkowskiego i Członka Zarządu, Dyrektora ds. Zarządzania Przewozami – Grzegorza Dyrkacza w akcji honorowego oddawania krwi w dniu 9.04.2015r. inaugurującej obchody 140-lecia komunikacji miejskiej w Krakowie.
* Do tej daty, jako początku działalności PCK na terenie MPK nawiązywali działacze Koła, stąd w 1985r. były obchody jego 50-lecia.
W przygotowaniu powyższego opracowania korzystaliśmy m.in. z:
– Kroniki Koła PCK w MPK Kraków,
– Historii Komunikacji Miejskiej w Krakowie 1875-1975,
– wspomnień byłych działaczy PCK: Stanisławy Budzoń i Klemensa Kusia,
– artykułów n/t Koła PCK publikowanych w „Sygnałach MPK”.
Tadeusz Walczak i Władysław Michalski
(powyższy tekst opracowany w październiku 2010r. z okazji 65-lecia powstania Koła PCK, został uzupełniony we wrześniu 2012r. i ponownie w październiku 2015r.).