Miło nam jest poinformować, że ruszyła 21. edycja turnieju dla młodych krwiodawców – „Młoda Krew Ratuje Życie”. Przez poprzednie edycje dzięki ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli i Wychowawców, wielu Uczniów i Studentów po raz pierwszy miało okazję, do poznania idei honorowego krwiodawstwa, jak również do podzielenia się cząstką siebie, darem krwi, z osobami potrzebującymi. Młodzi ludzie mogli czynnie i honorowo przyczyniać się do ratowania zdrowia i życia ludzkiego.
Głównym celem projektu jest zachęcenie uczniów i studentów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi, a także zachęcenie młodzieży do wstąpienia do grup honorowych dawców krwi.
Dzięki turniejowi możliwe jest promowanie honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych, zintegrowanie szkolnych i uczelnianych środowisk młodzieżowych oraz wzmocnienie działalności Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.
Regulamin
21. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju
Szkół oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie
„Młoda Krew Ratuje Życie” – 2023/2024
Rozdział 1. Cele Turnieju
Celem 21. Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie „Młoda Krew Ratuje Życie” – 2023/2024, zwanego dalej Regulaminem Turniejowym jest:
- zachęcenie uczniów i studentów do popularyzowania idei honorowego oddawania krwi,
- poszerzenie grupy honorowych dawców krwi o młodzież uczącą się,
- promocja honorowego krwiodawstwa w społecznościach lokalnych,
- integracja szkolnych i uczelnianych środowisk młodzieżowych, wzmocnienie działalności Klubów HDK PCK.
Rozdział 2. Adresaci Turnieju
Turniej adresowany jest do pełnoletnich uczniów szkół średnich, policealnych i pomaturalnych oraz studentów uczelni wyższych.
Rozdział 3. Organizatorzy
Organizatorem Turnieju jest Polski Czerwony Krzyż.
Turniej zostanie przeprowadzony na trzech etapach odpowiadających poszczególnym szczeblom organizacyjnym, które zostaną zorganizowane i przeprowadzone:
- na szczeblu rejonowym (etap rejonowy) – przez zarządy oddziałów rejonowych PCK oraz rejonowe rady HDK PCK,
- na szczeblu okręgowym (etap okręgowy) – przez zarządy oddziałów okręgowych PCK oraz okręgowe rady HDK PCK,
- na szczeblu centralnym (etap centralny) – przez Zarząd Główny PCK oraz Krajowa Rada HDK PCK
– we współpracy z jednostkami publicznej służby krwi.
Rozdział 4. Zasady Turnieju
- W turnieju mogą brać udział pełnoletni uczniowie szkół oraz studenci uczelni wyższych, które zgłosiły swój udział w Turnieju.
- Do ogólnych wyników szkoły/uczeni zalicza się krwiodawców i oddaną przez nich krew w okresie od 1.09.2023 do 31.05.2024 roku. podczas akcji organizowanych w szkole/uczelni oraz indywidualnie w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Pełnoletni uczeń lub student uczelni wyższej, z placówek biorących udział w Turnieju będzie mógł wykazać każde indywidualne oddanie krwi w placówce Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ww. okresie jako krew oddaną w ramach Turnieju. Aby było to możliwe, powinien poinformować pracownika CKiK, że donację należy wliczyć w łączną ilość oddanej krwi przez szkołę/uczelnię wyższą.
- Szkoły i uczelnie wyższe zgłaszające swoje uczestnictwo biorą udział w trzech etapach Turnieju:
- w etapie rejonowym,
- w etapie okręgowym,
- w etapie centralnym.
- Placówki uczestniczące w Turnieju oceniane są w trzech kategoriach:
- kategoria I – szkoły średnie, policealne i pomaturalne – wskaźnik aktywności, o którym mowa w punkcie 5 Regulaminu,
- kategoria II – uczelnie wyższe – wskaźnik aktywności, o którym mowa w punkcie 5 Regulaminu,
- kategoria III – wszystkie placówki szkolne i uczelnie wyższe biorące udział w Turnieju –
najciekawsza akcja promująca honorowe krwiodawstwo.
- Podstawą oceny aktywności poszczególnych placówek i ich uczniów/ studentów będzie wskaźnik aktywności – rozumiany jako ilość krwi oddanej w ramach Turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia szkoły/studenta. Wskaźnik obliczany będzie według danych o liczbie pełnoletnich uczniów/studentów w szkole/uczelni na dzień 31.05.2024 r. z uwzględnieniem maturzystów obecnie trwającego roku szkolnego.
- Wskaźnik należy obliczać wg wzoru: całkowita ilość krwi oddanej przez uczniów (również indywidualnie – poza akcjami szkolnymi) w trakcie Turnieju (podana w litrach do 3 miejsc po przecinku) podzielona przez liczbę pełnoletnich uczniów w szkole = X,XXX litra. Wszystkie dane powinny być podawane w przeliczeniu na krew pełną. Wzór stosować należy również przy obliczeniu wskaźnika aktywności dla uczelni wyższych.
- Potwierdzenia liczby uczniów krwiodawców i ilości oddanej krwi (w trakcie trwania Turnieju) dokonają placówki Publicznej Służby Krwi na drukach sprawozdań przedstawianych przez uczestniczące placówki.
- W ramach Turnieju również oceniana będzie także najciekawsza akcja promująca honorowe krwiodawstwo przygotowana i przeprowadzona przez szkołę/uczelnię uczestniczącą w Turnieju.
- Przeprowadzenie najciekawszej akcji powinno być udokumentowane i potwierdzone na piśmie przez przedstawiciela szkoły/uczelni wyższej, w której akcja ta została przeprowadzona. Dokumentacja powinna zawierać: opis przebiegu akcji (ewentualne ankiety, ewaluację), jak również dokumentację fotograficzną, artykuły w mediach, plakaty, prezentacje, screeny itp.
- Ocenie akcji promującej podlegać będą: tradycyjne i innowacyjne formy oraz metody, ich wartość i poprawność merytoryczna, zaangażowanie środowiska szkolnego/studenckiego, współpraca i pozyskanie innych partnerów. Będą one oceniane na podstawie Karty ocen najciekawszej akcji promującej honorowe krwiodawstwo stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
Rozdział 5. Przebieg Turnieju
- Regulamin Turnieju wraz ze wzorami karty zgłoszenia i sprawozdania końcowego przekazane zostaną do szkół/uczelni przez zarządy oddziałów rejonowych PCK w terminie do 20.10.2023 r.
- Szkoły/uczelnie zgłaszają swój udział w Turnieju do zarządów oddziałów rejonowych PCK w terminie do 15.11.2023 r. – zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu.
- Informacje o zgłoszeniach uczestnictwa przesyłane będą przez:
- zarządy oddziałów rejonowych PCK do zarządów oddziałów okręgowych PCK do 30.11.2023 r. – zgodnie z załącznikiem nr 3 do Regulaminu,
- zarządy oddziałów okręgowych PCK do Biura Zarządu Głównego PCK do 15.12.2023 r. – zgodnie z załącznikiem nr 4 do Regulaminu,
- Etap rejonowy – szkoła/uczelnia przystępująca do Turnieju wyznacza koordynatora, którego zadaniem jest zbieranie danych o liczbie krwiodawców oraz ilości oddanej krwi i przekazanie sprawozdania, sporządzonego na podstawie tych informacji do miejscowego zarządu oddziału rejonowego PCK.
- Etap okręgowy – spośród szkół/uczelni uczestniczących w Turnieju w każdej z kategorii zostaną wyłonione po 3 szkoły oraz uczelnie, które uzyskały najwyższe wskaźniki oraz 3 szkoły/uczelnie które przeprowadziły najciekawsze akcje promocyjne. Zarząd Oddziału Okręgowego PCK protokół z wynikami Turnieju na etapie okręgowym, sporządzony wg ustalonego wzoru, zgodnie z zał. nr 8, przekazuje do Biura ZG PCK.
- Etap centralny – spośród laureatów Turnieju na etapie okręgowym zostaną wyłonione szkoły i uczelnie, które na podstawie osiągniętych wskaźników zajęły w poszczególnych kategoriach I, II i III miejsce oraz 3 najciekawsze akcje promocyjne.
- Sprawozdania z wynikami Turnieju przekazywane są:
- przez koordynatorów Turnieju na terenie szkół i uczelni do zarządu oddziału rejonowego PCK w terminie do 15.06.2024 r. – zgodnie z załącznikiem nr 5 do Regulaminu,
- przez zarządy oddziałów rejonowych PCK do zarządu oddziału okręgowego PCK w terminie do 10.07.2024 r. – zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu,
- przez zarządy oddziałów okręgowych PCK do Biura ZG PCK w terminie do 16.08.2024 r. – zgodnie z załącznikiem nr 7 do Regulaminu. Zarząd Okręgowy PCK przesyła do Biura ZG PCK dokumenty dotyczące najciekawszych akcji promujących honorowe krwiodawstwo, przeprowadzone przez zwycięskie szkoły/uczelnie.
- Zakończenie edycji Turnieju odbędzie się w terminie do 30.09.2024 r. podczas jego podsumowania, połączonego z wręczeniem nagród laureatom etapu centralnego. Zwycięzcy etapu centralnego otrzymają puchar wraz z dyplomem dla szkoły/uczelni oraz nagrody dla szkoły/uczelni. Biuro ZG PCK nie pokrywa kosztów dojazdu laureatów na centralne podsumowanie Turnieju.
Rozdział 6. Komisja oceniająca
- W celu oceny wyników Turnieju powołane zostaną Komisje na poszczególnych szczeblach.
- Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju oraz nad wyłonieniem laureatów na etapie centralnym, czuwać będzie Komisja Konkursowa szczebla centralnego.
- W skład Komisji szczebla centralnego wchodzą pracownicy Biura ZG PCK oraz przedstawiciele Prezydium Krajowej Rady HDK PCK.
- Zarządy oddziałów okręgowych PCK powołują komisje czuwające nad przebiegiem Turnieju oraz odpowiadające za ustalenie wyników na etapie okręgowym.
- W skład komisji okręgowej powinni wejść pracownicy biura Oddziału Okręgowego PCK, Dyrektor Oddziału Okręgowego PCK oraz przedstawiciele Okręgowej Rady HDK PCK/Zespołu ds. HDK PCK/Pełnomocnik Zarządu ds. HDK PCK.
- Wszystkie kwestie sporne dotyczące Turnieju i interpretacji Regulaminu rozstrzyga Komisja Konkursowa na szczeblu centralnym.
Rozdział 7. Postanowienia końcowe
- Wszyscy uczestniczący w Turnieju zobowiązują się przestrzegać Regulaminu Turnieju.
- Szkoły/uczelnie uczestniczące w Turnieju wyrażają zgodę na wykorzystanie przez PCK materiałów dokumentujących przebieg Turnieju, w tym materiałów graficznych, fotograficznych itp. w celu promocji Turnieju oraz informowaniu o jego wynikach.
Do pobrania:
Regulamin Turnieju wraz z załącznikami (w wersji pdf)
Załączniki (w wersji edytowalnej docx)