Wiosną tego roku ukazała się długo oczekiwana biografia hr. Marii Tarnowskiej autorstwa Pani Jolanty Adamskiej. Jest to dla całej społeczności czerwonokrzyskiej w Polsce ważne wydarzenie, nie ma bowiem w ponad 100-letniej historii Czerwonego Krzyża w Polsce postaci tak znakomitej, tak zaangażowanej w działalność naszej organizacji jak wiceprezes Zarządu Głównego PCK Maria z Czetwertyńskich Tarnowska. 12 czerwca na zamku w Dzikowie, historycznej siedzibie rodu Tarnowskich, na promocji książki spotkali się przedstawiciele rodziny Tarnowskich i Czetwertyńskich oraz miłośnicy historii Polski i historii Polskiego Czerwonego Krzyża.
Maria Tarnowska, żona urodzonego w Dzikowie wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego, była postacią niezwykłą, którą można zaliczyć do szeregu najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku. Była jedną z czołowych działaczek Polskiego Czerwonego Krzyża, niosła pomoc i opiekę w szpitalach żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej. W czasie wojen lat 1919-1920 organizowała i pracowała w szpitalach mobilnych.
W okresie międzywojennym we władzach Polskiego Czerwonego Krzyża tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce, w czasie okupacji niemieckiej była wiceprezesem PCK. Podczas Powstania Warszawskiego prowadziła pertraktacje z Niemcami, dzięki czemu teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy ludności cywilnej. Brała także udział w negocjacjach warunków ewakuacji szpitali i ludności cywilnej po kapitulacji powstania. Po wojnie usunięta przez władze komunistyczne z PCK i zagrożona aresztowaniem wyjechała z Polski. Powróciła do Warszawy w 1959 roku.
Celem publikacji jest przywrócenie pamięci o działalności i zasługach niezwykłej kobiety niosącej pomoc pod znakiem czerwonego krzyża.
Książkę można zakupić online w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Link do strony znajduje się tutaj.
O autorce:
Jolanta Adamska – historyk, działająca w zespole upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej (m.in. organizacja nekropolii), współpracująca z Andrzejem Przewoźnikiem. Pracownik Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Współautorka m.in publikacji poświęconych zbrodni katyńskiej traktujących także o roli Polskiego Czerwonego Krzyża w jej odkrywaniu: „KATYŃ. Zbrodnia. Prawda. Pamięć” (2010), „ZBRODNIA KATYŃSKA. Mord. Kłamstwo. Pamięć” (2011), „KAZIMIERZ SKARŻYŃSKI (1887-1962). W imię prawdy o zbrodni katyńskiej” (2015).
Pisząc książkę o Marii hr. Tarnowskiej autorka dotarła do wszelkich dostępnych źródeł, w tym do archiwaliów nieznanych dotychczas badaczom, które rzuciły nowe, dodatkowe światło na działalność bohaterki jej książki. Jednym z cennych źródeł informacji wykorzystanych w książce stały się zbiory w Krakowie m.in. archiwalne dokumenty dot. Delegatury Zarządu Głównego w Krakowie, którą kierowała Maria Tarnowska, pozostające w zasobach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jak również zbiory archiwum na Wawelu.
Publikacja Pani Jolanty Adamskiej to lektura obowiązkowa dla każdego członka Polskiego Czerwonego Krzyża.
Biografię Marii Tarnowskiej przeczytać można także na naszej stronie „Maria Tarnowska – wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża”