W dniu 9 kwietnia 2019 r. w Alei Dębów Katyńskich w Tarnowie w województwie Małopolskim odbyło się symboliczne zasadzenie dębu oraz uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego doktorowi Marianowi Wodzińskiemu (1911-1986).
W roku 2019 Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100-lecie swego istnienia i przy okazji tego jubileuszu organizacja upamiętniła członka Komisji Technicznej PCK w Katyniu w 1943 r., którego relacje z udziału w ekshumacji są jednymi z najistotniejszych dowodów zbrodni katyńskiej.
***
Uroczystość odbyła się w ramach dorocznych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tarnowie, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Tarnowie.
Obok obelisku z tablicą upamiętniającą doktora Mariana Wodzińskiego, w Alei Dębów Katyńskich zasadzono także poświęcony mu dąb. W ten sposób urodzony w Tarnowie badacz zbrodni katyńskiej został uhonorowany również przez władze i społeczność lokalną.
Wodziński studiował medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym doktoryzował się i pracował na uczelni. Kiedy Niemcy ujawnili zbrodnię katyńską, był znanym specjalistą z zakresu medycyny sadowej w Krakowie. Powołano go do składu Komisji Technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża w Katyniu w 1943 r.
Obok Sprawozdania poufnego. O całokształcie udziału Polskiego Czerwonego Krzyża w pracach ekshumacyjnych w Katyniu pod Smoleńskiem za okres kwiecień-czerwiec 1943 roku autorstwa Kazimierza Skarżyńskiego, ówczesnego sekretarza generalnego PCK, opracowanie doktora Wodzińskiego z 1947 r. pod tytułem Pięć tygodni pracy na miejscu zbrodni jest jednym z najistotniejszych, dowodów zbrodni katyńskiej oraz najbardziej dokładnym i pełnym raportem na temat prac komisji PCK podczas ekshumacji.
Podczas uroczystości w Tarnowie przypomniano też innych członków Komisji Technicznej Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy wraz z doktorem Wodzińskim udali się 28 kwietnia 1943 r. z Krakowa do Katynia, żeby dołączyć do prac Komisji Technicznej PCK.
Byli to: Franciszek Król, dezynfektor i były pracownik fizyczny Polskiego Czerwonego Krzyża, Władysław Buczak, woźny Zakładu Anatomii Patologicznej UJ oraz Ferdynand Płonek, laborant Zakładu Medycyny Sadowej UJ.
Udział w Komisji PCK w Katyniu przełożył się na powojenny los doktora Wodzińskiego. Nie zmienił on stanowiska i nie potwierdził słuszności opinii, wydanej przez komisję radziecką w sprawie mordu w Katyniu. Wybrał prawdę – co skazało go na życie emigranta, poza granicami Ojczyzny.
Upamiętnienie postaci doktora Mariana Wodzińskiego w Alei Dębów Katyńskich w Tarnowie jest wyrazem szacunku do jego bohaterskiej postawy podczas rzetelnego i bezstronnego badania zbrodni katyńskiej.
Warto dodać, że Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Tarnowie wnioskuje o nadanie jednej z ulic Tarnowa imienia Mariana Wodzińskiego.
Foto: Paweł Topolski i Niezależny Serwis Informacyjny KADR, Łukasz Krzyczewski
ZDJĘCIA DO POBRANIA: https://drive.google.com/open?id=1umNUHD-EWw0Y2eTJmi_j811w5duaFJUS