Ranny i chory żołnierz – to sierota wojskowy. Wchodzi nagle, jako odpadek wielkiej produkcji wojennej,
do bezdusznej, skomplikowanej maszyny, bezsilny, zdenerwowany, często bezwolny. Trzeba włożyć duże
wysiłki, aby w tej maszynie pracowało serce matczyne, które więcej kocha właśnie to dziecko, które jest nieszczęśliwe
i zbolałe, a więc nieużyteczne dla pracy, i w tem leży szczytne i wielkie zadanie Czerwonego Krzyża w czasie wojny…
(Józef Piłsudski)
„Raduje się serce, raduje się dusza” to hasło Pikniku Ułańskiego, który odbył się 3 sierpnia 2014 r. na Krakowskich Błoniach. Impreza organizowana była przez Miasto Kraków, Województwo Małopolskie i Związek Piłsudczyków.
Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zaprezentował plansze, które wchodzą w skład wystawy „Polskie organizacje czerwonokrzyskie w czasie Wielkiej Wojny” autorstwa dra Przemysława Wywiała. Cała ekspozycja była prezentowana od połowy listopada w budynku przy ul. Studenckiej 19. Przygotowana została z okazji setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej oraz 95-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na planszach prezentowane były najważniejsze organizacje czerwonokrzyskie działające w czasie I Wojny Światowej działające na rzecz wojska oraz ludności cywilnej takie jak: Samarytanin Polski, Galicyjskie Towarzystwo Pań i Panów Czerwonego Krzyża, Szkoła Zawodowa Pielęgniarek w Krakowie, Komitet Sapieżyński oraz Służba Sanitarna Legionów Polskich. Instytucje te stanowią podwaliny Polskiego Czerwonego Krzyża, który powstał w styczniu 1919 roku.
Na nasze zaproszenie na Błonia przyjechała także grupa rekonstrukcji historycznej z Wojskowej Izby Pamięci w Kocku ze swoim wozem sanitarnym z roku 1917 (rekonstrukcja na bazie oryginału), zaś Grupa Ratownictwa PCK „Kraków” zadbała o bezpieczeństwo uczestników imprezy.
Piknik był wydarzeniem towarzyszącym obchodom 100. rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.