55-lecie Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK PCK
przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie utworzono w październiku 1962 roku. Inicjatorem i założycielem Klubu był ówczesny wykładowca w Studium Wojskowym – płk. Roman Bąk-Bąkowski przy współudziale pani Genowefy Widelskiej, Sekretarza Zarządu Dzielnicowego PCK Kraków-Krowodrza. Początkowo do klubu należeli studenci objęci szkoleniem w Studium Wojskowym, a od 1964 roku również pracownicy dydaktyczni i techniczni Uczelni. W tym też roku w kwietniu, z inicjatywy obydwojga państwa tj. Romana Bąkowskiego i Genowefy Widelskiej utworzono Akademickie Koło PCK, włączając w jego statutową działalność honorowe krwiodawstwo, a Klub HDK PCK stał się jego integralną częścią.
Akademia Górniczo – Hutnicza była pierwszą uczelnią w Polsce, w której zorganizowano Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi.
Pierwszym prezesem Klubu został wybrany Roman Bąk-Bąkowski, który tę funkcję pełnił do roku 1977, kiedy to objął stanowisko opiekuna i koordynatora Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK, a skład Zarządu stanowili studenci. Tę funkcję sprawował do czasu przejścia na emeryturę, czyli do 1984 roku. Po nim obowiązki opiekuna i koordynatora przejął ówczesny mjr Stanisław Taraszkiewicz – wielki społecznik i honorowy dawca krwi.
W latach 1962-1993 podczas organizowanych na terenie Uczelni akcji honorowego oddawania krwi pn. „JESIEŃ HDK” i „WIOSNA HDK” oraz indywidualnie w różnych punktach krwiodawstwa na terenie miasta Krakowa studenci i pracownicy Uczelni oddali 10.964 litrów krwi. Również w tym czasie aktywnie i wielokrotnie uczestniczyli w doraźnych akcjach oddawania krwi, odpowiadając na apele szpitali, jak również osób prywatnych.
W grudniu 1981r. i kwietniu 1982r. w wyniku wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Klub HDK PCK musiał zaprzestać przeprowadzania zorganizowanych akcji poboru krwi w związku z zakazem władz partyjno–wojskowych. Konsekwencją tego w roku 1988 Studium Wojskowe odstąpiło nie tylko od organizacji akcji poboru krwi, ale również od działalności PCK, a co za tym idzie uniemożliwiając studentom udział w honorowym oddawaniu krwi i ulicznych kwestach pieniężnych w ramach „Tygodnia PCK”.
Od chwili założenia do 1988 roku Klub HDK PCK zajmował pierwsze miejsce wśród uczelni w Polsce w dziedzinie honorowego krwiodawstwa. Z tego okresu najwyższe osiągnięcia przypisuje się na lata 1978 – 1981, kiedy to rocznie oddawano od 493 do 512 litrów krwi.
Klub od początku swojej działalności zajmował się nie tylko organizacją akcji, czy też samym w nich uczestnictwem, ale również innymi statutowymi działaniami Polskiego Czerwonego Krzyża takimi jak:
- Prowadzenie punktów doraźnej pomocy sanitarnej na terenie Uczelni – przede wszystkim w akademikach;
- Szkolenie drużyn sanitarnych – według programu PCK – realizowano wykorzystując wykładowców szkolenia sanitarnego w Studium Wojskowym;
- Naprawa sprzętu i urządzeń domowych u osób chorych i osób z niepełnosprawnościami, szczególnie u emerytów i rencistów Akademii Górniczo – Hutniczej, wytypowanych przez służby socjalne Uczelni;
- Przekazywanie w całości kwot składek członkowskich na rzecz pomocy osobom objętych pomocą PCK.
Od 1975 roku do powyższych działań Akademickiego stowarzyszenia włączono zbiórki uliczne pieniędzy do puszek w ramach „Tygodnia PCK”. W tej dziedzinie osiągnięto znaczące sukcesy dzięki zrozumieniu i wysokiej świadomości wśród studentów. Od 1988 roku rozszerzono swoją działalność o kolejne formy, takie, jak: zbiórki pieniężne na prowadzenie Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Św. Brata Alberta w Radwanowicach, zbiórki pieniężne na budowę ośrodka „HOSPICJUM” dla osób nieuleczalnie chorych, a także udział w pracach fizycznych przy budowie tego ośrodka. Ponadto członkowie Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK czynnie uczestniczyli w wielu jednorazowych akcjach, takich jak: Zbiórka na Fundusz Dzieci Specjalnej Troski (listopad 1990r.), Fundusz SOS (czerwiec 1989r.), Fundusz Daru Narodowego (czerwiec 1989r.), Fundusz Solidarności Litwy (styczeń 1991r.).
Lata 1988 – 1993 charakteryzowały się spadkiem ilości honorowo oddawanej krwi, w stopniu podobnym, jak w całej Polsce w tych latach, szczególnie w wyniku dyskwalifikacji zdrowotnej przez lekarzy punktów krwiodawstwa. Wtedy też rozwiązywano w Uczeniach Kluby HDK, gdyż związane one były ze Studium Wojskowym w każdej z tych placówek.
W Akademii Górniczo-Hutniczej bez większych problemów przy bardzo dużym wkładzie opiekuna Klubu HDK pana płk. Stanisława Taraszkiewicza oraz ówczesnej przewodniczącej Koła PCK i Klubu HDK pani mgr inż. Elżbiety Wojny honorowe krwiodawstwo pozostało dalej czynne, po chwilowej stagnacji nastąpił stopniowy rozwój honorowego oddawania krwi, a także innych idei czerwonokrzyskich. Od 1995r. datuje się szybszy rozwój krwiodawstwa w Akademii Górniczo-Hutniczej, a przysłowiowy boom nastąpił od 2000roku. Związane to było ze wzrostem świadomości wśród społeczności akademickiej, szczególnie studentów i z chęcią pomagania innym. Wtedy bowiem z inicjatywy pani Elżbiety Wojny-Dyląg i pana Stanisława Taraszkiewicza powstał Punkt Informacyjny, w którym Zarząd Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK pełnił dyżury informacyjne (3 razy w tygodniu), gdzie wygłaszano prelekcje i pogadanki, udzielano pomocy nie szczędząc szczegółowych rad. Dlatego też dał się zaobserwować znaczny wzrost ilości członków Koła i Klubu oraz wolontariuszy i związanej z tym ilości oddawanej przez nich krwi tj. w 2000r. – 135 członków (100 litrów oddanej krwi), a w kolejnych latach 220 osób (280 lirów krwi), 370 (895 litrów) czy 525 członków Klubu HDK i 890 wolontariuszy (1036 litrów wspólnie oddanej krwi pełnej).
Rokrocznie w Akademii Górniczo-Hutniczej oddawano wspólnie z wolontariuszami ponad 1000 litrów krwi w organizowanych otwartych akcjach jesiennych, zimowo-wiosennych i letnich (4 razy w roku po 5 dni – akcja ph WAMPIRIADA i KRakowski KRwiecień KRwiodawstwa) oraz 2-3 razy po 1 dniu ph. WIOSNA, JESIEŃ i ZIMA HDK). Organizatorem tych akcji był i jest nadal Zarząd Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK w AGH. Podczas akcji zbierane są słodycze (czekolady, batoniki) dla dzieci z krakowskich domów dziecka.
Zaznaczyć również należy, że Akademicki Klub HDK PCK przy AGH od roku 2008 uczestniczy nieprzerwanie w Ogólnopolskim Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych i Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie ph. „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”, zajmując corocznie zarówno na szczeblu okręgowym województwa małopolskiego, jak również w kraju pierwsze miejsca w kategoriach: ilość organizowanych akcji poboru krwi i ilość pozyskiwanej krwi w analizowanym okresie.
Po 55–ciu latach działalności w krwiodawstwie ilość oddanej krwi przez społeczność akademicką Akademii Górniczo-Hutniczej to około 27 tys. litrów krwi (26.740 l).
Środowisko krwiodawców integruje się, uczestnicząc w akcjach i pielgrzymkach na Jasną Górę, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas wyjazdów do KL Auschwitz, te ostatnie są wyrazem hołdu dla patrona krwiodawców, którym jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
Młodzież Uczelni uczestniczy również w zbiórkach kwestarskich dla obłożnie i terminalnie chorych, dzieci specjalnej troski, dzieci z niepełnosprawnościami, czy dla domów dziecka na rzecz stowarzyszeń: Nowohuckiego HOSPICJUM dla osób terminalnie chorych, TPD im. Brata Alberta w Radwanowicach i Sierocińca dla Sierot Zupełnych w Rudniku oraz dla osób prywatnych leczących się w ośrodkach zagranicznych. Wolontariusze pomagają też w opiece nad chorymi w hospicjum oraz wykonują naprawy techniczne sprzętu i urządzeń u innych osób objętych opieką Koła PCK.
Akademickie Koło PCK i Klub HDK poza stałym Punktem Informacyjnym posiada swoją stronę internetową (od 17 lat), a od kilku lat stronę na fanpage’u. Członkiem Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK może zostać każdy student, pracownik i słuchacz uczelni, a także emeryt i były pracownik. Istotnym jest, że Akademia Górniczo-Hutnicza jako uczelnia techniczna przedstawia przez swoją działalność czerwonokrzyską tak istotną wrażliwość i humanitaryzm.
Mamy nadzieję, że środowisko uczelni swoim przykładem pobudzi innych do aktywności społecznej i działania na rzecz drugiego człowieka. Bowiem wciąż są ludzie, którzy czekają na najcenniejszy lek, jakim jest krew; ludzie, którzy dzięki temu mają jeszcze szanse na lepsze