16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Głodem. Od prawie 75 lat w tym dniu organizacje pozarządowe, w tym Polski Czerwony Krzyż, prowadzą zbiórki na rzecz programów dożywiania osób potrzebujących oraz realizują projekty związane z niemarnowaniem żywności.
Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażenie na negatywne skutki niedożywienia.
155 milionów ludzi (20 mln więcej, niż rok wcześniej) w 55 krajach świata było w 2020 r. „w kryzysie lub w gorszej sytuacji” – wynika z raportu na temat globalnego kryzysu żywnościowego. Opublikowała go organizacja humanitarna Global Network Against Food Crises, powołana w 2016 r. przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowy Program Żywnościowy (WFP). W raporcie czytamy też, że w 2021 roku 142 miliony ludzi w 40 krajach znajdzie się w kryzysie żywnościowym, a kolejne 155 tysięcy stanie w obliczu katastrofy. Ponad 75 mln dzieci na świecie poniżej piątego roku życia było zbyt niskich, a ponad 15 mln – zbyt chudych z powodu ograniczonego dostępu do żywności. Są to najtragiczniejsze ustalenia od czasu, gdy raport został po raz pierwszy sporządzony w 2016 roku.
Natomiast w 2020 r. w Polsce odnotowano wzrost odsetka osób skrajnie ubogich z ok. 4% osób w 2019 r. do ok. 5%, co oznacza, że w co 5- tym gospodarstwie domowym są osoby głodne i niedożywione. W sumie jest to ok. 1 900 000 osób. Pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce wiąże się z wprowadzeniem od marca 2020 r. zamrożenia części gospodarki i ograniczeń w kontaktach społecznych, w związku z pandemią koronawirusa.
W Polsce ubóstwo w większym stopniu dotyka dzieci niż dorosłych czy seniorów. Taka prawidłowość utrzymuje się od lat. Dzieci z rodzin, które na co dzień borykają się z niedostatkiem i nie stać ich na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, są grupą najbardziej potrzebującą wsparcia i pomocy. Brak pieniędzy na przybory szkolne, ubrania i pełnowartościowe posiłki to ciągle rzeczywistość wielu polskich rodzin. Szacuje się, że ubóstwo dotyczy ok. 1 000 000 dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat. Ponad 312 000 z nich żyje poniżej poziomu egzystencji.
Polski Czerwony Krzyż w ramach Światowego Dnia Walki z Głodem prowadzi liczne kampanie oraz zbiórki, których celem jest nie tylko walka z głodem i ubóstwem, ale przede wszystkim edukacja społeczeństwa o zdrowym odżywianiu i prowadzeniu zdrowego stylu życia. Środki oraz dary pozyskane ze zbiórek PCK przeznacza na zakup żywności dla najbardziej potrzebujących oraz na dofinansowanie obiadów dla dzieci w szkołach. W 2020 roku PCK udzielił pomocy socjalnej w formie paczek żywnościowych, odzieży i zapomóg pieniężnych w ramach akcji Covid – 19 ponad 30 000 seniorów oraz 50 000 rodzin. PCK prowadzi 211 punktów wydawania żywności, z których regularnie korzysta ponad 12 330 osób.
Polski Czerwony Krzyż oferuje także stałą pomoc dla prawie 600 000 osób, które otrzymują paczki żywnościowe w ramach programu FEAD, o wartości 24 431 935,46 PLN.
Najmłodszym podopiecznym PCK finansuje ciepłe posiłki w szkolnych stołówkach. Ponad 44 650 dzieci i młodzieży dzięki programowi „ Żółty Talerz” ma zapewniony pełnowartościowy posiłek, który często jest jedyny w ciągu dnia. Dodatkowo w ramach programu wydaliśmy też 1 784 paczek żywnościowych dla 1030 dzieci.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem młodzież z Grupy SIM PCK Kraków i SIM PCK Stary Sącz realizowały swoje zaplanowane projekty. Młodzież z Krakowa rozpoczęła opracowywanie własnej książki kucharskiej zawierającej przepisy z resztek jedzenia oraz porady związane z przechowywaniem żywności, aby nie uległa ona zmarnowaniu. Prace prowadził zespół w składzie: projekt graficzny: Julia Filipiak, przepisy i informacje: Agnieszka Pyka, Róża Ćwierz, Stanisław Kurek.
Młodzież ze Starego Sącza organizuje w najbliższym tygodniu zbiórkę żywności w lokalnych sklepach.
Równocześnie na terenie Małopolski od 15 września do 15 października w sklepach Auchan w Krakowie i Nowym Sączu prowadzone były zbiórki żywności, która została przekazana dla osób potrzebujących. Dodatkowo zbiórkę żywności zorganizowało Koło PCK w Lachowicach.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Do pobrania: Resztkowe kulinaria, Przepisy kulinarne z resztek – cd przepisów nastąpi jak obiecują autorzy.
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.