30 maja 2018 roku odbył się finał czternastej edycji Konkursu wiedzy o międzynarodowym prawie humanitarnym konfliktów zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Małopolski.
Celem Konkursu jest pogłębienie wiedzy z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych wśród młodzieży z województwa małopolskiego poprzez:
- rozwój umiejętności wprowadzania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego w codzienne życie;
- kształtowanie wśród uczniów postaw humanitarnych;
- podniesienie poziomu edukacji obywatelskiej uczniów.
- upowszechnianie norm prawa humanitarnego.
Do etapu finałowego zakwalifikowali się uczniowie z poniższych szkół:
1. Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej.
2. Liceum Ogólnokształcące w Grybowie.
3. Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Grybowie.
4. Elitarne Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Nowym Sączu.
5. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Długosza w Nowym Sączu.
6. Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.
7. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach.
8. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
9. Branżowa Szkoła I stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach
10. Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach.
11. Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych w Krakowie.
Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora dr Marka Lasoty, zmagania rozpoczęliśmy zajęciami „Za Naszą Wolność i Waszą – odkryj historię WP” w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Dziękujemy za przeprowadzenie wykładu jak i oprowadzenie po ekspozycji muzeum Panu Mirosławowi Brachowi.
„Za Naszą Wolność i Waszą” – zajęcia dofinansowane w ramach programu Bon Kultury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Zajęcia przybliżają działalność polskiej armii w pierwszej połowie XX wieku. Stanowią połączenie aktywnego zwiedzania, warsztatów i gry terenowej.
Dzięki zastosowaniu różnych metod dydaktycznych, uczestnicy poznali w ciekawy sposób przebieg walk o niepodległą Polskę i jej granice, dowiedzieli się czym był „cud nad Wisłą”, jak wyglądała kampania obronna 1939 roku, a także odkryli na czym polegała działalność Armii Krajowej. Po wizycie na ekspozycji odbyły się zajęcia warsztatowe. Na wstępie uczestnicy otrzymali książki zawierające zadania, informacje i ciekawostki historyczne, w tym reprinty archiwaliów oraz fotografii. Prawidłowe wykonanie zadań umożliwiło interesujący miniwykład wzbogacony prezentacją multimedialną. Uczestnicy mogli „dotknąć historii” poprzez przymierzenie oryginalnych elementów ekwipunku żołnierskiego lub ich wiernych rekonstrukcji. Na koniec zajęć odbyła się gra terenowa po ekspozycji Muzeum. W jej trakcie uczestnicy pracując w grupach wcielii się w żołnierzy wywiadu, a ich zadaniem było m.in. wypełnienie tajnego raportu i odnalezienie ukrytego szyfru.
Następnie, grupa wraz z koordynatorem konkursu, Panią Katarzyną Sadowską udali się do siedziby Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, gdzie rozpoczął się właściwy finał konkursu. Zajęcia które sprawdzały wiedzę uczestników poprowadził dr Piotr Łubiński.
Podczas konkursu sprawdzana była wiedza i umiejętności z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego w szczególności dotyczące:
- zasad międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych,
- podstaw prawnych międzynarodowego prawa humanitarnego,
- terroryzmu, międzynarodowych trybunałów karnych, jeńców wojennych, zakazu stosowania min przeciwpiechotnych i broni kasetowej,
- historii i struktury Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca,
- historii i działalności Polskiego Czerwonego Krzyża,
- ochrony znaku czerwonego krzyża,
- współczesnych konfliktów zbrojnych.
Po zsumowaniu punktów z testu jak i aktywności w czasie warsztatów, Komisja w składzie: Małgorzata Pyka – Dyrektor MOO PCK, Katarzyna Sadowska – koordynator konkursu, prof. Zbigniew Kwiasowski – Przewodniczący Zespołu ds. Upowszechniania MPH, dr Piotr Łubiński – prowadzący warsztaty zdecydowali, iż zwycięzcami zostali:
-
Miejsce: Beata Górak – Branżowa Szkoła I stopnia Cechy Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach
-
Miejsce: Barbara Sawicka – Liceum Ogólnokształcące w Grybowie
-
Miejsce: Maciej Bogacz – I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. J. Długosza w Nowym Sączu