W Światowym Dniu Uchodźcy publikujemy komunikat Biura Czerwonego Krzyża przy Unii Europejskiej.
Umożliwienie Europy, która naprawdę chroni
Komunikat
Bruksela, 20 czerwca 2019 r.
W Światowym Dniu Uchodźców Biuro Czerwonego Krzyża wzywa UE i jej państwa członkowskie do odnowienia zobowiązania do Konwencji o Uchodźcach z 1951 r. poprzez wzmocnienie filarów skoordynowanego długoterminowego podejścia do ochrony uchodźców. Podejście to powinno zagwarantować, że zasada non-refoulement (niewydalania) będzie podstawą systemu i zagwarantować dostęp do godnych procedur azylowych w Europie poprzez odpowiednie inwestycje.
Ludzie poszukujący bezpieczeństwa w UE są zawracani na granicach bez uwzględnienia ich roszczeń ochronnych – stoi to w bezpośredniej sprzeczności z jedną z podstawowych zasad Konwencji dotyczącej Uchodźców. Ponadto w ostatnich miesiącach odnotowano liczne przypadki wydalenia uchodźców na zewnętrznej granicy UE. W połączeniu z niedostatkiem legalnych ścieżek, osoby ubiegające się o azyl są coraz bardziej zmuszane do podejmowania większego ryzyka w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Szokująca liczba migrantów nadal tonie w basenie Morza Śródziemnego – w tym roku zanotowano 569 zgonów, ale w statystykach tych nie wszystkie przypadki uwzględniono. „UE nie może nadal przymykać oczu na te tragedie”, mówi Denis Haveaux, dyrektor Biura Czerwonego Krzyża UE. „Odwaga polityczna jest potrzebna, aby w większym stopniu wykorzystywać narzędzia takie jak łączenie rodzin, przesiedlenia lub wizy humanitarne, a tym samym ograniczać poleganie ludzi na pozbawionych skrupułów usługach przemytników”, podkreśla.
Dla tych, którym uda się dotrzeć spontanicznie, postawienie stopy na europejskiej ziemi nie gwarantuje im dostępu do sprawiedliwych i skutecznych procedur azylowych. W całej UE coraz więcej osób ubiegających się o azyl zostaje pozbawionych wolności przy wjeździe. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni rosnącym wykorzystaniem aresztu imigracyjnego w kontekście unijnych ram azylowych. Znajduje to odzwierciedlenie w ostatnich wnioskach legislacyjnych, które proponują rozszerzenie legalności zatrzymania. „Powszechnie uznaje się, że zatrzymanie ma trwały szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne więźniów i ich rodzin”, podkreśla Denis Haveaux. Zatrzymanie ogranicza również dostęp do sprawiedliwych procedur azylowych, ponieważ utrudnia to ludziom korzystanie z odpowiedniego wsparcia prawnego.
Wyzwania te należy pilnie rozwiązać, aby zapewnić poszanowanie praw każdej osoby potrzebującej ochrony międzynarodowej. Wzywamy przywódców UE, aby zapewnili wystarczające środki na rozwój wspólnego europejskiego systemu azylowego, który zagwarantuje dostęp do ochrony potrzebującym. Finansowanie polityki azylowej, która wzmacnia legalne drogi i przestrzega najwyższych standardów ochrony we wszystkich państwach członkowskich, powinno być najwyższym priorytetem. Należy zrobić więcej, aby zaradzić słabościom strukturalnym krajowych systemów azylowych. Pomogłoby to chronić godność osób ubiegających się o azyl i uchodźców w całej UE.
Rok 2019 jest punktem zwrotnym dla przyszłości Europy, ponieważ oznacza początek nowego cyklu instytucjonalnego. Niedawno wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego wkrótce dołączą nowo mianowani urzędnicy w Komisji Europejskiej. Ponieważ instytucje UE omawiają ogólny kierunek polityczny UE na najbliższe pięć lat i zastanawiają się, w jaki sposób te priorytety mają być finansowane przez przyszły budżet UE, powinny skorzystać z okazji, aby przeznaczyć odpowiednie inwestycje finansowe na zaprojektowanie i zastosowanie skutecznego systemu azylowego . Wzywamy wschodzące przywództwo, aby zobowiązało się do umożliwienia Europy, która naprawdę chroni.