Za nami XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pielgrzymka odbyła się w dniu 20 lipca 2019 roku, w setną rocznice istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, prekursora honorowego krwiodawstwa w kraju. Dodatkowo, w tym roku mija dwadzieścia lat od wpisania Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.
***
Prawie 400 osób z całej Polski spotkało się w unikalnym miejscu krajobrazowym i architektonicznym, aby wziąć udział w inicjatywie dziękczynnej, w intencji zdrowia i pomyślności dla honorowych dawców krwi i szpiku kostnego.
Malownicze widoki, słoneczna pogoda oraz dobre nastroje dopisały rozmowom z uczestnikami Pielgrzymki. Rozmawialiśmy o tym, jak działają w swoich miejscowościach i dlaczego wybrali się do Kalwarii.
Henryk Zając, Polowy Klub HDK PCK Orle Gniazdo w Sulejówku
Wydaje mi się, że pielgrzymowanie mamy we krwi. Pierwsza Krajowa Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi (zarówno z Klubów HDK PCK, jak i zrzeszonych w innych jednostkach oraz stowarzyszeniach) odbyła się w 1997 roku, a pielgrzymowano na Jasną Górę. Inicjatorem był Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, przy którym powstał nasz Klub.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że właśnie ta pielgrzymka dla krwiodawców dała początek następnym. Tradycja pielgrzymowania szczególnie rozwinęła się po 1999 roku, kiedy Patronem Krwiodawców został o. Maksymilian Maria Kolbe.
Marek Bylica, Środowiskowy Klub HDK PCK Śródmieście-Krowodrza w Krakowie
Dobre i bezinteresowne uczynki trzeba popularyzować, a oddawanie krwi niewątpliwie do takich działań należy. Osobiście nie znamy i nie poznamy ludzi, którym nasza krew uratuje życie. Dla biorcy ten dar jest bezimienny i bezosobowy. Natomiast na akcjach krwiodawstwa nie jesteśmy anonimowi. Tu własnym przykładem zachęcamy innych do honorowego dawstwa krwi; w bezpośrednich rozmowach pomagamy wyjaśnić wątpliwości i pozbyć się stereotypów dotyczących oddawania krwi.
Dziś ważnym dla nas pozostaje pozyskiwanie nowych ochotników. Oprócz osób dorosłych, powinniśmy zachęcać środowiska młodzieżowe, bo tam gdzie jest potencjał nie zabraknie i rezultatów.
Józef Krawczyk, Klub HDK PCK Obwodu Lecznictwa Kolejowego w Krakowie
Wiadomo, że zbawiać cały świat jest o wiele łatwiej, niż ratować jednego konkretnego człowieka. Moim zdaniem, właśnie o tego konkretnego człowieka chodzi w honorowym krwiodawstwie – o potrzebującego, któremu możemy pomoc w jego walce o zdrowie i cieszenie się życiem.
Oddałem ponad 70 litrów krwi. Dzielenie się krwią jest moim osobistym wyborem i wartością samą w sobie. Jednocześnie ważna dla mnie jest przynależność do środowiska krwiodawców oraz przebywanie wśród ludzi działających społecznie, ze świadomością misji. Pielgrzymka, która łączy nas w Kalwarii Zebrzydowskiej daje poczucie wspólnoty ducha i wartości. Z pewnością, o zdrowy duch, jak i o zdrowe ciało też trzeba dbać, a tutejsze Sanktuarium jest doskonałym miejscem do autorefleksji.
Marek Krygowski i Ewa Piątek, Środowiskowy Klub HDK PCK Podgórze w Krakowie
Nasz Klub powstał w 1962 roku przy Krakowskich Zakładach Sodowych Solvay. Fabrykę zlikwidowano trzy dekady temu, a Klub działa do dziś, zrzeszając około 200 członków. Jesteśmy jedną wielką rodziną; nawiasem mówiąc, wśród naszych krwiodawców mamy 7 małżeństw.
W tym roku po raz czwarty zorganizowaliśmy plenerowy piknik majowy dla mieszkańców Krakowa i dawców krwi. Staramy się, by nasze działania odbywały się w klimacie swojskim, rodzinnym, dlatego łączymy akcje poborów krwi, na przykład z akcjami adopcji psów i zajęciami z behawiorystą zwierząt. Na naszych imprezach dzieci i rodzice mogą nauczyć się nie tylko udzielania pierwszej pomocy, ale też na przykład różnych tricków i sztuczek, które prezentuje im iluzjonista. Do Kalwarii Zebrzydowskiej przyjeżdżamy, bo tu także panuje przyjazna atmosfera, a dodatkowo jest to znakomite miejsce do spotkań, zwłaszcza w okresie letnim.
Janusz Ciężadlik, Klub HDK PCK „DAR SERCA” w Brzeźnicy
Zainicjowałem utworzenie Klubu „Dar Serca” 5 lat temu, przy Oddziale Zarządu Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej RP w Brzeźnicy. Od tego czasu przeprowadzamy około pięciu akcji krwiodawstwa rocznie. W pierwszą niedzielę lipca w OSP Brzezinka zorganizowaliśmy kolejną akcję, na którą zgłosiło się 31 osób. Z nich 24 osoby zakwalifikowano do oddania krwi, co zasiliło wakacyjny bank krwi o prawie 11 litrów. 3 osoby dołączyły do bazy dawców szpiku kostnego. Jest to całkiem niezły wynik, jak na naszą niedużą lokalną społeczność.
Myślę, że powinniśmy wykorzystywać wszystkie możliwości, żeby dotrzeć do potencjalnych dawców krwi i szpiku kostnego. Pod czas Pielgrzymki mamy okazję spotkać krwiodawców, którzy od wielu lat działają w Klubach HDK PCK, a swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielą się z innymi.
Stefan Styczeń, Gminny Klub HDK PCK w Drwini
W tym roku nasz Klub obchodzi 35-lecie swojej działalności. Corocznie prowadzimy 11 wyjazdowych akcji krwiodawstwa, pozyskując około 100 litrów pełnej krwi. Oddając krew, przywracamy wielu ludziom uśmiech i radość bycia z bliskimi. Ponadto organizujemy konkursy na temat honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży szkolnej, zachęcając młodych ludzi do oddawania krwi teraz i w przyszłości.
Na Pielgrzymkę przyjechaliśmy 56-osobową grupą, by dziękować Kalwaryjskiej Pani za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę dla honorowych krwiodawców. Prosiliśmy o zdrowie i siłę wewnętrzną, aby nadal móc dzielić się cząstką siebie z najbardziej potrzebującymi. Złożyliśmy w darze symboliczną kroplę krwi oraz kwiaty.
Obchody 35-lecia działalności naszego Klubu rozpoczniemy 24 listopada mszą świętą w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach. Z tej okazji odsłonimy tablicę pamiątkową, jako symbol wdzięczności dla honorowych krwiodawców Polskiego Czerwonego Krzyża, którzy – dzieląc się krwią – uratowali niejedno życie.
Dariusz Cieśla, Przewodniczący Zespołu ds. Honorowego Dawstwa Krwi Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK
W tradycji pielgrzymkowej krwiodawców szczególne miejsce zajmują sztandary, dzięki którym kluby i stowarzyszenia HDK prezentują się na uroczystości dziękczynnej. Odbywa się ona w intencji zdrowia dla dawców, ich rodzin i przyjaciół, a także tych osób, które wspierają ochotników w dzieleniu się krwią z potrzebującymi.
W tym roku udział w uroczystości wzięły poczty sztandarowe Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK, Powiatowego Stowarzyszenia HDK przy Kopalni Bełchatów, Gminnego Klubu HDK PCK w Drwini, Hutniczego Klubu HDK PCK z Krakowa oraz Klubu HDK PCK Glink w Gorlicach.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w ten sposób zadbali o oprawę reprezentacyjną uroczystości.
***
Galeria zdjęć: Krzysztof Jeżek.