Z okazji zbliżającej się rocznicy 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, przypadającej na rok 2019, budujemy zbiór biblioteczny związany z historią PCK. Znajdują się w nim zarówno pozycji historyczne, jak i współczesne. Działanie to ma związek z Akcją pod hasłem „Pomóż poskładać naszą historię”, organizowaną przez Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża – w ramach tej akcji otrzymujemy między innymi również rozmaite pozycje książkowe odnośnie PCK oraz jego działalności, które nieprzerwanie wzbogacają nasz księgozbiór.
Pozyskane pozycje pochodzą od darczyńców, lecz nieprzerwanie kupujemy również kolejne. Niektóre otrzymane lub zakupione książki i inne obiekty przedstawiają pewną wartość archiwalną (np. Statut Polskiego Czerwonego Krzyża z roku 1919), inne zaś są bardziej współczesne (np. „Pamiętniki” gen. Józefa Hallera). Szczególne znaczenie mają dla nas te, które związane z historią Polskiego Czerwonego Krzyża. Otrzymujemy rozmaite przedmioty, a między nimi są te, które wędrują do księgozbioru – dokumenty, listy i pamiętniki, rękopisy, pisma urzędowe, prasa, broszury a także książki. Wśród otrzymanych pamiątek znalazły się również archiwalne kroniki z lat 1916-1918, przedstawiające działalność organizacji Czerwonego Krzyża, działającej na ziemiach polskich pod zaborem austriackim.
Zbiór biblioteczny oraz przygotowywana Stała Wystawa Historyczna będą się mieściły przy ul. Studenckiej 19. To tutaj od ośmiu dekad ma swoją siedzibę krakowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który podczas wojny organizował m.in. działalność harcerskiej poczty czerwonokrzyskiej, to w nim – według przekazów – może znajdować się skrzynia z pamiątkami katyńskimi pochodzącymi z tak zwanego archiwum Robla.
Otrzymane książki, które wejdą w skład naszego księgozbioru – Biblioteki PCK, zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach czasowych.
W związku z powyższym, Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża z siedzibą w Krakowie serdecznie zaprasza do wolontaryjnej współpracy studenta bibliotekoznawstwa / informacji naukowej (w grę wchodzą również: Studium Muzealnicze lub pokrewne) – kogoś, kto pasjonuje się zarówno pomaganiem innym oraz działalnością charytatywną, jak i własną gałęzią studiów i poszerzaniem wiedzy.
Liczymy na ochotników do pomocy przy organizowaniu Stałej Wystawy Historycznej PCK Małopolska oraz katalogowaniu, segregowaniu i opisywaniu eksponatów – książek, dokumentów i innych pozycji znajdujących się w naszym posiadaniu oraz tych nadal pozyskiwanych.
W planie mamy stworzenie stosownego systemu rejestracji posiadanych pozycji i chcielibyśmy skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Interesuje nas również oddzielenie części eksponatów współczesnych, od tych, które mają wartość historyczną.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby nam pomóc i zostać wolontariuszem Polskiego Czerwonego Krzyża, to zachęcamy do kontaktowania się w tej sprawie zarówno telefonicznie – numery: 572-341-845 lub 12 422 91 15 – wew. 34 – jak również e-mailem na adres: 100lat@pck.org.pl.
Zapraszamy chętnych wolontariuszy i zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami zawartymi na naszych stronach WWW:
http://pck.malopolska.pl/dzialania/100-lecie-pck/#1530860775227-45babfb0-e0c4
http://pck.malopolska.pl/dzialania/100-lecie-pck/