To już 60 lat! Akademickie Koło PCK i Klub HDK przy AGH obchodził 27.11.2023r. swój wyjątkowy jubileusz. Na przestrzeni tego czasu wszystkim członkom Koła i Klubu udało się oddać łącznie ponad 29 tys. litrów krwi! Taki wynik to tysiące uratowanych istnień dzięki pomocy i zaangażowaniu studentów, absolwentów, obecnych oraz byłych pracowników.
Kilka słów o historii…
Akademickie Koło PCK i Klub HDK w AGH rozpoczęło swoją działalność w październiku 1962r. (tj. 61 lat) i działa nieprzerwanie do dziś. AGH była pierwszą uczelnią w Polsce, która ideę honorowego dawstwa krwi zastosowała w praktyce, wyprzedzając o kilka lat inne ośrodki akademickie, w tym medyczne.
W tym okresie studenci i pracownicy Uczelni oddali ponad 29 tys. litrów krwi pełnej (podczas organizowanych otwartych zbiorowych akcji i indywidualnie). Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie jako jedyna w kraju może poszczycić się taką humanitarną działalnością i zaangażowaniem.
Każdego roku oprócz indywidualnego oddawania krwi przez członków Klubu HDK na terenie Uczelni organizowane są corocznie zbiorowe akcje krwiodawstwa 4-krotnie każdego roku (WAMPIRIADA, KRKRKR) przez 5 dni w tygodniu (oddawane jest ok. 800-900 litrów krwi rocznie). Ponadto organizowane są grupy krwiodawców do oddawania krwi „NA RATUNEK” dla potrzeb rodzin, krakowskich szpitali i innych ośrodków medycznych (szczególnie w okresie wakacyjnym). Po współtworzeniu grup HDK przy uczelniach Krakowa (UP, WSD Archidiecezji Krakowskiej, UP JP II) po przerwie w okresie pandemii (2020-2021) nadal organizowane są u nich plenerowe akcje (2 razy w roku tj. JESIEŃ HDK i WIOSNA HDK).
Współpracuje również z innymi Uczelniami w kraju, m.in. z WSD Diecezji Częstochowskiej i WSD Diecezji Sosnowieckiej, koordynując stworzone w ramach Klubu HDK AGH grupy HDK wspólnie z władzami tych uczelni.
Od 2013r. jest współorganizatorem Ogólnopolskich Pielgrzymek HDK połączonych z poborem krwi do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (koniec lipca) i do Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie (koniec września-od 2016 r.), integrując i pozyskując swoim działaniem krwiodawców z innych regionów (np. Podbeskidzia, Podkarpacia).
Od roku 2002, czyli od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Turnieju „Młoda krew ratuje życie” AGH jako uczestnik zajmuje I miejsce na szczeblu wojewódzkim i krajowym zarówno w ilości oddawanej krwi, jak i towarzyszących turniejowi akcji promocyjnych.
Od 1998r. Zarząd Koła w ramach Punktu Informacyjnego PCK i HDK AGH prowadzi stałe dyżury informacyjne nt. HDK i PCK dla studentów i pracowników wszystkich Uczelni Krakowa przez 3 dni w tygodniu o stałych godzinach. W 2001r. powstała strona internetowa Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK w AGH (www.klubhdk.prv), a ponadto strony w mediach społecznościowych: na fanpage’u (2015), na Instagramie (2019): www.student.agh.edu.pl/~klubhdk; http://www.facebook.com/hdk.agh/?locale=pl_PL; www.instagram.com/krwiodawstwoagh/, propagujące i rozwijające ruch HDK w Polsce.
Od 2018r. (100-lecia odzyskania niepodległości państwa polskiego) jest inicjatorem i głównym organizatorem Międzynarodowego Półmaratonu „Bitwa pod Gorlicami” 2 maja, którego celem jest krzewienie kultury fizycznej i wiedzy historycznej nt. ziemi gorlickiej. Wydarzenie to jest promocją regionu małopolskiego na skalę międzynarodową (patronaty i uczestnictwo przedstawicieli państw uczestniczących w najważniejszej bitwie I wojnie światowej tj. Austrii, Węgier, Słowacji i Niemiec), poza polskimi zawodnikami w biegu biorą udział biegacze zagraniczni, m.in. z Węgier, Słowacji i Ukrainy.
W ramach współpracy organizuje zbiórki kwestarskie na rzecz instytucji charytatywnych na terenie województwa małopolskiego m.in. HOSPICJUM im. św. Łazarza w Krakowie, Ośrodka dla Dzieci Niepełnosprawnych w Radwanowicach i Sierocińca w Rudniku n.Sanem oraz MOO PCK w Krakowie. Prowadzi też zbiórki słodyczy na akcjach HDK dla dzieci z tych ośrodków i z krakowskich Domów Dziecka.