Na zakończenie jubileuszowego roku 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, w dniach 14-15 listopada 2019 roku, Małopolski Oddział Okręgowy PCK przygotował dwudniową konferencję naukową pn ”Polski Czerwony Krzyż – 100 lat w służbie Ojczyźnie i ludziom”.
Konferencja pod patronatem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywała się w Collegium Nowodworskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Głównym partnerem konferencji było Województwo Małopolskie.
W trakcie konferencji przedstawione zostały mało znane lub też całkowicie nieznane fakty z historii organizacji. O działalności Polskiego Białego Krzyża założonego przez Helenę Paderewską oraz pamiątkach po tej organizacji w Stanach Zjednoczonych opowiadał dr Waldemar Nikliński z Chicago. Dr Anna Ambrochowicz-Gajownik oraz dr hab. Anna Pachowicz omówiły działalność Polskiego Czerwonego Krzyża na południu Francji w czasie II wojny światowej i role jaką odegrały koła PCK dla ratowania Polaków na emigracji.
Ważnym wątkiem była sprawa katyńska i rola Polskiego Czerwonego Krzyża w odkrywaniu zbrodni. Szczegółowo omówiła ją Pani Jolanta Adamska, ekspert w tej dziedzinie oraz Pan dr Tomasz Dziedzic, który przedstawił wątek krakowskiego archiwum doktora Robla i ratowania pamiątek po pomordowanych oficerach. Dopełnieniem pierwszego dnia konferencji był wykład poświęcony mało znanej , ale jakże zasłużonej postaci dr Józefa Bellerta, lekarza szpitala Polskiego Czerwonego Krzyża w Auschwitz.
W drugim dniu dr hab. Aneta Firlej-Buzon zrelacjonowała działania PCK na rzecz przesiedlanych i osiedlających się na Dolnym Śląsku, a Dominika Jarzyńska- Pokojska przywoływała miejsca potajemnych egzekucji – doły śmierci w Palmirach i obrazy Polek, które gołymi rękami przeprowadzały tam ekshumacje. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z biografiami wyjątkowych postaci, takich jak Maria Tarnowska, Henryk Gnoiński, Józef Bellert, Hieronim Bartoszewski, Stanisław Plappert, Mieczysław Henoch i wielu innych. To o nich opowiadali wskazując nieznane fakty z ich życiorysów dr Renata Paliga, dr Jarosław Maliniak, dr Wojciech Paduchowski.
Jednym z głównych tematów konferencji była rola Polskiego Czerwonego Krzyża w rozwoju krwiolecznictwa i krwiodawstwa, o czym szczegółowo mówiła w czasie konferencji dr Renata Paliga.
W swoim wystąpieniu dr Tadeusz Zych, przedstawiając działalność kobiet spod herbu Leliwa – Marii Tarnowskiej, Marii z Tarnowskich Potockiej i Róży Tarnowskiej wskazał na źródła takich postaw zaangażowania społecznego w etosie arystokratyczno- ziemiańskim, w tradycjach rodzinnych i mądrym patriotyzmie.
Tematem, na który wiele osób oczekiwało, była sprawa utraty majątku przez PCK po II wojnie światowej oraz zaprezentowanie starań o odzyskanie przynajmniej odszkodowań za wybrane obiekty na terenie Warszawy. Postępy tych prac relacjonowali prawnicy – Dominik Ziejka z żoną Joanną Ziejką.
Konferencji towarzyszyły dwie wystawy oraz pokaz filatelistyczny. Na krakowskich Plantach obejrzeć można było wystawę poświęconą historii Polskiego Czerwonego Czerwonego, a na krużgankach Collegium Medicum wystawę pn. „Organizacje Czerwonokrzyskie w czasie Wielkiej Wojny”. Na Zamku w Niepołomicach zorganizowany został pokaz filatelistyczny pn. Czerwony Krzyż w filatelistyce.
Konferencja była transmitowana na żywo przez konto Facebooka Małopolskiego Oddziału Okręgowego, a nagrania z konferencji będą wkrótce dostępne w formie pojedynczych referatów do obejrzenia i odsłuchania. Czynione są starania o wydanie dorobku konferencji w formie publikacji.
„Cztery sesje konferencji naukowej „Polski Czerwony Krzyż – 100 lat w służbie Ojczyzny i ludziom” , która odbyła się w Collegium Nowodworskiego, to niemal dwudziestu prelegentów i tyleż wykładów. Udokumentowana przeszłość tej organizacji humanitarnej budzi podziw i zdumienie, że tak mało dotychczas wiedzieliśmy o Białym, Czerwonym i Zielonym Krzyżu, o ludziach, którzy nieśli pomoc rannym i potrzebującym, nie bacząc na zagrożenie własnego życia” z tekstu red. Janusza Michalczaka.
Galeria zdjęć, fot. Dagmara Kurek, dzień 1, dzień 2
Galeria zdjęć fot. Krzysztof Jeżek
Artykuł red. Janusza Michalczaka, Pomoc spod znaku Białego i Czerwonego Krzyża, Dziennik Polski