W nawiązaniu do obchodzonego w 2019 roku 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, nadal identyfikujemy te miejsca w Małopolsce, które są istotne z punktu widzenia historii PCK.
Po raz kolejny pragniemy zachęcić Państwa do zapoznania się z interesującymi miejscami Małopolski, związanymi z historią PCK – tym razem proponujemy szlak po Tarnowie.
Klikając na każdy z punktów, będziecie się mogli Państwo zapoznać z opisem, zdjęciem miejsca, jak również znaleźć odnośnik do bardziej szczegółowych informacji.
Poniżej prezentujemy skrótowy wstęp do każdej lokacji, by przybliżyć ideę wycieczki. Rozwinięcia opisów, po kliknięciu, znajdują się już w samej mapie.
Jeniecka Izba Chorych PCK / Szpital jeniecki PCK w Tarnowie / ulica Chyszowska, Tarnów
Kuria Biskupia w Tarnowie udostępniła wolne budynki małego seminarium przy ulicy Chyszowskiej na cele Jenieckiej Izby Chorych PCK, powstałej w roku 1939, z przeznaczeniem na działalność leczniczą. W budynkach czynne były łazienki, toalety oraz centralne ogrzewanie, a na salach łóżka z pościelą. Opiekę lekarską nad chorymi żołnierzami prowadzili: dr med. Marceli Bochenek, dr Janina Florkowska i okresowo dr Antoni Kokodyński. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/szpital-jeniecki-pck-tarnowie/
Szpital Polskiego Czerwonego Krzyża w okupowanym Tarnowie. al. Matki Bożej Fatimskiej, Tarnów
1939 roku wiceprezes Oddziału PCK w Tarnowie dr med. Leon Fürbek wystąpił do niemieckich władz wojskowych z wnioskiem o zezwolenie na prowadzenie Szpitala Czerwonego Krzyża w byłym Szpitalu Żydowskim (Szpital Żydowski znajdował się przy al. Matki Bożej Fatimskiej – aktualnie już nie istnieje). W odpowiedzi ówczesne niemieckie władze wojskowe decyzją z 20 września 1039 roku zalegalizowały istnienie Szpitala Czerwonego Krzyża w Tarnowie z oddziałem chirurgicznym i chorób wewnętrznych w budynku Szpitala Żydowskiego i bocznym pawilonie. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/szpital-polskiego-czerwonego-krzyza-w-okupowanym-tarnowie-wrzesien-grudzien-1939-r/
Pałac Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach: przy ulicy Sanguszków 28 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Księcia Pawła Sapiehę.
Paweł Jan Sapieha, właściciel Siedlisk, urodził się 1 września 1860 r. w Gumniskach pod Tarnowem (w domu swej babki Izabeli z Lubomirskich Sanguszkowej) jako trzeci z synów Adama Stanisława Sapiehy i Jadwigi z Sanguszków Sapieżyny.
(…)
Z początkiem 1913 r. Paweł Sapieha został wybrany Prezesem Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża dla Galicji i to zadanie pochłaniało go całkowicie.
(…)
23 czerwca 2015 roku przed Pałacem Sanguszków w Tarnowie-Gumniskach przy ulicy Sanguszków 28 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Księcia Pawła Sapiehę. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/ksiaze-pawel-sapieha-pierwszy-prezes-polskiego-towarzystwa-czerwonego-krzyza/
Cmentarz Stary w Tarnowie; miejsce pochówku dr Mariana Wodzińskiego.
Na Starym Cmentarzu w Tarnowie spoczywają prochy Mariana Wodzińskiego, tarnowianina, lekarza, który w 1943 roku jako biegły sądowy na prośbę Zarządu Głównego PCK pracował w Katyniu, przy ekshumacji ciał polskich oficerów. Wielu z nich zidentyfikował i przez to przywrócił pamięci potomnych. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/dr-marian-wodzinski-zapomniany-bohater/
Aleja Dębów Katyńskich w Tarnowie – tablica ku czci dr Mariana Wodzińskiego.
W dniu 9 kwietnia 2019 r. w Alei Dębów Katyńskich w Tarnowie w województwie Małopolskim odbyło się symboliczne zasadzenie dębu oraz uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego doktorowi Marianowi Wodzińskiemu (1911-1986).
W roku 2019 Polski Czerwony Krzyż obchodzi 100-lecie swego istnienia i przy okazji tego jubileuszu organizacja upamiętniła członka Komisji Technicznej PCK w Katyniu w 1943 r., którego relacje z udziału w ekshumacji są jednymi z najistotniejszych dowodów zbrodni katyńskiej. (…)
Więcej: http://pck.malopolska.pl/dr-marian-wodzinski-zapomniany-bohater/
Izba Porodowa PCK
Dyrektor Ubezpieczalni Społecznej w Tarnowie Tadeusz Schally udostępnił dwa piętra w gmachu Ubezpieczalni Społecznej na działalność Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Urzędnicy ubezpieczalni z własnej inicjatywy wynieśli biurka i krzesła z zajmowanych pokoi a sanitariusze PCK montowali łóżka w opróżnionych pomieszczeniach. Przygotowano salę porodową oraz salę operacyjną a także izbę przyjęć i rozpoczęto przyjmowanie chorych oraz kobiety ciężarne do porodów. W Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Czerwonego Krzyża rozpoczęli pracę lekarze ginekolodzy: dr med. Ludwik Eisen, Seweryn Kowalski, Antoni Kokodyński, a kierownikiem Oddziału został dr med. Czesław Kossobudzki. (…)
Więcej informacji: http://pck.malopolska.pl/szpital-polskiego-czerwonego-krzyza-w-okupowanym-tarnowie-wrzesien-grudzien-1939-r/