25 października przypada święto młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. W tym roku obchodzone jest w wyjątkowy sposób ze względu na jubileusz 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Z tej okazji na czerwono oświetlona zostanie Kładka Ojca Bernatka, zwana również mostem miłości ze względu na licznie wieszane na niej przez zakochane pary kłódki, symbolizujące stałość związku i wieczną miłość.
Młodzież PCK przywiesi na Kładce również swoją symboliczną kłódkę, choć z szacunku dla obowiązującego już zakazu związanego z obciążeniem mostu będzie ona wykonana z innego materiału. Właściwa kłódka z wyrytymi na niej 7 uniwersalnymi zasadami Czerwonego Krzyża (HUMANITARYZM, BEZSTRONNOŚĆ, NEUTRALNOŚĆ, NIEZALEŻNOŚĆ, DOBROWOLNOŚĆ, JEDNOŚĆ, POWSZECHNOŚĆ) symbolizująca zachwyt i wierność dla czerwonokrzyskiej Idei zostanie powieszona w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża. Odczytany zostanie także opracowany w 1925 roku , aktualny do dziś, Dekalog Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża.

Dekalog Kół Młodzieży Czerwonego Krzyża z 1925 r.
Historia
Prawie sto lat temu Polski Czerwony Krzyż, jako pierwsza organizacja humanitarna, po latach zaborów aktywizował młodzież w szkołach do działań społecznych na terenie całego kraju. Pomysł na zjednoczenie młodzieży pod znakiem Czerwonego Krzyża spotkał się z wielką aprobatą zarówno młodych Polaków, którzy szukali swego miejsca po demobilizacji, jak i uczniów oraz nauczycieli, którzy dostrzegli w PCK pomocnika w pracy edukacyjnej i wychowawczej.
Pierwsze Szkolne Koła PCK powstały w Radomiu i w Warszawie dwa lata po odzyskaniu niepodległości, w 1921 r. i to właśnie one zapoczątkowały powszechny ruch młodzieżowy pod nazwą Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Rok później w całym kraju spontanicznie utworzono już 399 takich jednostek! Koła PCK zostały powołane z inicjatywy ówczesnego prezesa PCK – gen. Józefa Hallera. Obecnie wolontariusze w PCK działają w prawie 2000 Szkolnych Kół PCK oraz 700 Klubach Wiewiórka. Liderzy ruchu działają w 28 Grupach SIM PCK. W całej Polsce mamy ponad 70 000 dzieci i młodzieży, działających jako wolontariusze i członkowie w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Początkowo praca opiekunów oraz członków Szkolnych Kół PCK polegała na promowaniu higieny, samopomocy koleżeńskiej, opiece nad grobami poległych żołnierzy, a także na rozwijaniu korespondencji międzyszkolnej i międzynarodowej. Koła Młodzieży PCK prowadziły niezliczoną liczbę akcji higienicznych, konkursów czystości, zgodnie z duchem czerwonokrzyskim młodzież szkoliła się także w zakresie pierwszej pomocy i ratownictwa. Podstawą była jednak działalność samarytańska. Koła Młodzieży PCK gromadziły fundusze organizując różnorakie akcje, samodzielnie szyły koszulki dla ubogich dzieci, organizowały paczki świąteczne dla potrzebujących, odwiedzały chorych w szpitalach i domach, organizowały zbiórki odzieży, książek, dożywianie w szkołach, a także opiekowały się opuszczonymi grobami. Z biegiem lat zakładano świetlice, organizowano place gier i zabaw, podejmowano akcje dożywiania w szkołach wiejskich, zbierano fundusze na zakup odzieży i żywności dla najbiedniejszych. Na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęto masowe szkolenie sanitarne dla młodzieży, co przyniosło doskonałe rezultaty w czasie wojny i okupacji.
O historii ruchu młodzieżowego w Polskim Czerwonym Krzyżu w okresie międzywojennym można przeczytać TUTAJ
Obecnie młodzież w PCK zajmuje się przede wszystkim promowaniem humanitarnych zasad, nauką pierwszej pomocy, pomocą osobom starszym, samotnym i ubogim. Młodzi ludzie aktywnie włączają się w programy edukacyjne PCK, m.in.: Dziel się Uśmiechem, Bezpieczny Patrol, czy Drogowe ABC, których celem jest propagowanie zasad higieny jamy ustnej, nauka bezpiecznych zachowań na drodze i podczas zabawy oraz promowanie ekologii i recyklingu.
Na koniec dnia (25 października) w wielu miejscach w Polsce zostaną podświetlone na czerwono charakterystyczne dla danego miasta obiekty. W Warszawie będzie to Pałac Kultury i Nauki, w Bydgoszczy – wiadukt na Trasie Uniwersyteckiej, w Łodzi budynek Łódzkiego Domu Kultury, w Krakowie – kładka Ojca Bernatka, w Jaśle – siedziba PCK, w Skarżysku – Kamiennej – budynek Miejskiego Centrum Kultury, w Knurowie – Urząd Miasta, a w Poznaniu fontanna na pl. Wolności.
W roku stulecia Polski Czerwony Krzyż przygotował 5 nowych plakatów edukacyjnych, które trafiły do szkół w całej Polsce. Nowe plakaty nawiązują do tych kultowych z lat 70. i 80.
Wszystkich młodych ludzi, którzy chcą poznać ruch Czerwonego Krzyża, zaangażować się w wolontariat w najstarszej organizacji humanitarnej w Polsce zapraszamy na happening organizowany przez młodzież 25 października o godz. 17.45 na Kładce Bernatka, a potem na wspólne świętowanie w siedzibie organizacji przy ul. Studenckiej 19.