Ratuj życie ludzkie i bądź pierwszym w pomocy przedmedycznej – od 100 lat tę maksymę urzeczywistnia Polski Czerwony Krzyż.A od prawie trzech dekad skuteczność edukacji młodzieży z zakresu pierwszej pomocy jest brana pod lupę podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK odbywających się w trzech etapach: rejonowym, okręgowym i centralnym.
***
Tegoroczny etap okręgowy XXVII Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK odbył się w Krakowie pod koniec maja. Uczestniczyły w nim pięcioosobowe zespoły z małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Współzawodnictwo polegało na wykazaniu się wiedzą teoretyczną oraz udzielaniu pierwszej pomocy na specjalnie upozorowanych stacjach urazowych.
…Czy robienie selfie może być niebezpieczne? Co zrobić, jeśli podczas imprezy ktoś przetestuje nowego dopalacza, a potem wpadnie w szał i pobije kolegę? A jeśli miłośnik używek sam straci przytomność – skąd możemy wiedzieć, co było tego przyczyną?
…Turystka mówiąca jedynie po angielsku stara się pomóc chłopczykowi na rolkach, który wywrócił się na chodniku. Będziesz tłumaczem czy ratownikiem?
Organizatorom udało się maksymalnie przybliżyć zawodnikom autentyczną, a nie wyimaginowaną rzeczywistość – mówi Ewelina Nowak, sędzia główny zawodów. Uzależnienia zarówno od nowych technologii, jak i różnego rodzaju substancji psychoaktywnych powodują coraz więcej wypadków. Zostały one świetnie pokazane w scenkach pozoracyjnych, a każda drużyna podeszła do tematów bardzo rzetelnie.
Sędzia zawodów, Członek Zarządu MOO PCK Dariusz Cieśla uważa, że uczestnicy wykazali się znacznymi umiejętnościami i wiedzą.To duża zasługa ćwiczeń i szkoleń z opiekunami. Tak wysoki poziom sprawiał trudność w rozstrzyganiu – trzeba było się skupiać na szczegółach, które potem, jak się okazało, ważyły losy miejsc na podium. Niewielkie różnice punktowe między drużynami to świetna rekomendacja dla rangi mistrzostw i potwierdzenie, że przyjechały drużyny najlepsze ze swoich rejonów i powiatów – dodaje.
Zadajemy pytanie: czy były błędy, które nagminnie popełniali zawodnicy?
Błędy wynikają z dążenia aby dostać największą liczbę punktów. Każda drużyna ma swój własny sposób działania, a my nie możemy w to ingerować. Dostrzegłem jednak w niektórych przypadkach zbytni pośpiech, co potem stawiało drużynę w niezręcznej sytuacji. Drużyny wiedzą, że właściwa ocena zagrożenia znacząco wpływa na podniesienie skuteczności działań w sytuacji kryzysowej. Przekłada się to również na jakość wykonanych zadań – mówi Dariusz Cieśla.
Dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK Małgorzata Pyka akcentuje, że XXVII edycja mistrzostw odbywa się w wyjątkowym roku 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Stąd pomysł na połączenie współczesności z zagadnieniami historycznymi. Jedna ze stacji nawiązywała do lat 60. ubiegłego wieku, kiedy każdy zawodnik mistrzostw pierwszej pomocy PCK miał maskę przeciwgazową, a nosze ratownicze wyglądały całkiem inaczej niż teraz. Jak reagowali nasi zawodnicy na taki sprzęt? Najpierw zdziwienie, potem niedowierzanie, a w końcu uśmiech na twarzy i ochocze podjęcie się transportu poszkodowanego na noszach w górę i dół po schodach oraz przymierzanie masek gazowych.
O eliminacjach rozmawiamy z Weroniką Sajduk, zawodniczką ze Skawiny, która lubi rysowanie, biologię i … pisanie opowiadań:)
Mistrzostwa pierwszej pomocy to nie tylko super przygoda, nowi ludzie i zdobywanie doświadczenia. To także ciężka praca poprzez treningi i spotkania, gdzie wspieramy się i motywujemy nawzajem. Podstawą jest zachowanie zimnej krwi, pamiętanie o błędach i nie powtarzanie ich, dawanie z siebie 1000% – przekonuje Weronika.
Pozorantka Ola Kawa udowadnia, że Weronika ma rację, gdyż na jej stacji emocje były punktem zapalnym. Byłam menagerką krzyczącą na pracownika. Ten przewrócił się i dostał drgawek. Gdy to zobaczyłam, to z kolei mnie, czyli menagerkę dopadł atak duszności – opisuje Ola rolę, w którą wcieliła się na jednej ze stacji pozoracyjnych. Zostałam pozorantką po raz pierwszy i świetnie się bawiłam. Zgłoszę się ponownie na podobne akcje, ponieważ właśnie taki wolontariat sprawia mi przyjemność.
Grzegorz Gąsior z X LO w Krakowie im. KEN opowiada, że na początku jako pozorant czuł się dość stresująco, ale po pierwszej scence stres ten znacząco spadł i nabrał pewności siebie. Oczywiście, że kibicowałem drużynie mojego liceum, która uczestniczyła w zawodach – nie ukrywa Grzegorz. Z jednej strony chciałem żeby wypadli jak najlepiej, a z drugiej musiałem pilnować aby wszystko było uczciwe. Byłem jednak pewny, że nauka pierwszej pomocy w naszej szkole i profesjonalizm zespołu pomoże wzbić im się na podium!
Sprawdzimy?
Oto zwycięzcy XXVII Okręgowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, które odbyły się w Krakowie:
- I miejsce – drużyna z LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skawinie
- II miejsce – zespół XVI LO Armii Krajowej w Tarnowie
- III miejsce – zawodnicy X LO im. KEN w Krakowie
Galeria zdjęć autorstwa Krzysztofa Jeżka
Gratulujemy zwycięzcom wspaniałych wyników i kibicujemy licealistom ze Skawiny, którzy spotkają się w finale mistrzostw ze swymi rówieśnikami z całej Polski.
Spotkamy się w Krakowie za rok.
W pierwszym roku drugiego stulecia Polskiego Czerwonego Krzyża na pewno będziemy bogatsi o nowe doświadczenia, zwycięstwa i przyjaźnie:)
tekst: Ivanna Chernyk
- Eliminacje
- Eliminacje
- Eliminacje
- Test
- Sędzia Krystyna Rutkowska
- Mierzenie maski przeciwgazowej
- Transport na noszach
- Puchary
- Do zobaczenia za rok