7 października 2017 roku, na terenie Bulwarów Wiślanych w Krakowie, odbył się 4. KrwioBIEG Kraków – gromadząc rekordową ilość 800 biegaczy! KrwioBieg to inicjatywa sportowa której celem jest propagowanie honorowego krwiodawstwa i zbieranie funduszy na jego rozwój. Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, który równolegle do biegu – zaplanował w tym dniu akcję poboru krwi.
Udział w akcji był przejawem solidarności społecznej – tym cenniejszej, że nie tylko deklarowanej, a potwierdzonej bardzo konkretnym działaniem: uczestnictwem bądź oddaniem krwi – mówi Małgorzata Pyka, Dyrektor MOO PCK. Swój apel kierowaliśmy zarówno do profesjonalistów z branży sportowej i amatorów, jak i do każdego, komu bliskie są propagowanie honorowego krwiodawstwa i świadomość, że tylko dzięki krwiodawcom, którzy z dobroci serca dzielą się cząstką siebie, możliwe jest codzienne ratowanie ludzkiego życia i zdrowia.
Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą i najbardziej wszechstronną organizacją humanitarną w Polsce. Jej podstawową misją jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności. Już od 1935 roku PCK zabiega o krew dla chorych i rannych. Masowy, spontaniczny i bezinteresowny udział honorowych dawców krwi w akcjach poboru krwi podczas Powstania Warszawskiego to jedna z najpiękniejszych kart w historii tego stowarzyszenia. Piszemy kolejne, każdego dnia bowiem tysiące Polaków potrzebują krwi.
Krwiobieg to wydarzenie nie tylko dla tych, którzy biegają zawodowo, amatorsko lub biegną rano za uciekającym tramwajem! Krwiobieg to miejsce dla każdego, komu bliskie jest pomaganie i świadomość, że zwykłe „chcę” może zdziałać cuda i uratować komuś życie. Jest to więc doskonałe miejsce dla osób indywidualnych, rodzin, dzieci, seniorów czy krwiodawców. Ponadto, dla studentów licznych krakowskich uczelni będzie to dobry czas, by aktywnie i charytatywnie rozpocząć kolejny rok akademicki.
Trasa biegu strategicznego prowadziła spod Wawelu (Bulwar Czerwieński) bulwarami wzdłuż prawego i lewego brzegu Wisły. Biegacze przebiegli się z jednej strony Wisły na drugą najpierw przez Most Dębnicki, a potem przez Kładkę Ojca Bernatka. Bieg składał się z dwóch pętli, każda 5000 m. Bieg można było zakończyć po jednym okrążeniu (5 km) lub kontynuować całą trasę (2 pętle – 10 km). Ponadto, zaplanowaliśmy biegi dziecięce na 500 m i 1000 m oraz marszobieg z kijkami nordic walking dla osób powyżej 55 roku życia na 5 km.
Zdjęcia z biegu już wkrótce na stronie www.malopolska.pck.pl oraz na FB.