Warsztaty edukacyjne dla młodzieży szkolnej z zakresu profilaktyki uzależnień i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej realizowane są na zlecenie Gminy Miasta Tarnowa w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Tarnowa.
W warsztatach udział bierze młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest kształtowanie postaw sprzyjających podejmowaniu racjonalnych decyzji związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, piciem alkoholu, paleniem papierosów. Środkiem do osiągnięcia tego celu jest dostarczanie młodym ludziom specyficznych informacji dotyczących mechanizmów uzależnienia oraz konsekwencji zdrowotnych i społecznych.
Zwracamy uwagę na fakt, że nawet niewielkie ilości alkoholu, nikotyny i środków odurzających mogą uszkadzać procesy rozwojowe młodzieży. Dotyczy to nie tylko rozwoju biologicznego,ale również procesów związanych z zapamiętywaniem oraz rozwojem uczuciowym. Kolejnym celem projektu jest ukazanie wzorców zdrowego stylu życia i racjonalnego spędzania wolnego czasu, kierowanie się własnym zdaniem w sytuacji presji grupowej, zmniejszenie lęku przed odrzuconym – kształtowanie postaw asertywnych.
Kolejnym ważnym elementem realizowanego projektu jest nauka pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Istotną sprawą są indywidualne ćwiczenia, ponieważ każdy uczestnik zajęć może od strony praktycznej spróbować swoich sił np: RKO na fantomie, ułożenie poszkodowanego w pozycję „Boczną- bezpieczną”, czy też obracanie poszkodowanego z brzucha na plecy w sytuacji kiedy nie oddycha metodą „Dwóch dźwigni”. Uczniowie biorący udział w warsztatach są informowani, że czas na podjęcie akcji ratunkowej przy nagłym zatrzymaniu krążenia wynosi 4-5 minut, ponieważ po 5-ciu minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w korze mózgowej. Młodzież zdaje sobie sprawę, że pierwsze czynności takie jak wezwanie odpowiednich służb ratunkowych podczas np: zawału serca, ratują życie. Poznając działania przedmedyczne uczniowie potrafią poradzić sobie ze stresem panującym zazwyczaj w takich sytuacjach. Nabyte umiejętności pozwalają czuć się pewniej w sytuacjach zagrożenia życia.
Po ukończeniu warsztatów młodzi ludzie potrafią;
– zadbać o bezpieczeństwo własne, poszkodowanego i miejsca zdarzenia
– ocenić stan osoby poszkodowanej
– wezwać karetkę pogotowia
– udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłym stanie zagrożenia życia
– udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej osobie zatrutej substancjami psychoaktywnymi
– ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
– jest świadoma i odpowiedzialna za swoje działania w okresie zwiększającej się samodzielności i swobody
– jest przekonana o negatywnym wpływie środków odurzających