Spotkanie było poświęcone analizie potencjału Małopolski do zbudowania nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej i społecznej w regionie. Punktem wyjścia do dyskusji stały się wyniki ankiety, przeprowadzonej niedawno w Małopolsce.
Spotkanie odbyło się w formie interaktywnych warsztatów w trzech sesjach tematycznych w następujących obszarach:
- Polityka
- Innowacje
- Tworzenie sieci współpracy (Ekosystem)
Podczas sesji warsztatowych uczestnicy w pierwszej kolejności starali się zidentyfikować problemy funkcjonowania systemu opieki społecznej i zdrowotnej w odniesieniu do badania ankietowanego, uwzględniając punkt widzenia organizacji, z której się wywodzą. Następnie podjęli próbę zidentyfikowania już istniejących w Małopolsce dobrych praktyk w dziedzinie opieki zdrowotnej i społecznej i odpowiedzi na pytanie czym już dysponujemy. Tematem dyskusji były także innowacje społeczne i technologiczne w zakresie zdrowia i opieki oraz możliwości ich wspierania ze strony polityk publicznych.
Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem a zebrane podczas warsztatów pomysły i rekomendacje stanowią ważny krok w kierunku usprawnienia polityk w zakresie innowacji na rzecz opieki społecznej i zdrowotnej.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, który jest jednym z partnerów projektu ITHACA.
Projekt ITHACA to wspólne przedsięwzięcie dziewięciu partnerów z różnych regionów europejskich. Partnerem Wiodącym w projekcie jest Prowincja Północnej Brabancji z Holandii, która do współpracy zaprosiła:
- Region Zelandii (Dania),
- Uniwersytet w Lublanie (Słowenia),
- Autonomiczny Region Friuli-Wenecja Julijska (Włochy),
- NHS Liverpool Clinical Commissioning Group (Wielka Brytania),
- organizację pozarządową Autonom Lab z Limoges (Francja),
- Baskijską Fundację na rzecz Innowacji i Badań w obszarze zdrowia (Hiszpania),
- Województwo Małopolskie
- land Baden-Wuerttenberg (Niemcy).
Celem nadrzędnym projektu ITHACA jest budowanie europejskiego rynku opieki zdrowotnej i społecznej na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Zgodnie ze wskazaniami Komisji Europejskiej osiąganie innowacyjnych reform w obszarze usług społecznych jest możliwe tylko dzięki wzmacnianiu partnerstw między podmiotami publicznymi, prywatnymi i społecznymi, w tym organizacjami pozarządowymi.