Zakończył się 2021 rok – czas na pierwsze podsumowania. Miniony rok był długim i dość trudnym okresem dla Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK. Trwająca pandemia zmusiła nas do rezygnacji z ważnych projektów organizowanych w latach poprzednich, a wiele działań wymagało dodatkowych nakładów pracy i środków finansowych. Czy możemy jednak miniony rok uznać za udany – oceńcie Państwo sami podróżując w czasie poprzez różne aktywności podejmowane w 2021 roku przez członków organizacji, wolontariuszy i pracowników MOO PCK.
Działania pomocowe w czasie pandemii.
Podobnie jak w roku 2020 r wiele czasu, energii i środków przeznaczaliśmy na pomoc osobom w czasie kryzysu covidowego. Wspieraliśmy osoby indywidualne oraz w miarę pozyskiwanych darowizn dystrybuowaliśmy je do podmiotów związanych bezpośrednio z walką z Covid-19. Wolontariusze i pracownicy docierali do osób potrzebujących z pomocą i darami. Prowadzony był magazyn humanitarny, który przyjmował i wydawał pozyskane środki i materiały. Jednostki terenowe angażowały się w działania w miarę potrzeb i możliwości, np. po rozpoczęciu programu szczepień członkowie Koła PCK w Lachowicach pomagali osobom starszym w dotarciu do punktów organizując im transport lub towarzysząc w drodze na szczepienie.
Przez cały rok członkowie MOO PCK udzielali pomocy bezpośredniej dostarczając m.in. niezbędne produkty, żywność opał, lekarstwa osobom wymagającym wsparcia.
Dwukrotnie w okresach przedświątecznych organizowane były zbiórki żywności, z której przygotowywane były paczki w ramach akcji „Wielkanoc z PCK” oraz „Czerwonokrzyska Gwiazdka”. Na Wielkanoc przygotowano ponad 660 paczek żywnościowych, a na Boże Narodzenie 1108. Nie udało by się przeprowadzić na taką skalę zbiórek gdyby nie zaangażowanie placówek oświatowych w Małopolsce, w szczególności w Krakowie (szkół ponadpodstawowych, podstawowych i przedszkoli) oraz klubów HDK PCK. Ogrom pracy wykonała jak zwykle młodzież z Grupy SIM PCK w Krakowie i Starym Sączu oraz pracownicy Biura MOO PCK i oddziałów rejonowych sortując, licząc i pakując żywność .
Realizacja stałych świadczeń medycznych i usług opiekuńczych.
Okres pandemii był niezwykle trudnym wyzwaniem dla prowadzonych przez MOO PCK usług opiekuńczych dla chorych w domu. Pod stałą opieką w Małopolsce znajduje się około 2000 podopiecznych, do których każdego dnia przychodzą siostry PCK i opiekunki, aby wykonywać czynności gospodarcze i pielęgnacyjne. W minionym roku zmagaliśmy się z kolejnymi falami zachorowań, zakażeń, ale też angażowaliśmy się w upowszechnianie wiedzy na temat szczepień.
Zwiększony reżim sanitarny, brak odwiedzin rodzin, nacisk na szczepienia pacjentów i personelu – to rzeczywistość 2021 roku w naszym Domu PCK – Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Krakowie. Pomimo przeszkód i trudności związanych z zakażeniami zachowaliśmy ciągłość przyjęć pacjentów oraz zabezpieczenie oddziału stacjonarnego w personel medyczny, utrzymywaliśmy wysokie standardy świadczonych usług medycznych. W ciągu roku korzystaliśmy także z dostępnych funduszy w ramach tarczy antykryzysowej.
Programy, kampanie i akcje.
W 2021 roku realizowaliśmy wiele akcji i kampanii skierowanych szczególnie do młodzieży. Pomimo braku realizacji sztandarowych projektów PCK takich jak Mistrzostwa Pierwszej Pomocy czy Olimpiada Zdrowego Stylu Życia, miniony rok należy uznać za bardzo aktywny. Miejsce starych projektów zajęły nowe. 14 szkół szkół z terenu Krakowa, Nowego Sącza, Starego Sącza oraz Gorlic brało udział m.in w programie Akcja Donacja, w ramach którego udało się pomóc 960 dziewczętom ze szkół podstawowych oraz średnich przekazując im środki higieniczne w postaci podpasek. Program, w którym MOO PCK uczestniczy od kilku lat wpisuje się w ogólne cele walki z ubóstwem menstruacyjnym. Nawet w najbardziej rozwiniętych aglomeracjach zdarza się, że uczennice tracą możliwość uczęszczania na lekcje z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. Problem ten najczęściej jest lekceważony, a społeczeństwo postrzega go jako wymówkę na szkolne nieobecności. Gdy brakuje podpasek czy tamponów, młode dziewczyny używają papieru toaletowego lub skrawków ubrań. Wpływa to jednak znacząco na ich komfort i samoocenę. Przez nieobecność w szkole, dziewczęta tracą kontakt z przyjaciółmi i możliwość uczestnictwa w aktywnościach, które są istotne dla budowania ich pewności siebie, a to z kolei jest niezwykle ważnym elementem dojrzewania. Na ten ważny problem zwracaliśmy uwagę uczestnicząc w kampanii #OtwórzOczy organizowanej z okazji Dnia Higieny Menstruacyjnej . Celem kampanii było nagłośnienie problemu ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego oraz tabu jakie towarzyszy tematowi miesiączki. Czerwona opaska na oczach od lat jest symbolem akcji.
Aby móc realizować projekty potrzebne są środki finansowe. Jak co roku angażowaliśmy się w pozyskiwanie 1% podatku od podatników, jak również organizowaliśmy akcję „Gorączka Złota” – polegającą na zbiórce monet 1, 2, 5 groszowych z przeznaczeniem na sfinansowanie wypoczynku letniego dzieci ze środowisk zagrożonych ubóstwem.
Wśród programów edukacji zdrowotnej niesłabnącym zainteresowaniem cieszył się program „Dziel się uśmiechem”, w ramach którego przedszkolaki uczą się właściwe dbać o swoje zęby. Program rozpoczął się we wrześniu 2021 roku i jest kontynuowany w tym roku kalendarzowym, biorą w nim udział 73 placówki.
Ekologia i zmiany klimatyczne – małymi krokami do wielkiej zmiany.
W 2021 roku rozpoczęliśmy realizacje przedsięwzięć związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Zmiana klimatu jest nie tylko zagrożeniem dla przyszłości naszej planety, ale już napędza kryzysy humanitarne na całym świecie. Międzynarodowy Czerwony Krzyż wzywa do podjęcia pilnych działań w celu ratowania życia teraz i w nadchodzących latach. Jako część światowej organizacji podjęliśmy wyzwanie i przystąpiliśmy do działania. Prace prowadzone są dwutorowo. Z jednej strony realizowany jest program „Bądź bezpieczny” dot. przygotowania społeczności na wystąpienie skutków zmian klimatycznych czyli klęsk i katastrof naturalnych, z drugiej strony podejmowane są działania edukacyjne mające na celu zmianę zachowań skutkujących w dłuższej perspektywie czasu powstrzymaniem zmian klimatycznych. Wdrożenie zaleceń Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża rozpoczęliśmy w MOO PCK od przyjęcia założeń programu środowiskowego i podjęcia działań w biurach i jednostkach organizacyjnych. Zadbaliśmy o otoczenie naszych biur poprzez nowe nasadzenia roślin, ziół, krzewów, zadbaliśmy o bioróżnorodność. Ograniczamy także zużycie plastiku, dbamy o segregacje odpadów, racjonalnie gospodarujemy energią i surowcami. Razem z młodzieżą przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego zrealizowaliśmy grę ekologiczną, konkurs fotograficzny ekologiczny, opracowaliśmy grafiki i plakaty edukacyjne. Krakowska Grupa SIM PCK rozpoczęła opracowywanie książki kucharskiej zawierającej przepisy kulinarne z resztek jedzenia w duchu #zerowaste. Koło PCK w Lachowicach otoczyło zimą troską zwierzęta leśne dostarczając pożywienie do leśnych paśników.
Ruch honorowego krwiodawstwa: akcje, jubileusze, nagrody i… rekordy.
Pomimo pandemii akcje HDK organizowane były przez Kluby HDK PCK ze stałą regularnością. Krwiodawcy oddawali krew oraz jej składniki, a wielu z nich po przechorowaniu Covid-19 dzieliło się jako ozdrowieńcy swoim osoczem. W minionym roku świętowano także jubileusze istnienia klubów: 55- lecie Klubu HDK PCK im. Dzieci Oświęcimia, 55-lecie Klubu HDK PCK przy NEWAG SA w Nowym Sączu, 45-lecie Hutniczego Klubu HDK PCK z Krakowa. Zarówno Kluby jak i członkowie PCK byli nagradzani prestiżowymi nagrodami – Klub HDK PCK przy NEWAG SA nagrodą Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”, a Grzegorz Krawczyk -prezes Koła w Lachowicach wyróżnieniem nagrody „Amicus Hominum 2021”. Na najbardziej niezwykłe wydarzenie związane z krwiodawstwem musieliśmy poczekać do grudnia, kiedy nasz krwiodawca Andrzej Lis oddał setny litr pełnej krwi, ustanawiając tym samym rekord. Andrzej Lis oddaje krew nieprzerwanie od 1974 roku, tylko krew pełną i wyłącznie honorowo (nieodpłatnie). Wyjątkowej donacji setnego litra towarzyszyła otwarta akcji i zbiórka krwi na starosądeckim Rynku, w której wzięło udział ponad 100 krwiodawców. Czekamy na potwierdzenie rekordu i wpis Andrzeja Lisa do Księgi Rekordów Guinnessa, co ma nastąpić wiosną 2022 roku.
Świętował także Klub HDK PCK Ochotniczych Straży Pożarnych przy Urzędzie Gminy w Biskupicach, który w listopadzie odebrał nadany uroczyście własny sztandar.
Działania związane z promocją honorowego dawstwa krwi prowadzone przez MOO PCK zaowocowały w ubiegłym roku utworzeniem 4 nowych klubów: Klubu HDK PCK w Krakowie-Opatkowicach, Klubu HDK PCK przy OSP w Bunarach, Klubu HDK PCK przy OSP w Izdebniku oraz Akademickiego Klubu HDK PCK przy Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON.
Działania na rzecz aktywizacji seniorów.
Od 2013 roku działa w Krakowie lub Seniora „Silver Club”, który skupia osoby w wieku 60+, dla których organizowane są różnorodne zajęcia związane ze zdrowym starzeniem się, gimnastyką, poradnictwo specjalistyczne oraz otwarte wykłady. w 2021 roku założyliśmy kolejne dwa kluby seniora w Starym Sączu oraz Czchowie. Klubowy czas seniorzy spędzili tam na zajęciach gimnastycznych, turystyce pieszej, warsztatach florystycznych oraz ucząc się pierwszej pomocy.
Reagowanie na sytuacje kryzysowe.
W minionym roku przyszło nam zmierzyć się z trudnymi sytuacjami . Jedną z nich był niezwykle rozległy pożar we wsi Nowa Biała, w którym poszkodowanych zostało wiele osób, a drugim kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. W pierwszym przypadku lokalnie angażowaliśmy się w zbiórkę środków finansowych i zakup materiałów do odbudowy domostw. W przypadku trwającego kryzysu migracyjnego wspieraliśmy poprzez zbiórkę darów oddziały bezpośrednio prowadzące działania na granicy czyli Podlaski i Lubelski OO PCK.
100-lecie Młodzieży PCK
Rok 2021 zdecydowanie należał do młodzieży, która świętowała 100-lecie Ruchu Młodzieżowego w Polskim Czerwonym Krzyżu. Na terenie Małopolski młodzież zaangażowana była w działalność szkolnych kół PCK oraz grup Społecznych Instruktorów Młodzieżowych. W Krakowie działała jedna Grupa SIM PCK, a we wrześniu powstała druga GRUPA SIM PCK w Starym Sączu. Aktywnie działania pomocowe prowadziła także młodzież w Lachowicach. Miniony rok był udany także dla młodych krwiodawców – z uznaniem mogliśmy obserwować sądecką młodzież realizującą autorski projekt „Krew wzywa krew” mający na celu promocję honorowego krwiodawstwa wśród licealistów.
Działalność statutowa młodzieży koncentrowała się wokół nauki i pokazów pierwszej pomocy, aktywności w projektach ekologicznych oraz dostarczaniu bezpośredniej pomocy socjalnej. Grupa SIM PCK z Krakowa z dużym sukcesem zorganizowała I Maraton RKO z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca obchodzonego 12 października. W Maratonie wzięło udział ponad 3 500 uczniów z całej Małopolski. W okresie mniejszej ilości zakażeń członkowie Grupy odwiedzali krakowskie przedszkola z pokazami pierwszej pomocy.
Krakowska Grupa SIM nawiązała w ubiegłym roku współpracę z rówieśnikami z Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Dusseldorfu. Był czas na wymianę doświadczeń i plany wspólnych działań na przyszłość. Nie możemy się doczekać końca pandemii i kontynuacji współpracy.
Rok 2021 to również obchody jubileuszu 100-lecia Młodzieży PCK. 25 października w dzień Młodzieży PCK świętowali młodzi wolontariusze na Kopcu Krakusa, a 3 grudnia na uroczystej gali w Auli „Florianka”. Z okazji 100-lecia Małopolski Oddział Okręgowy PCK przygotował okolicznościowe wydawnictwa – znaki pocztowe, pocztówkę oraz stempel. Podczas gali zasłużonym opiekunom szkolnych kół PCK oraz akademickich klubów HDK wręczane były okolicznościowe medale. Galę uświetnił koncert Michała Matuszewskiego zwycięzcy konkursu „The Voice of Poland”
Historia Polskiego Czerwonego Krzyża ciągle obecna.
2 września w Pałacu „Pod Krzysztofory” odbyła się zorganizowana przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK promocja książki Jolanty Adamskiej o Marii hr. Tarnowskiej. Spotkanie zgromadziło ponad 60 uczestników zainteresowanych historią PCK. Wcześniej na ul. Studenckiej przed siedzibą MOO PCK posadzona została lipa ku pamięci hrabiny Tarnowskiej, wieloletniej wiceprezes PCK .
Zakończyliśmy rok kampanią ” Bądźmy razem”
Głównym motywem graficznym kampanii był łańcuch świąteczny, symbol więzi, którego ogniwem może stać się każdy z nas. Nie od dziś wiadomo, że wspólne działania przynoszę wiele dobrego, połączone zostały więc działania Województwa Małopolskiego i Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK, aby te święta były wyjątkowe dla wszystkich. W ramach kampanii m.in. przygotowaliśmy paczki świąteczne, zorganizowaliśmy otwarte akcje krwi, uczestniczyliśmy w zapaleniu choinki pod oknem papieskim.
Pracowity rok 2021 za nami, jaki będzie 2022 – czas pokaże.