Przedstawiamy Państwu podsumowanie roku 2018 – wydarzenia istotne dla Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
Obchody 80. rocznicy siedziby PCK przy ul. Studenckiej 19 w Krakowie.
Budynek przy ul. Studenckiej 19 należy do tych krakowskich miejsc, których historia ściśle splata się z najnowszą historią Polski. To tutaj od ośmiu dekad ma swoją siedzibę krakowski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża, który podczas wojny organizował m.in. działalność harcerskiej poczty czerwonokrzyskiej, to w nim – według przekazów – może znajdować się skrzynia z pamiątkami katyńskimi pochodzącymi z tak zwanego archiwum Robla.
Kamienicę zakupił w styczniu 1938 roku przedstawiciel Polskiego Czerwonego Krzyża od córki znamienitego architekta krakowskiego Sławomira Odrzywolskiego, który zbudował kamienicę jako dom własny dla siebie i rodziny. Budynek należy do grona najpiękniejszych na Starym Mieście w Krakowie. Szczególnie unikalne jest zabytkowe sgraffito, które zdobi elewację.
Przez okres prawie 80 lat działalności w tym miejscu, Polski Czerwony Krzyż w Krakowie prowadzi nieprzerwanie swoją działalność statutową, niosąc pomoc potrzebującym w Krakowie, Małopolsce, w kraju i za granicą. Historia kamienicy przy ulicy Studenckiej 19 pokazuje szlachetne postawy ludzi, wspaniały styl architektoniczny jak i tajemnicę, którą być może uda się kiedyś odkryć.
Opracowanie kompleksowej dokumentacji remontu konserwatorskiego kamienicy przy ul. Studenckiej 19, będącej siedzibą MOO PCK.
Już w roku 2016 Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczął remont konserwatorski kamienicy. Odnowiono kamienny portal bramy wejściowej, a rok później zrealizowano remont elewacji, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowego sgraffito. Obecnie kamienica stanowi atrakcję dla historyków sztuki, ukazując dwie epoki tworzenia sztuki sgraffito. W roku 2018 opracowano kompleksową dokumentację konserwatorską wnętrza kamienicy przy ul. Studenckiej 19 oraz wewnętrznego ogrodu. Szczególnie zaakcentowano wyeksponowanie walorów dekoracyjnych sieni i klatki schodowej oraz pomieszczeń I piętra stanowiącego mieszkanie architekta, gdzie planowane jest zorganizowanie muzeum poświęconego historii PCK oraz osobie znamienitego architekta, właściciela i budowniczego obiektu S. Odrzywolskiego.
W kamienicy zaplanowano m.in dźwig osobowy, aby budynek był przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zmianę systemu ogrzewania z kaflowych pieców ogrzewanych współcześnie grzałkami elektrycznymi na centralne ogrzewanie. Dla miłośników starych pieców kaflowych dobra wiadomość – pomimo zmiany systemu ogrzewania wszystkie zabytkowe piece kaflowe zostaną pozostawione w nienaruszonym stanie. Zmiany szykują się także w ogrodzie, gdzie usunięte zostaną stare budynki magazynowe oraz drzewa, wymieniona zostanie kanalizacja a ogród zostanie nasadzony na nowo roślinami, krzewami, kwiatami i drzewami zgodnie z opracowanym planem zieleni. W 2018 roku uzyskano wszystkie pozwolenia konserwatorskie, opracowano projekt budowlany oraz projekt wykonawczy dla wszystkich instalacji wewnątrz, a także projekt iluminacji zewnętrznej elewacji od strony ul. Studenckiej, aby także po zmroku kamienica przyciągała swoim nieodpartym urokiem architektonicznym.
Certyfikat ISO dla Domu PCK
5 października 2018 roku nasz Dom Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie, w tym Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Hospicjum domowe i Długoterminowa Opieka Pielęgniarska przeszedł pozytywny audyt certyfikacyjny i otrzymał kolejny certyfikat zarządzania jakością wg norm ISO. Wdrożyliśmy i stosujemy Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Informacji zgodnie z wymaganiami nowych norm PN-EN ISO 9001:2015 oraz PN-EN ISO 27001:2017. W związku z wejściem w życie przepisów związanych z ochroną danych osobowych RODO wdrożono właściwą normę jakościową ochrony danych medycznych.
Ważną informacją jest ta, że Dom Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie jest jedyna jednostką PCK mogącą pochwalić się wdrożonymi systemami jakości.
Liczne jubileusze klubów honorowych dawców krwi.
55-lecie Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK PCK przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Klub Honorowych Dawców Krwi przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie utworzono w październiku 1962 roku. Inicjatorem i założycielem Klubu był ówczesny wykładowca w Studium Wojskowym – płk. Roman Bąk-Bąkowski przy współudziale pani Genowefy Widelskiej, Sekretarza Zarządu
Dzielnicowego PCK Kraków-Krowodrza. Początkowo do klubu należeli studenci objęci szkoleniem w Studium Wojskowym, a od 1964 roku również pracownicy dydaktyczni i techniczni Uczelni. W tym też roku w kwietniu, z inicjatywy obydwojga państwa tj. Romana Bąkowskiego i Genowefy Widelskiej utworzono Akademickie Koło PCK, włączając w jego statutową działalność honorowe krwiodawstwo, a Klub HDK PCK stał się jego integralną częścią. Akademia Górniczo–Hutnicza była pierwszą uczelnią w Polsce, w której zorganizowano Koło Polskiego Czerwonego Krzyża i Klub Honorowych Dawców Krwi.
40-lecie Klubu HDK PCK Energoprojekt – Kraków S.A.
Klub HDK PCK powstał w BSiPE „Energoprojekt” w Krakowie w grudniu 1977 roku, w rocznicę zbiorowego oddania krwi przez pracowników biura dla kolegi Mariana Nowaka. Przez 40 lat oddało krew w Klubie 225 honorowych krwiodawców, co dało łącznie 1400 litrów krwi! Rocznie odbywają się w biurze zazwyczaj cztery akcje HDK, co łącznie dało około 160 akcji zbiorowych.
40 lecie Klubu HDK PCK przy Wawel S.A.
11 czerwca 2018 roku w siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża odbyła się uroczystość 40 lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy Wawel S.A. w Dobczycach. Prezes Zarządu HDK PCK przy Wawel S.A. w Dobczycach, Pani Krystyna Szymska przywitała wszystkich zgromadzonych
gości, w szczególności: Dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża – Panią Małgorzatę Pykę, Dyrektora Technicznego Zakładu Wawel. S.A., opiekuna Klubu – Pana Wojciecha Winkela, Przewodniczącego NZSP przy Wawel S.A. – Pana Wiesława Kwietnia, Koordynatora Biura Miasta Krakowa przy MOO PCK – Panią Beatę Grochalę, Wiceprezesa Klubu HDK PCK „Podgórze” – Panią Ewę Piątek, jak również wszystkich krwiodawców.
50-LECIE KLUBU HDK PCK TAMEL z Tarnowa. Klub Honorowych Dawców Krwi przy ATB TAMEL został założony w
1968 roku. Na chwilę obecną jest jednym z najstarszych klubów zakładowych działających w regionie. Powstał z inicjatywy Jana Preissa oraz Edwarda Kubali, który kierował Klubem do roku 1987. Później prezesami byli Antoni Przyszlak oraz Waldemar Kuczyński. Aktualnie prezesem jest Krzysztof Kołacz. Szeregi klubu zasilają zarówno ludzie młodzi, pragnący nieść pomoc drugiemu człowiekowi, jak również osoby z wieloletnim stażem. Obecnie klub liczy 72 członków; mężczyzn i kobiet. Przez te wszystkie lata niosą oni bezinteresowną pomoc, niejednokrotnie i ratują zdrowie oraz życie wielu setek ludzi, oddając tysiące litrów krwi.
45-lecie działalności Klubu HDK PCK w Skawinie
45-lecie Klubu HDK PCK w Skawinie. Honorowe Krwiodawstwo wpisało się w pejzaż Skawiny już w roku 1973. Wtedy to powstał pierwszy Międzyzakładowy Klub Honorowych Dawców Krwi przy Elektrowni Skawina. Członkami tego Klubu byli pracownicy Elektrowni Skawina – Skawińskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych oraz pracownicy Skawińskich Zakładów Koncentratów Spożywczych. Założycielami tego Klubu i członkami Zarządu byli, między innymi, dr Kazimierz Hajcer, dr Halina Palczewska, dr Zbigniew Sławik, p. Mieczysław Brodacki, p. Elżbieta Serwin, p. Alicja Gierek czy Kazimierz Matwij. Klub Honorowych Dawców Krwi przy Centrum Kultury i Sportu jest kontynuatorem działalności Klubów przy Elektrowni Skawina i Klubu HDK przy Hucie Aluminium w Skawinie. Działalność Klubów nie ograniczała się tylko do organizowania akcji pobierania krwi – organizowano także wiele imprez, mających na celu promowanie tej szczytnej idei.
40-lecie Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Zakładach Górniczo-Hutniczych „Bolesław” SA w Bukownie
Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża z siedzibą w Krakowie złożył serdeczne życzenia z okazji 40. rocznicy działalności tego Klubu oraz podziękowania za nieustanne zaangażowanie w promowanie idei Honorowego Krwiodawstwa i niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, życząc jednocześnie wszelkiego powodzenia i licznych sukcesów w dalszej działalności.
10 lat istnienia i działalności Klubu HDK PCK przy OSP Zakrzów. W sobotę 7 lipca w Zakrzowie odbyły się uroczystości związane z 10-leciem istnienia Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakrzowie pw. św. Floriana, z których jednym z najważniejszych punktów było poświęcenie Skweru Honorowych Krwiodawców Polskiego Czerwonego Krzyża. Klub HDK PCK przy OSP w Zakrzowie powstał w 2008 roku, a teraz jest jednym z najprężniej działających a przez to jednym z najbardziej rozpoznawalnych klubów krwiodawczych. Z okazji 10-lecia istnienia poświęcono Skwer Honorowych Krwiodawców, a zasłużonym dla klubu HDK wręczono odznaczenia – między innymi medale 60-lecia Honorowego Dawstwa Krwi w Polskim Czerwonym Krzyżu, nagrody i upominki.
Cykl ciekawostek historycznych i dział artykułów historycznych
W portalu MOO PCK oraz na naszym profilu na Facebooku prezentowaliśmy cały szereg artykułów historycznych oraz istotnych ciekawostek związanych z historią Polskiego Czerwonego Krzyża. Chcemy zebrać tu 100 różnych ciekawostek dotyczących Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem naszej pracy badawczo-historycznej jest odkrycie działalności PCK w Polsce i w Małopolsce oraz popularyzacja wiedzy historycznej wśród członków i symaptyków PCK. Zapraszamy do lektury.
Kampania „Pomóż poskładać naszą historię”
Prowadziliśmy społeczną akcję przyjmowania pamiątek historycznych pod hasłem „Pomóż poskładać naszą historię”. Jej celem jest pozyskanie muzealiów do przygotowywanej Stałej Wystawy Historycznej z okazji 100-lecia istnienia organizacji, przypadającego na rok 2019. Obecnie w inwentarzu muzealnym dużą część darowizn stanowią różnego rodzaju archiwalia i dokumenty: rękopisy, pisma urzędowe, dyplomy, legitymacje, broszury czy zaświadczenia oraz książki, prasa. Wśród otrzymanych pamiątek znalazły się między innymi przypinki założyciela PCK – księcia Pawła Sapiehy wraz z albumem fotografii czy też rysunek/obraz „Sybir 19 III 1943 r.” z odręcznie podpisanymi dziećmi wywiezionymi do tak zwanych ochronek. Niezwykle ważną część stanowią również archiwalne kroniki z lat 1916-1918 przedstawiające działalność organizacji przed jej oficjalnym założeniem.
Wypożyczalnia rowerów
4 września 2018 roku, przy ul. Olszańskiej 5 w Krakowie, uruchomiliśmy wypożyczalnię trójkołowych rowerów rehabilitacyjnych. Z rowerów korzystają dzieci z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe z niepełnosprawnością, a także zainteresowani seniorzy. Wypożyczenie roweru jest całkowicie bezpłatne. To pierwsza tego typu inicjatywa w Krakowie.
2018 – rokiem hr. Marii Tarnowskiej
Zarząd Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża, podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia Roku 2018 – rokiem hrabiny Marii Tarnowskiej w Małopolskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Była sanitariuszką podczas wojen bałkańskich oraz na froncie austriacko-rosyjskim I wojny światowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej była komendantem czołówki Czerwonego Krzyża. W 1923 została, jako pierwsza Polka, odznaczona medalem Florence Nightingale. Po wojnie weszła w skład zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża. W 1942 została aresztowana i przez kilka miesięcy więziona na Pawiaku. Po zwolnieniu wstąpiła do konspiracji, uzyskała stopień porucznika AK, we wrześniu 1944 roku została awansowana do stopnia majora. Z racji wysokiej pozycji społecznej i doświadczenia delegowano ją do rozmów z Niemcami na temat ewakuacji ludności cywilnej, która umożliwiła wyprowadzenie w dniach 8-10 września 1944 z Warszawy 20-25 tysięcy osób, głównie kobiet, dzieci i starców. Brała udział również w negocjacjach kapitulacyjnych.
Maria Tarnowska związana była z Krakowem i Czerwonym Krzyżem w Krakowie. Już w czasie I wojny światowej współpracowała z Księciem Pawłem Sapiehą i jako pielęgniarka wyjechała z grupą doktora Rutkowskiego na front. Do Krakowa powróciła w czasie II wojny światowej, kiedy była Pełnomocnikiem Zarządu Głównego PCK w Warszawie na Generalną Gubernię. Często bywała w Czerwonym Krzyżu w Krakowie skąd kierowała działalnością pomocową na terenie GG. Po upadku powstania warszawskiego wyjechała z Warszawy i wraz z rodziną zamieszkałą niedaleko Krakowa, w wynajętej willi w Ojcowie (nazwanej potem od jej imienia „Willą Maria”). Stad też trafiła do więzienia w Olkuszu, z którego jednak została po pewnym czasie zwolniona.
Chrzanów – jedna z największych ekshumacji w Polsce.
7 lutego 2018 r. nastąpiło oficjalne zakończenie prac związanych z przeprowadzeniem ekshumacji żołnierzy radzieckich w Chrzanowie (Park Kościelec). Była to jedna z największych ekshumacji przeprowadzonych w Polsce (1340 żołnierzy w zbiorowej mogile). Konsorcjum prowadzące prace zostało zaangażowane przez Urząd Wojewódzki w Krakowie. Pieniądze na ekshumacje przekazał budżet państwa. Prace wizytowali przedstawiciele Sanepidu, PCK, IPN-u, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, władz Chrzanowa oraz pracownicy ambasady i konsulatu Federacji Rosyjskiej.
Symboliczny pogrzeb i pochówek zorganizowano 27 czerwca 2018 roku. Wtedy pogrzebano szczątki 1340 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli to miasto 25 stycznia 1945 roku i spoczywali do tej pory w zbiorowej mogile w parku w dzielnicy Kościelec. W uroczystości wzięli niej udział krewni ofiar wojny, przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Polskiego Czerwonego Krzyża (Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK i Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie), IPN oraz lokalne władze samorządowe.
Certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom” dla MOO PCK
8 października 2018 roku, podczas gali w Operze Krakowskiej, wyłoniono laureatów akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Jednym z nich został Małopolski Oddział Okręgowy PCK. To inicjatywa, która jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych, szukających miejsc dostosowanych do ich potrzeb. Akcja, realizowana wspólnie przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków, promuje miejsca przyjazne seniorom, działające w stolicy regionu: kawiarnie, sklepy, jak również instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej oraz inne, odpowiadające na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie infrastruktury i elementów architektonicznych oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.
Ogólnopolska akcja Polskiego Czerwonego Krzyża i Colgate – „Polsko, uśmiechaj się!”.
W roku 2018 Polski Czerwony Krzyż i Colgate zorganizowały wspólną akcję, na celu której było zwalczanie próchnicy u dzieci. Wyniki badań epidemiologicznych pokazują, że 90% 7-latków w Polsce cierpi na tę przypadłość, przez co nie może cieszyć się zdrowym uśmiechem. Bardzo ważne jest więc kształtowanie odpowiednich nawyków dbania o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat. W ramach akcji „Polsko, uśmiechaj się!”, Colgate, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, uczy dzieci w szkołach podstawowych jak prawidłowo dbać o zęby. Akcja trwała od 7 maja do 22 czerwca w wybranych szkołach podstawowych na terenie Polski. Wspólnie dotarliśmy łącznie do ok. 30 000 dzieci z lekcjami edukacyjnymi oraz materiałami od marki Colgate.
Nowy dom dla pogorzelców z Lachowic
W roku 2018 Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża zwracał się do wszystkich ludzi o dobrym
sercu o wsparcie finansowe jak i rzeczowe dla czteroosobowej rodziny z Lachowic, której 15 lipca w pożarze doszczętnie spłonął dom. Po przyjeździe na miejsce Straży Pożarnej, udało się wynieść z całkowicie pogrążonego w ogniu drewnianego domu rodzinę, jednakże budynku nie udało się uratować. Rodzina w pożarze straciła wszystko i potrzebowała zarówno doraźnej, jak i długofalowej pomocy na odbudowę domu. Pożar strawił dorobek ich całego życia. W jednej chwili zostali pozbawieni dachu nad głową, podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego oraz rzeczy codziennego użytku. Akcja zakończona została sukcesem i zebrano potrzebną kwotę 100 000 zł, a rodzina Dyduchów spędziła święta Bożego Narodzenia już w nowym domu; wszystko przy wielkim zaangażowaniu p. Grzegorza Krawczyka i Koła PCK w Lachowicach.
Nagroda Samorządu Województwa Małopolskiego „Amicus Hominum”.
12 grudnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystej gali przyznania dorocznych nagród Samorządu Województwa Małopolskiego „Amicus Hominum”. W tym roku wyróżnienie w kategorii OCHRONA ZDROWIA otrzymał Pan Włodzimierz Galaciński, honorowy zasłużony dawca krwi, od 45 lat prezes Klubu HDK PCK w Skawinie.
Spotkania Młodzieży w Małopolskim Oddziale Okręgowym PCK
21 września rozpoczęliśmy cykl spotkań młodzieży PCK – na pierwszym piątkowym spotkaniu było dużo rozmów oraz integracji – i planów przyszłych działań. Młodziez spotyka się regularnie podejmują wiele akcji i uczestnicząc w działaniach statutowych MOO PCK.