Polski Czerwony Krzyż pomaga uchodźcom uciekającym przed działaniami wojennymi z Ukrainy. W ciągu pięciu dni pod opiekę ratowników i wolontariuszy PCK na przejściach granicznych trafiło ponad 1600 osób, z czego 75 z nich wymagało opieki medycznej.
Od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie, polską granicę przekroczyło prawie 400 000 osób. Głównie są to kobiety i dzieci, które szukają schronienia.
Polski Czerwony Krzyż podjął natychmiastowe działania, których głównym celem było zapewnienie pomocy humanitarnej w punktach recepcyjnych rozmieszczonych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej. Przez ostatnich 5 dni ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl, Grupy Ratownictwa PC K Sandomierz, Grupy Ratownictwa PCK Ostrowiec Św. i Grupy Ratownictwa PCK Warszawa oraz wolontariusze z Grupy Pomocy Humanitarnej Lublin bez wytchnienia pomagają uchodźcom, którzy przyjeżdżają pociągami, autobusami, a nawet docierają pieszo do naszego kraju, aby znaleźć bezpieczne miejsce do życia.
Wolontariusze i pracownicy PCK obecni są także na dworach kolejowych w Przemyślu i Warszawie, gdzie oferują zmęczonym długą podróżą uchodźcom, jedzenie i napoje. W Krakowie na starym dworcu działa punkt medyczny prowadzony przez Grupę Ratownictwa Kraków.
Na Podkarpaciu w 5 punktach recepcyjnych: Medyce, Przemyślu, Korczowej, Krościenku i Budomierzu, ratownicy PCK udzielają pomocy humanitarnej oraz wsparcia medycznego. W punktach dla uchodźców przygotowane są miejsca noclegowe, dostępne jest jedzenie, woda, środki higieniczne, a dla najmłodszych zabawki, aby dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o traumatycznych wspomnieniach. Na Lubelszczyźnie wolontariusze PCK pomagają przy granicy w Zosinie, Dołhobyczowie, Hrebennem i Dorohusku.
Małopolski Oddział Okręgowy dostarczył zabawki dla dzieci do punktów recepcyjnych dla uchodźców w Krakowie przy ul. Radziwiłłowskiej 3 oraz na Dworcu Głównym w Krakowie.
W czwartek PCK uruchomił zbiórkę środków, a od soboty do Oddziałów PCK można przynosić dary rzeczowe (m.in. koce, śpiwory, materiały opatrunkowe, środki higieniczne, jedzenie, czy wodę). W Krakowie działa punkt na ul. Studenckiej 19 w siedzibie PCK, a na terenie Małopolski w kilkudziesięciu różnych punktach. Organizatorzy zbiórek indywidualnych mogą dostarczyć dary do siedziby PCK w Krakowie Kontakt: 572 341 845.
Część zebranych darów trafia już do uchodźców m.in rozlokowanych w Muszynie, kolejne są organizowane w transporty na granicę i poza nią. Ofiarność polskiego społeczeństwa i chęć pomocy zarówno materialnej jak również w postaci udzielenia noclegu jest niewyobrażalna.
Do Lwowa i Łucka docierają transporty z pomocą humanitarną przygotowywane przez Oddziały PCK w Lublinie i Rzeszowie. PCK jest w stałym kontakcie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem, któremu przekazaliśmy wsparcie rzeczowe w postaci apteczek (obwód Łucki), namiotu oraz zapasu środków higienicznych (m.in. podpaski, pieluchy), jedzenia, materiałów opatrunkowych, koców i śpiworów (Lwów).
W całym kraju pracownicy i wolontariusze PCK przygotowują dary dla uchodźców z Ukrainy, którzy zostali rozlokowani w licznych miejscach tymczasowego pobytu. W Krakowie uruchomione został 15 miejsc krótkotrwałego pobytu na ul. Studenckiej 19, przygotowywane są stałe miejsca w Ośrodku PCK.
Polski Czerwony Krzyż jest w stałym kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (MKCK), Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) oraz innymi Stowarzyszeniami CK gotowymi udzielić wsparcia Ukrainie.
Ukraiński Czerwony Krzyż pomaga 8000 osób, które znalazły schronienie w kijowskim metrze. Pracownicy i wolontariusze UCK dostarczają wodę, jedzenie oraz najpotrzebniejsze rzeczy, które pomogą przetrwać w czasie konfliktu.
Polski Czerwony Krzyż współpracuje również z innymi, polskimi organizacjami humanitarnymi i instytucjami, które również podejmują działania mające na celu wspieranie poszkodowanych z Ukrainy. Małopolski Oddział Okręgowy PCK jest częścią Koalicji Otwarty Kraków zrzeszającej organizacje pozarządowe działające na rzecz pomocy uchodźcom w Krakowie.
Wspieramy akcje krwi związane z zabezpieczeniem stanów magazynowych RCKiK, organizujemy akcje oddawania krwi przez osoby z Ukrainy.
Naszych wolontariuszy można spotkać z puszkami kwestarskimi w szkołach oraz na imprezach otwartych, m.in. we czwartek 3 marca prowadzimy zbiórkę podczas biegu KRAKÓW SOLIDARNY Z UKRAINĄ organizowanym przez I Ty Możesz Być Wielki.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom indywidualnym, firmom oraz naszym, stałym partnerom za wsparcie finansowe i przekazane dary. Odzew i chęć wsparcia jest ogromna, ale potrzeby ciągle rosną, dlatego prosimy o dalsze wsparcie.
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”.
IBAN PL16 1160 2202 0000 0002 7718 3060,
SWIFT CODE BIGBPLPWXXX with a note „UKRAINE”