W piątek 30 sierpnia 2024 o godzinie 17:00 odbędzie się uroczystość otwarcia Centrum Integracji, Edukacji i Rehabilitacji Polskiego Czerwonego Krzyża w Mszanie Dolnej. W programie mamy aż trzy koncerty: najpierw wystąpi góralska kapela „Kościelnioki”, następnie będziemy mieli wyjątkową okazję wysłuchać występu bandurzystki Iryny Knyazevej, a w końcu potańczyć do zmroku do muzyki zespołu „Uhahani”. W ramach przywitania nowego etapu w życiu Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowego PCK zaoferujemy też Gościom poczęstunek z grilla oraz smakołyki przygotowane przez KGW Olszówka i mieszkańców Ośrodka.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu! Zachęcamy również do czytania dalej, by dowiedzieć się więcej o projekcie.
14 marca 1994 roku Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe Hutnictwa w Krakowie przekazało w darze Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi nieruchomość w Mszanie Dolnej, gdzie utworzony został Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny PCK. Tak rozpoczęła się trwająca już 30 lat działalność czerwonokrzyska na tym terenie.
Przez lata Ośrodek pełnił funkcję centrum szkoleniowego dla członków i pracowników PCK, organizowane były tu także „zielone szkoły”, kolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży, obozy, zgrupowania, zloty. Był także obiektem turystycznym otwartym dla osób z zewnątrz. Obecnie, w reakcji na napływ ludności szukającej schronienia przed wojną, a dzięki wsparciu sponsorów , Ośrodek zyskuje nowe oblicze jako Centrum Integracji, Edukacji i Rehabilitacji dla Uchodźców.
Ośrodek zajmuje teren o powierzchni 1,13 ha i zlokalizowany jest w malowniczej dolinie potoku Szklanówka, na południowym zboczu góry Lubogoszcz (968 m n.p.m.), zaledwie 2 km od centrum miasta, co zapewnia ciszę, spokój i świeże, górskie powietrze. Mszana Dolna to atrakcyjna miejscowość turystyczna, położona na styku Beskidu Wyspowego i Gorców, w powiecie limanowskim, oferuje doskonałe warunki do turystyki górskiej i krajoznawczej.
Powstanie Centrum Integracji Edukacji i Rehabilitacji Polskiego Czerwonego Krzyża dla Uchodźców w Mszanie Dolnej miało swój początek 8 marca 2022 r., kiedy to przyjęto pierwsze osoby z Ukrainy. Zostały one zakwaterowane w budynku głównym Ośrodka, który jako jedyny umożliwiał całoroczny pobyt.
W odpowiedzi na napływ uchodźców postanowiliśmy nie tylko zapewnić im schronienie, ale także poprawić warunki bytowe. Zdecydowaliśmy się na gruntowną modernizację ośmiu domków, które przez lata wymagały renowacji. Dzięki tym staraniom udało się stworzyć przestrzeń przyjazną i komfortową, dostosowaną do potrzeb mieszkańców. Aktualnie Ośrodek może zapewnić bezpieczne schronienie dla około 70 osób, oferując im nie tylko dach nad głową, ale także warunki sprzyjające integracji i spokojnemu pobytowi.
Dzięki naszym działaniom 1500 osób otrzymało wsparcie w poszukiwaniu pracy, zdobyciu kwalifikacji oraz dostęp do informacji, pomocy prawnej i tłumaczenia dokumentów, co znacząco zwiększyło ich szanse na rynku pracy. Uzyskane umiejętności przyczyniły się do wzrostu ich pewności siebie oraz poczucia własnej wartości.
W ramach przeprowadzonego gruntownego remontu wymieniono elewacje, zrealizowane w drewnie, by utrzymać ciągłość z pierwotnym wyglądem budynków, wymieniono również dachy, okna, drzwi oraz wszystkie pozostałe elementy zewnętrzne.
Również wnętrza domków zostały całkowicie odnowione oraz wyposażone w nowoczesne łazienki, kuchnie i komfortowe umeblowanie. Każde wnętrze zostało ozdobione reprodukcjami historycznych plakatów Polskiego Czerwonego Krzyża autorstwa grafików takich jak Danuta Cesarska, Gustaw Majewski czy Janusz Stanny. Domki zostały też opatrzone ozdobnymi szyldami z numeracją oraz z nowo zyskanymi nazwami pochodzącymi od Siedmiu Zasad Czerwonego Krzyża. Domek ósmy otrzymał przy tym nazwę „Dyplomacja humanitarna”.