Dzięki współpracy krajowej i międzynarodowej, PCK dostarcza żywność, wsparcie logistyczne i sprzęt ratunkowy, w tym posiłki przekazane drogą powietrzną do Stronia Śląskiego oraz pakiety żywnościowe dla osób umacniających wały we Wrocławiu.
W ramach programu FEAD, dziś rano, helikopterem przekazano posiłki dla mieszkańców Stronia Śląskiego, którzy od kilku dni pozostają odcięci od świata z powodu zniszczonej infrastruktury. To kolejna forma wsparcia dla regionu, który zmaga się z dramatycznymi skutkami powodzi.
Jednocześnie PCK zapewnił dostarczenie pakietów żywnościowych dla osób pracujących przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu na odcinkach Marszowice 1 i Marszowice 2, gdzie trwa walka z nadciągającą falą powodziową. Posiłki zostaną przekazane już dziś w godzinach popołudniowych. Ratownicy PCK dostarczają nie tylko żywność, ale również wsparcie logistyczne dla służb ratowniczych.
Dodatkowo, w Czechowicach-Dziedzicach, PCK uruchomił w poniedziałek punkt pierwszej pomocy dla pracujących na miejscu służb, który został postawiony w ramach działań lokalnego sztabu kryzysowego. Grupa Ratownictwa Medycznego PCK zapewnia tam pomoc medyczną dla osób ewakuowanych oraz rannych, a także wspiera mieszkańców dotkniętych powodzią.
Grupa Pomocy Humanitarnej z Krakowa stanowi kręgosłup logistyczny centrum ewakuacyjnego w Głuchołazach
W mobilizacji działań na rzecz poszkodowanych w powodziach udział bierze również Grupa Pomocy Humanitarnej z Krakowa, która ustanowiła punkt ewakuacyjny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Głuchołazach. Na miejscu dostarczają wsparcie materialne i emocjonalne wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Stanowią również kręgosłup logistyczny działań punktu ewakuacyjnego.
— Dzięki ogromnej mobilizacji naszych zespołów i wsparciu międzynarodowych partnerów, możemy szybko reagować na potrzeby poszkodowanych. Nasza pomoc dociera wszędzie tam, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – od odciętych miejscowości, takich jak Stronie Śląskie, po rejony zagrożone wylewem Odry w okolicach Wrocławia. Każdy nasz krok ma na celu ratowanie życia i przywracanie bezpieczeństwa – powiedział Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.
PCK nieustannie koordynuje swoje działania z lokalnymi władzami, aby dostarczać niezbędną pomoc humanitarną tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. W ramach współpracy międzynarodowej, do wrocławskiego oddziału PCK zmierza kolejny transport z Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Transport zawiera niezbędne materiały pomocowe, w tym koce, łóżka polowe oraz środki higieniczne. To kolejny etap wsparcia w ramach solidarności międzynarodowej, która pomaga w opanowaniu skutków powodzi na Dolnym Śląsku.
Równocześnie, z terenu kraju ściągane są kolejne grupy pomocy humanitarnej. Już dziś po południu do Wrocławia dojedzie grupa z Białegostoku, a w godzinach nocnych spodziewany jest przyjazd ekipy z Łodzi. Te zespoły dołączą do działań na miejscu, wspierając ewakuację mieszkańców oraz umacnianie wałów przeciwpowodziowych na terenie miasta i okolic.
Polski Czerwony Krzyż, wspierany przez partnerów krajowych i międzynarodowych, działa na rzecz poszkodowanych, dostarczając niezbędną pomoc humanitarną oraz koordynując działania ratunkowe w ramach współpracy z lokalnymi władzami i służbami ratunkowymi.
Warszawa, 17 września 2024 r.