#MądrzePomagam
Na ulicach miast, w parkach, sklepach i innych miejscach publicznych często można spotkać wolontariuszy z puszkami kwestarskimi, skarbonami lub koszami. Polski Czerwony Krzyż organizuje kwesty do puszek przynajmniej kilka razy do roku m.in. z okazji Święta Czerwonego Krzyża 8 maja, w ramach akcji pomocowych takich jak Czerwonokrzyska Gwiazdka, Wielkanoc z PCK, Wyprawka dla Żaka oraz różnorakich wezwań humanitarnych związanych z pomocą poszkodowanym w wyniku np. trzęsienia ziemi, powodzi, pożaru i innych. Poniżej opisujemy jak organizujemy nasze zbiórki w Małopolsce, po czym rozpoznać lub jak sprawdzić, że kwestujący wolontariusze reprezentują Polski Czerwony Krzyż, a sama zbiórka z pewnością prowadzona przez naszą organizację.
Zbiórką publiczną jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), oraz na cele religijne.
Wszystkie zbiórki prowadzone przez PCK są zgodne z Ustawą z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.
ZASADY PROWADZENIA ZBIÓREK przez PCK
- Puszki kwestarskie PCK są oznakowane znakiem Czerwonego Krzyża, posiadają unikalny numer i są zaplombowane.
- Kwestarzami podczas zbiórek są członkowie lub wolontariusze PCK, którzy są oznakowani. Każdy wolontariusz jest ubrany w kamizelkę, koszulkę lub kurtkę z logo PCK oraz posiada identyfikator.
- Wolontariusze małoletni zawsze znajdują się pod opieką osoby dorosłej.
- Identyfikator wolontariusza zawiera: nazwę organizatora (jednostki organizacyjnej PCK), imię i nazwisko wolontariusza, datę, cel zbiórki (zgodny z ustawa pożytku publicznym i Statutem PCK), numer zbiórki, podpis i pieczęć osoby reprezentującej Organizatora.
- Każda zbiórka publiczna prowadzona przez PCK jest zarejestrowana w MSWiA, posiada numer, który znajduje się na identyfikatorze wolontariuszy kwestujących podczas zbiórki. Zbiórkę można sprawdzić na portalu zbiórek publicznych http://zbiorki.gov.pl/
- Puszki kwestarskie PCK po zakończonej zbiórce są komisyjnie przeliczane i sporządzany jest protokół, a następnie sprawozdanie ze zbiórki.
- W przypadku wątpliwości co do celu lub sposobu prowadzenia zbiórki należy skontaktować się z Organizatorem. Numer do kontaktu podany jest na identyfikatorze wolontariuszy (pieczęć).
- Polski Czerwony Krzyż nigdy nie udostępnia własnych puszek kwestarskich innym organizacjom.
- Oznakowani logiem PCK wolontariusze nie mogą kwestować na rzecz innych organizacji.
- Dary rzeczowe zbierane podczas zbiórek publicznych są liczone, ważone, wyceniane i sporządzany jest protokół, następnie po wydaniu rzeczy osobom potrzebującym sporządzane jest sprawozdanie z rozdysponowania darów.