W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Główny Inspektor Sanitarny (GIS) wydali zalecenia. Koncentrują się one głównie na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem.
ZALECENIA WHO, GIS, IFRC
1. NIE PODRÓŻUJ DO ZAGROŻONYCH KRAJÓW
– Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej, Włoszech, Japonii, Iranu, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru oraz Tajwanu
2. DOKŁADNIE MYJ RĘCE
Już samo mycie rąk mydłem chroni przed wirusem. Należy często myć ręce używając mydła i wody, a jeśli nie ma do nich dostępu, należy używać płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
3. NIE DOTYKAJ TWARZY
Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniemy oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możemy
przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
4. DEZYNFEKUJ POWIERZCHNIE
Środki dezynfekujące, które inaktywują wirusa w ciągu minuty od zastosowania to alkohol (min. 62 proc.) i wybielacz z podchlorynem sodu (st. 0,1 proc.). Oczyszczać za ich pomocą należy stół, górne elementy krzeseł, za które łapiemy podczas ich odsuwania, blaty kuchenne, klamki drzwiowe i szafek kuchennych, drzwi lodówki, klawisze laptopa i inne powierzchnie, które często są dotykane. Do oczyszczania dłoni w miejscach publicznych można stosować antybakteryjne żele na bazie alkoholu z min. 60 procentową jego zawartością.
5. UNIKAJ SUROWEGO MIĘSA, dokładnie gotuj mięso oraz jajka.
Mięso przed konsumpcją trzeba dokładnie ugotować, a naczynia i sprzęty kuchenne (deska, nóż) dokładnie umyć. W trakcie gotowania, ręce należy umyć po kontakcie z surowym mięsem i przed dotykaniem mięsa ugotowanego.
6. PIERZ W WYSOKIEJ TEMPERATURZE
Koronawirusy najchętniej rozwijają się w niskiej temperaturze (ok. 4 stopni Celsjusza) i wilgotnym otoczeniu. W takich sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet 28 dni. Ponieważ koronawirusy przenoszą się drogą kropelkową, drobinki z wirusami mogą osadzać się na ubraniach i innych powierzchniach znajdujących się w otoczeniu osoby chorej. Pranie ubrań w wysokiej temperaturze (min. 60 stopni Celsjusza) jest kolejnym skutecznym sposobem na zabicie szkodliwych drobnoustrojów.
7. UNIKAJ TŁUMÓW
Centra handlowe, kina, czy restauracje to miejsca, w których gromadzi się mnóstwo ludzi w jednym czasie. O ile chodzenia do pracy, gdzie także mamy styczność z wieloma osobami, nie da się uniknąć, można minimalizować liczbę kontaktów po niej. Po pracy lepiej zostać w domu, a do niej transportować się samochodem. Zmniejsza to ryzyko zakażenia w komunikacji miejskiej, gdzie stykamy się z wieloma osobami, a także z potencjalnie niebezpiecznymi powierzchniami (np. poręcze do trzymania, guzki automatycznego otwierania drzwi).
8. UNIKACH KONTAKTU Z OSOBAMI CHORYMI
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
9. NOŚ MASECZKĘ OCHRONNĄ
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Sprzęt powinien zakrywać nos oraz usta i być oznaczony znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, oraz wykonany z odpowiednich materiałów. Przed nałożeniem maski, należy dokładnie umyć dłonie, a czynność powtórzyć po jej zdjęciu.
Strona Ministerstwa Zdrowia zawierająca informacje o koronawirusie