8 października 2018 roku, podczas gali w Operze Krakowskiej, wyłoniono laureatów akcji „Miejsce przyjazne seniorom”. Jednym z nich został Małopolski Oddział Okręgowy PCK. To inicjatywa, która jest odpowiedzią na potrzeby osób starszych, szukających miejsc dostosowanych do ich potrzeb. Akcja, realizowana wspólnie przez Województwo Małopolskie i Gminę Miejską Kraków, promuje miejsca przyjazne seniorom, działające w stolicy regionu: kawiarnie, sklepy, jak również instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej oraz inne, odpowiadające na potrzeby osób starszych poprzez dostosowanie infrastruktury i elementów architektonicznych oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy.
Działania Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK na rzecz seniorów
Klub Seniora „SILVER CLUB” na ul. Studenckiej 19 to miejsce spotkań, edukacji i aktywności intelektualnej oraz fizycznej krakowskich seniorów, które zlokalizowane jest na terenie Starego Miasta w Krakowie. W ramach zajęć w klubie prowadzimy cykl wykładów otwartych nt. zdrowego życia, ćwiczenia gimnastyczno-korekcyjne, kursy pierwszej pomocy, warsztaty dot. cyfrowej edukacji seniorów w zakresie zdrowego stylu życia, warsztaty zdrowego żywienia czy też poradnie medyczne, które umożliwią kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Działania te skierowane są do mieszkańców Małopolski w wieku 50+.
Poradnie medyczne – kompleksowy przegląd stanu zdrowia:
Ćwiczenia gimnastyczne – korekcyjno-lecznicze
Zajęcia ogólnousprawniające ukierunkowane na osoby starsze prowadzone są w grupie, ale dostosowane do indywidualnych możliwości każdego z uczestników. W czasie zajęć wykorzystywane są taśmy, piłki, hantle i materace lub maty. Dodatkowo zestaw ćwiczeń obejmuje techniki stosowane w przypadku obniżenia narządu rodnego, wzmacniające i relaksujące dno miednicy, jak również techniki oddechowe. Zajęcia mają na celu poprawę pełnej ruchomości stawów i elastyczności mięśni, usunięcie przykurczów, wzmocnienie mięśni stabilizujących, działanie terapeutyczne w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu oraz poprawę ogólnej wydolności i koordynacji ruchowej.
Kursy pierwszej pomocy
Zajęcia, na których seniorzy zapoznają się z różnorodną tematyką z zakresu udzielania pierwszej pomocy, np. w przypadku wystąpienia krwotoku, zawału, udaru, odmrożeń oparzeń, jak również padaczki. Uczestnicy uczą się na fantomach (własność MOO PCK), jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku braku oddechu, poznają również „rękoczyn Heimlicha” – występujący przy zadławieniach pokarmami.
Warsztaty zdrowego żywienia
W czasie zajęć seniorzy wzbogacają swoją wiedzę na temat tego, jak powinni się odżywiać, jakie są dobre nawyki żywieniowe, jak dieta wpływa na samopoczucie seniora, co powinno być postawą diety seniora i jak zażywać suplementy.
Cyfrowa edukacja seniorów w zakresie zdrowego stylu życia
Stacjonarna opieka medyczna, prowadzona w formie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Olszańskiej 5
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest jednostką organizacyjną w ramach Domu Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie. Zakład dysponuje 42 łóżkami dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej stacjonarnej. Rocznie z naszej opieki korzysta ponad 100 pacjentów.
Hospicjum domowe. Hospicjum domowe udziela świadczeń 7 dni w tygodniu przez 24 godziny, obejmuje wejścia lekarza, pielęgniarki a w razie potrzeby rehabilitanta i psychologa. W razie konieczności choremu wypożyczany jest nieodpłatnie sprzęt medyczny (koncentrator tlenu, ssak elektryczny, inhalatory).
Pielęgniarska Opieka Długoterminowa jest to opieka nad przewlekle chorymi przebywającymi w domu, którzy nie wymagają hospitalizacji w oddziałach lecznictwa stacjonarnego, a ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają systematycznej, intensywnej opieki pielęgnacyjnej, udzielanej w warunkach domowych. Opieka domową obejmujemy 30 pacjentów.
Usługi opiekuńcze w domu chorego. Nasz personel, pielęgniarki opiekunki środowiskowe sprawują opiekę nad osobami obłożnie chorymi, osobami z niepełnosprawnością, samotnymi w domu. Wykonujemy czynności pielęgnacyjne i gospodarcze. Zakres pielęgnacji i rodzaj czynności dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych osoby objętej opieką. Osoby świadczące usługi przestrzegają wszystkich zaleceń lekarskich oraz współuczestniczą w realizacji celu terapeutycznego. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz – w miarę możliwości – zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Na terenie Krakowa sprawujemy opiekę nad ponad 1000 seniorów.
Wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych
4 września 2018 r. przy ul. Olszańskiej 5 w Krakowie, ruszyła wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych trójkołowych, z których będą mogły korzystać dzieci z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe z niepełnosprawnością, a także zainteresowani seniorzy. Wypożyczenie roweru będzie całkowicie bezpłatne. Organizatorem wypożyczalni jest Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. To pierwsza tego typu inicjatywa w Krakowie.
Wypożyczane rowery rehabilitacyjne przeznaczone są dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą korzystać z tradycyjnych rowerów. Rowery dostępne są w trzech rozmiarach: na kołach 24 cale dla osób o wzroście powyżej 155 cm, kołach 20 cali (średnie) do 150 cm wzrostu oraz 16 cali dla dzieci przedszkolnych; tak aby pomoc możliwa była dla każdego, bez względu na wiek i wzrost. Rower będzie można wypożyczyć bezpłatnie, jednorazowo na okres maksymalnie 14 dni. Jednakże istnieć będzie możliwość przedłużenia wypożyczenia o kolejne dwa tygodnie, jeżeli nie będzie akurat oczekującej osoby. Trójkołowe rowery rehabilitacyjne przekazywane i udostępniane przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK Kraków są sprzętem wyspecjalizowanym, przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, ponadto są stabilne, wygodne, posiadają zamontowany koszyk, w którym można przewozić zakupy.
Przekazywanie odzieży
Samotni ubodzy seniorzy otrzymują odzież, pościel i ręczniki, które są wydawane w naszym Punkcie Wydawania Odzieży w Krakowie na os. Zielonym 16. Co miesiąc odzież odbiera ponad 100 osób.
Działania na rzecz promocji zdrowia – udział seniorów w krwiobiegu Kraków