Ciekawostka nr 58. Czy wiesz, że Odznaka Honorowa PCK jest najstarszym czerwonokrzyskim odznaczeniem, którego historia sięga 100 lat?
Odznaka Honorowa Polskiego Czerwonego Krzyża jest najwyższym i najstarszym odznaczeniem organizacyjnym w naszym stowarzyszeniu. Przez lata zmieniał się jej wzór, niezmienne jednak zostały pewne istotne zasady – od samego początku służyła wyróżnianiu osób, które w szczególny sposób realizowały misję organizacji, przyczyniały się do jej humanitarnego dzieła.
Prawo do nadawania odznaczeń za zasługi położone „na polu urzeczywistnienia zadań stowarzyszenia” zapisane zostało po raz pierwszy w Rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 września 1927 roku o Stowarzyszeniu „Polski Czerwony Krzyż”. W ślad za tą delegacją prawną, rok później, 19 grudnia 1928 roku Komitet Główny PCK przyjął Regulamin Odznaki Honorowej PCK. W regulaminie tym po raz pierwszy określono wzór odznaki, czterostopniowy charakter, sposób noszenia, nadawania, skład Kapituły i tryb jej prac. Co ciekawe w regulaminie odznaki z 1928 roku wskazano sposób jej finansowania, który dzisiaj chyba nie zaskakuje nikogo – paragraf §6 stanowi: ”Odznaczeni winni zwrócić koszty wykonania odznaki”.
Zwrócić należy uwagę, że odznaka honorowa istniała już wcześniej w Polskim Towarzystwie Czerwonego Krzyża, nie istniały jednak formalne podstawy jej dotyczące. Nie wspomina się o tym odznaczeniu ani w statucie z 1919 czy 1921 roku. Początki nadawania odznaki wiążą się z wojną polsko-bolszewicką w 1920 roku. To po zakończeniu tej wojny w 1921 ustanowiono odznakę za wybitne zasługi w ratowaniu rannych i chorych żołnierzy stron walczących. Pierwsze odznaki zostały zatwierdzone przez Komitet Główny PTCK w dniu 31 stycznia 1921 roku w trzystopniowej skali: dyplom honorowy i prawo do noszenia w klapie wstążki z czerwonym krzyżem (potem zastąpione ośmiobokiem, w który wpisano czerwony krzyż i litery P.T.C.K), medal srebrny i medal brązowy. Odznaki były nadawane przez komisję odznaczeń, a nazwiska osób podawano do publicznej wiadomości poprzez publikację w piśmie „Czerwony Krzyż”.
W czasie II wojny światowej nadawane były odznaki honorowe, lecz nie prowadzono szczegółowej ewidencji nadań. Znane są również nieliczne przypadki ustanawiania i nadawania odznak honorowych przez delegatury zagraniczne PCK ( np. po wojnie delegatura PCK w Niemczech Zachodnich (Rosenheim) zajmująca się jeńcami wojennymi emitowała odznakę honorową wzorowaną na przedwojennym wzorze odznaki II stopnia (złoty medal).
Po II wojnie odznaka została wznowiona w Polsce Ludowej w 1945 roku. Wszystkie 4 stopnie miały podobny wzór. Na awersie odznaki znalazł się równoramienny krzyż koloru czerwonego, między ramionami krzyża umieszczone zostały pęki promieni w kolorze złotym. Pośrodku umieszczony został orzeł według wzoru godła państwowego. W odznakach I i II stopnia orzeł był w kolorze srebrnym, z dziobem i szponami w kolorze złotym. W odznace III stopnia orzeł był w całości wykonany z metalu w kolorze srebrnym, a w odznace IV stopnia w kolorze brązowym. W okresie PRL umieszczony był orzeł bez korony. Do 1948 roku emitowano odznaki z napisem „Zasłudze” na rewersie, po czym od 21 maja 1948 roku zaprzestano tego i usunięto napis pozostawiając jedynie litery P.C.K.
Po zmianie godła i przywróceniu korony (31 grudnia 1989 rok), zmieniony został także wzór odznaki.
Współcześnie:
Wielkość : I stopień – 37 × 37 mm, II–IV stopień – 30 × 30 mm
Rewers odznaki jest gładki, pośrodku umieszczony jest wklęsły napis „P.C.K.”.
Odznaki wszystkich stopni zawieszone są na wstążce koloru białego, szerokości 40 mm, z czerwonymi paskami szerokości 4 mm po bokach. Kółko łączące wstążkę z odznaką jest wykonane z metalu zdobionego ornamentem z liści laurowych: dla odznaki I i II stopnia – w kolorze złotym, dla III stopnia – w kolorze srebrnym, a dla IV stopnia w kolorze brązowym.
Odznakę Honorową PCK nadaje Kapituła Odznaki Honorowej PCK na wniosek struktur istniejących w organizacji, w tym m.in. zarządu głównego. Pięcioosobową kapitułę wybiera zjazd krajowy PCK spośród osób wyróżnionych uprzednio odznaką PCK I stopnia. Odznaki wręczane są uroczyście z okazji ważnych wydarzeń w Polskim Czerwonym Krzyżu, m.in. Tygodnia PCK, Dni Honorowego Krwiodawstwa, Dni Młodzieży PCK.
Odznakę Honorową mogą otrzymać:
- osoby będące członkami Stowarzyszenia, które wyróżniły się szczególnym zaangażowaniem i konkretnymi osiągnięciami,
- jednostki PCK i zbiorowości społeczne będące członkami wspierającymi Stowarzyszenia, które wniosły szczególny wkład w popieranie i rozwój jego działalności,
- inne osoby, a także organizacje i instytucje, czynnie współpracujące z PCK lub wspomagające jego działalność,
- organizacje zagraniczne Czerwonego Krzyża i ich działacze, a także inne organizacje i instytucje międzynarodowe oraz ich członkowie, którzy realizując czerwonokrzyskie ideały zasługują na szczególne uznanie ze strony PCK
Podstawy prawne Odznaki Honorowej znajdują się w ustawie o Polskim Czerwonym Krzyżu z 1964 roku , Statucie i aktualizowanych regulaminach.
Odznakę Honorową nosi się na lewej stronie piersi po orderach i odznaczeniach polskich, w określonej przepisami kolejności. Organizacjom, instytucjom i zbiorowościom posiadającym sztandar wręczą się Odznakę Honorową wraz ze wstążką regulaminową do zawieszania na sztandarze oraz dyplom nadania Odznaki Honorowej.
Obowiązujące akty prawne dot. Odznaki Honorowej PCK:
Uchwała Krajowego Zjazdu PCK w sprawie uchwalenia Regulaminu Kapituły Odznaki Honorowej PCK
Wniosek o nadanie OH PCK – indywidualny
Wniosek o nadanie OH PCK – zbiorowy