Ciekawostka nr 56. Czy wiesz, że dzisiejsza nazwa Polski Czerwony Krzyż nie była pierwotną nazwą organizacji, lecz było nią Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK)?
Zmiana nazwy z Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża (PTCK) na Polski Czerwony Krzyż (PCK) nastąpiła z dniem 1 września 1927 roku, a aktem prawnym, w którym zostało to dokonane było Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej (mające moc ustawy) podpisane przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. W dokumencie tym określono także prawo do używania znaku Krzyża Genewskiego oraz nadano organizacji osobowość prawną.
Zgodnie z treścią art.1 tego Rozporządzenia PCK pozostawał pod protektoratem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Dokument obowiązywał do 1964 roku, kiedy to został zmieniony przez ustawę o Polskim Czerwonym Krzyżu, obowiązującą aktualnie.
W roku 1936 PCK otrzymał przywilej stowarzyszenia wyższej użyteczności publicznej. Zmiany te i uznanie PCK przez polskie władze cywilne i wojskowe sprzyjało rozwojowi organizacji. Władze pomne na zasługi organizacji w trudnych czasach wojny, niesienie pomocy i budowanie zrębów niepodległościowej Polski, wspierały dążenia PCK do rozwoju, zapewniając możliwość uzyskiwania środków finansowych.
Prezesami Komitetu Głównego PTCK byli:
- Książę Paweł Sapieha (4 maja 1919 – 7 sierpnia 1919)
- Helena Paderewska (8 sierpnia 1919 – 24 sierpnia 1920)
- generał Józef Haller (27 sierpnia 1920 – 31 lipca 1926)
- Henryk Potocki (11 września 1926 – 31 sierpnia 1927)

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 1927 r.
- Odznaka Honorowa I stopnia z okresu 1921-1927 nadawana za wybitne zasługi dla ratowania rannych żołnierzy stron walczących.
- Awers Odznaki Honorowej PTCK II stopnia (medal srebrny) – Na górze pod Czewonym Krzyżem szarfa z literami P.T.C.K, na dole orzeł z rozpostartymi skrzydłami trzyma napis ZASŁUDZE.
- Rewers Odznaki Honorowej II stopnia P.T.C.K. (medal srebrny)- Sanitariuszka ratująca rannego żołnierza, obok stojący Chrystus z rękami wzniesionymi w geście błogosławieństwa. Medal noszony na piersiach na wstążce biało-czerwonej.
- Znaczek organizacyjny PTCK na szpilce