Wystawa Polskie organizacje czerwonokrzyskie w czasie Wielkiej Wojny przygotowywana została z okazji 100. rocznicy wybuchu I Wojny Światowej oraz 95. rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizatorem był Małopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża.
Studiujemy historię nie po to, aby wiedzieć jak się zachować lub jak osiągnąć sukces, ale aby dowiedzieć się kim jesteśmy – słowa prof. Leszka Kołakowskiego najlepiej obrazują ideę i myśl przewodnią tej wystawy. Celem zorganizowania ekspozycji było zobrazowanie wkładu organizacji czerwonokrzyskich w budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu historii I Wojny Światowej, rozwój umiejętności wprowadzania zasad humanitaryzmu w codzienne życie oraz kształtowanie właściwych postaw patriotycznych.
Wystawa przypominała działalność galicyjskich organizacji czerwonokrzyskich, powstałych na przełomie XIX i XX stulecia, które niosły pomoc rannym i chorym żołnierzom oraz ludności cywilnej. Zaprezentowano m. in. zasługi Galicyjskiego Towarzystwa Pań i Panów Czerwonego Krzyża, Galicyjskiego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, Samarytanina Polskiego, pracę Szkoły Zawodowych Pielęgniarek w Krakowie i Komitetu Sapieżyńskiego, organizację służby sanitarnej Legionów Polskich, a także sylwetki takich postaci jak książę Paweł Sapieha czy siostra Maria Epstein.
Wykorzystane na wystawie fotografie (w tym część pokazywana publicznie po raz pierwszy) pochodziły ze zbiorów Archiwum Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego w Krakowie (Dominikanki), Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo w Krakowie (Szarytki) oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ekspozycję wzbogacały eksponaty – w tym używane w latach Wielkiej Wojny narzędzia – wypożyczone przez Siostry Dominikanki i Szarytki z Krakowa.
Kuratorem przedsięwzięcia był dr Przemysław Wywiał, pracownik naukowy i dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, historyk wojskowości, autor wystawy „Burza” zaczęła się na Wołyniu i Burza we Lwowie prezentowanych w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, wolontariusz Polskiego Czerwonego Krzyża. Ekspozycja była udostępniona dla szerszej publiczności w terminie od 7 listopada 2014 r. do 31 marca 2015 r. w siedzibie Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.
Patronat honorowy nad wystawą objęli: Pan Jerzy Miller – Wojewoda Małopolski, Pan Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Pan Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa.