DZIAŁALNOŚĆ KLUBU SENIORA „SILVER CLUB”
W MAŁOPOLSKIM ODDZIALE OKRĘGOWYM POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
Klub Seniora „SILVER CLUB” to miejsce spotkań, edukacji i aktywności intelektualnej i fizycznej krakowskich seniorów zlokalizowane na terenie Starego Miasta w Krakowie prowadzone przez Polski Czerwony Krzyż, najstarszą organizację humanitarną w Polsce. Edukacja zdrowotna jest celem statutowym organizacji realizowanym nieprzerwanie, w różnorodnych formach, już prawie od 100 lat. W związku z tym MOO PCK dzięki wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego może ponownie realizować projekt Klub Seniora „Slilver Club” z zakresu promowania zdrowego stylu życia.
Projekt realizowany będzie przed dwa lata. Jego pierwsza część odbywać się będzie w terminie od 15.06.2018 r. do 15.12.2018 r. druga zaś: 15.02.2019 do 18.12.2019 r. W ramach projektu przeprowadzać będziemy cykl wykładów otwartych nt. zdrowego życia, ćwiczenia gimnastyczno – korekcyjne, kursy pierwszej pomocy, warsztaty dot. cyfrowej edukacji seniorów w zakresie zdrowego stylu życia, warsztaty zdrowego żywienia czy też poradnie medyczne, które umożliwią kompleksowy przegląd zdrowia. Działania te skierowane są do mieszkańców Małopolski w wieku 50+.
__________________________________________________________________________________
REALIZACJA
• Wykłady otwarte z zakresu zdrowego stylu życia:
Zorganizowane zostanie 7 wykładów o następującej tematyce (5 w 2018 r., 2 w 2019 r.):
1. Jak dbać o zdrowie w starszym wieku? Jak skutecznie zmieniać swoje zachowania zdrowotne? dr hab. Katarzyna Szczerbińska, prof. CM UJ
2. Jak zapobiegać procesom starzenia się mózgu? – Dr Iwona Sikorska
3. Racjonalna dieta w starszym wieku – dr Beata Piórecka
4. Choroby serca u osób starszych. Profilaktyka przeciwzawałowa – Dr nauk medycznych Tomasz Sondej
5. Nadciśnienie tętnicze – jak z nim walczyć? Profilaktyka przeciwudarowa – Prof. dr hab. Barbara Gryglewska
6. Zdrowe stawy i kości warunkiem podjęcia aktywności fizycznej – Dr nauk med. Henryk Liszka
7. Rehabilitacja i jej znaczenie w procesie leczenia i usprawniania. – Dr hab. Marek Żak, prof. AWF
• Poradnie medyczne – kompleksowy przegląd stanu zdrowia:
Z myślą o wyjściu naprzeciw zapotrzebowaniu rosnącej grupy seniorów, rekonwalescentów oraz osób o ograniczonej sprawności potrzebujących pomocy na co dzień stworzyliśmy unikalną możliwość skorzystania z porad lekarzy/specjalistów z najważniejszych dziedzin zdrowotnych dedykowanych seniorom. W ramach utworzenia punktów alla poradni medycznych, przeprowadzone będą konsultacje specjalistyczne, które pozwalają na precyzyjny przegląd i dokładną ocenę stanu zdrowia.
– Poradnia kardiologiczna
– Poradnia geriatryczna
– Poradnia psychologiczna
– Poradnia dietetyczna
– Poradnia neurologiczna
– Poradnia ortopedyczna
– Poradnia rehabilitacyjna
• Ćwiczenia gimnastyczne – korekcyjno – lecznicze
Zajęcia ogólnousprawniające ukierunkowane na osoby starsze prowadzone będą w grupie, ale dostosowane do indywidualnych możliwości każdego z uczestników. Rozpoczynać się będą zawsze odpowiednią rozgrzewką. Planuje się przeprowadzać zajęcia z wykorzystaniem taśm, piłek, hantli i materaców lub mat. Dodatkowo zestaw ćwiczeń obejmować będzie techniki stosowane w przypadku obniżenia narządu rodnego, wzmacniające i relaksujące dno miednicy oraz techniki oddechowe. Planowana jest duża różnorodność aktywności ruchowej – każde zajęcia inne. Zajęcia mają na celu poprawę pełnej ruchomości stawów i elastyczności mięśni, usunięcie przykurczów, wzmocnienie mięśni stabilizujących, działanie terapeutycznie w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu oraz poprawę ogólnej wydolności i koordynacji ruchowej.
• Kursy pierwszej pomocy
Pierwsze minuty po wypadku/ataku decydują o życiu i zdrowiu poszkodowanego. Tymczasem jedynie mała część naszego społeczeństwa potrafi w odpowiedni sposób udzielić pomocy osobie znajdującej się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia. Pragniemy zorganizować szkolenia dla seniorów, na których zapoznają się z różnorodną tematyką z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku np. wystąpienia krwotoku, zawału, udaru, odmrożeń oparzeń jak również padaczki. Podczas zajęć ratownik medyczny będzie uczył jak się zachować, co mówić, co zrobić i gdzie zadzwonić gdybyśmy byli świadkiem lub przypadkowym uczestnikiem wypadku. Seniorzy będą uczyć się na fantomach (własność MOO PCK) jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku braku oddechu, poznają również rękoczyn Heimlicha – występujący przy zadławieniach pokarmami.
5 godzinny elementarny kurs udzielania pierwszej pomocy (jednodniowy)
Kurs trwa pięć 45-minutowych jednostek lekcyjnych. Każdy z uczestników w trakcie kursu wykonuje ćwiczenia, które są warunkiem ukończenia kursu z wynikiem pozytywnym. Każdy z uczestników otrzymuje dwujęzyczne, (polsko-angielskie) imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
• Warsztaty zdrowego żywienia
W czasie zajęć seniorzy będą mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat tego jak powinni się odżywiać, jakie są dobre nawyki żywieniowe, jak dieta wpływa na samopoczucie seniora, co powinno być postawą diety seniora i jak zażywać suplementy.
Każda z grup będzie mieć trzy dwugodzinne spotkania, które obejmą tematyką:
a) przyrządzanie posiłków w taki sposób, by nie traciły swoich wartości odżywczych (zajęcia z przygotowywania zdrowych koktajli oraz sałatek);
b) nauka czytania etykiet oraz zdrowych zakupów (zajęcia praktyczne z produktami spożywczymi);
c) obliczania swojego zapotrzebowania kalorycznego i przygotowywania swojego jadłospisu.
Dzięki temu uczestnicy zajęć poznają:
• podstawowe składniki odżywcze pożywienia (ich rolę, występowanie i zapotrzebowanie),
• dowiedzą się w jaki sposób styl życia wpływa na występowanie chorób cywilizacyjnych, jakich dokonać zmian w sposobie odżywiania, aby zapobiec ich występowaniu i jak komponować dietę lekkostrawną,
• problem otyłości, „diet cud” i zapoznają się z dietą redukcyjną.
• rolę suplementów i zasadność ich stosowania.
• Cyfrowa edukacja seniorów w zakresie zdrowego stylu życia
Zajęcia będą miały charakter interaktywnej prelekcji połączonej z praktyczną prezentacją aplikacji mobilnych i urządzeń monitorowania stanu zdrowia i aktywności. W ramach tych zajęć zaprezentowane zostaną urządzenia i aplikacje pomocne w czasie ćwiczeń fizycznych, korzystanie z liczników kalorii, wskaźniki BMI, fora dotyczące zdrowego stylu życia, nauka obsługi aplikacji na telefon wspomagających zdrowy styl życia np. WATER YOUR BODY – kontrola przyjmowania właściwych ilości płynów w ciągu dnia. Uczestnicy z pomocą instruktora będą mogli zainstalować w swoich smartfonach, na tabletach lub laptopach wybrane aplikacje. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób nowe technologie mogą niwelować skutki chorób charakterystycznych dla starszego wieku (np. ubytek słuchu). Poznają podstawy telemedycyny i teleopieki.
Na wszystkie zajęcia poza wykładami otwartymi obowiązują zapisy.