78. Czy wiesz, że obowiązujący do dziś znak drogowy D-22 „Punkt opatrunkowy” został ustanowiony w 1930 roku z inicjatywy Czerwonego Krzyża?
W związku z rozwojem transportu samochodowego i zwiększająca się liczba wypadków drogowych od roku 1929 Liga Czerwonych Krzyży propagowała wśród stowarzyszeń krajowych działania mające na celu ratownictwo na drogach i pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Zaczęto organizować tzw. pogotowie drogowe. Prekursorem w Europie był Duński Czerwony Krzyż.
Program pogotowia drogowego autorstwa Duńskiego Czerwonego Krzyża zakładał:
– udzielanie pierwszej pomocy w zakresie pogotowia drogowego,
– zaopatrzenie wszystkich autobusów i samochodów w apteczki,
– kursy udzielania pomocy ratowniczej drogowej,
– organizację punktów drogowych ratowniczych.
Duńczycy opracowali program szkolenia, wyposażenie różnych rodzajów apteczek, sposób organizacji punktów pogotowia oraz zakres udzielanej pomocy.
Liga Czerwonego Krzyża i Komitet Międzynarodowy Komitet poparły duńską inicjatywę i za pomocą okólnika z dnia 29.VI.1929 r., zaleciły wszystkim stowarzyszeniom krajowym współpracę z towarzystwami i klubami turystycznymi i automobilklubami w tej sprawie.
Rok później na XIV Konferencji Międzynarodowej Czerwonego Krzyża podjęto uchwałę, w której zalecono tworzenie w stowarzyszeniach krajowych punktów pogotowia drogowego, powołano także Międzynarodową Komisję Stałą Pogotowia Drogowego. Wydano również decyzję, na mocy której stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża mogły wydać zgodę na użycia znaku Krzyża Genewskiego dla oznakowania posterunków pogotowia drogowego.
Pisano: „Ustalenie jednolitego typu lub przynajmniej jednakowych rozmiarów tablicy sygnalizacyjnej z godłem Czerwonego Krzyża byłoby bardzo pożądane. Komisja mogłaby ustalić te rozmiary i zbadać czy należy przewidzieć specjalne miejsce dla znaków narodowego towarzystwa Czerwonego Krzyża oraz współpracującego- towarzystwa turystycznego. Podobna standaryzacja byłaby zgodna z życzeniem wyrażonem w 16 uchwale XIV Konferencji, dążącej do zapewnienia w miarę możności ujednostajnienia organizacji pogotowia drogowego. Zależy na tem, aby zewnętrzny wygląd tablic sygnalizacyjnych, ich widoczność itd. przedstawiały się podróżnym pod tą samą postacią przez jaki by kraj nie przejeżdżali”
W konsekwencji tych postulatów ustalono w 1930 roku wygląd tablicy – na białym kwadracie Krzyż Genewski, tło szafirowe. W takim, niezmienionym wyglądzie znak ten utrzymany jest do dzisiaj – jest to znak drogowy D-22, Punkt opatrunkowy. Informuje o wskazanym na znaku obiekcie znajdującym się przy drodze. Znak może być umieszczony w innym miejscu niż po prawej stronie jezdni.
O organizacji pogotowia drogowego w innych krajach przez stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża w latach 30-tych XX wieku, w tym w Polsce, można przeczytać na zdjęciach poniżej.