W sobotę 27 sierpnia 2022 roku podczas pikniku na świętowaliśmy razem z Klubem Środowiskowym HDK PCK „Podgórze” jubileusz 60-lecia istnienia Klubu. Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w wydarzeniu był Wicewojewoda Ryszard Pagacz, zaprzyjaźnieni z klubem prezesi klubów HDK PCK z Krakowa oraz wielu członków i działaczy PCK.
HISTORIA KLUBU ŚRODOWISKOWEGO HDK „PODGÓRZE
Klub Honorowych Dawców Krwi „Podgórze” powstał 27.02.1962 roku przy Krakowskich Zakładach Sodowych w Krakowie przy ul. Zakopiańska 62, jako jeden z pierwszych w Krakowie.
Lata 1962 – 1990 to okres prężnego działania Klubu przy Krakowskich Zakładach Sodowych.
W tym okresie zbiorowe akcje oddawania honorowo krwi przeprowadzano w Ambulatorium Zakładowym KZS przez ekipę Wojewódzkiej Stacji Krwiodawców z Nowej Huty. Organizowano akcje „Na Ratunek” a także dla szpitali. Wówczas przez nasz Klub podjęte zostało hasło „30 książeczek na 30 lecie HDK”. Ówczesny Zarząd Klubu i jego członkowie – krwiodawcy przystąpili do akcji pozyskania pieniędzy na ten cel. Były to dochody uzyskane z organizowanych imprez i zabaw oraz pracy fizycznej zbiórki i załadunku złomu na wagony. W tym okresie mimo, że krwiodawca oddawał krew honorowo bez żadnego oporu dokładał to tego swoją pracę społeczną.
Za uzyskane pieniądze ufundowano 8 książeczek wysokoprocentowych dla sierot oraz dzieci z Ośrodka Wychowawczo – Szkoleniowego Dzieci Niewidomych i Niewidzących w Krakowie. Przy specjalnych okazjach dzieci obdarowywane były upominkami i słodyczami od Dyrekcji KZS. Organizowano spotkania z krwiodawcami i ich rodzinami na corocznych wycieczkach pod nazwą „Poznaj ciekawe miejsca swojego kraju” połączone z konkursami o wiedzy z tematu HDK PCK.
W latach 1982 – 2017 organizowane były jubileuszowe spotkania z okazji 20,25,30,35,40,45,50,55-lecia Klubu.
Z okazji 25-lecia Klubu HDK przy KZS w Domu Kultury KZS zorganizowana została wystawa obrazująca dorobek Klubu i PCK, która była wznawiana jeszcze przy innych okazjach. Wystawa została uwieńczona na Fotogramach, zdjęcia są umieszczone w Kronice Klubowej. Klub HDK był gospodarzem uroczystego Plenarnego Posiedzenia Rejonowej Rady HDK PODGÓRZE w którym uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Głównego HDK PCK z Warszawy, Krakowa oraz zaproszeni goście. Tłem posiedzenia było wznowienie wystawy 25 lecia.
Telewizja warszawska na terenie Krakowskich Zakładów Sodowych, Klubu, Domu Kultury KZS z Prezesem Klubu Panią Wandą Kalicińską przygotowała prelekcję do programu TV – „Człowiek – człowiekowi”, który emitowany był w roku jubileuszowym 1987. W każdym roku w rocznicę Klubu HDK w okresie karnawału były organizowane uroczyste akademie z wręczaniem odznaczeń HDK, upominki dla krwiodawców zakańczane wieczorkami tanecznymi.
W 1987 roku Zarząd Klubu przyjmował delegację Czerwonego Krzyża z Chińskiej Republiki Ludowej, której towarzyszyli przedstawiciele Zarządu Głównego PCK – HDK z Warszawy oraz ZO PCK HDK z Krakowa. Ilość 375 członków Klubu figurujących w dawnym rejestrze w latach 1962 – 1994 świadczy o tym, że wszyscy oni poprzez oddawanie krwi swoją humanitarną postawą i aktywnością w działaniu tworzyli piękną kartę Klubu przy KZS. Był to czas kiedy Kluby HDK – PCK miał łatwość istnienia i działania przy zakładzie macierzystym gdyż wspierany był przez Dyrekcję i Związki Zawodowe.
W 1993 r. Klub otrzymał darowiznę od PETROSOL w kwocie 10.000,00 zł, która na ówczesne czasy była bardzo wielka sumą. Zarząd Klubu w porozumieniu z członkami zdecydował i przekazał całą kwotę na leczenie 6 letniego dziecka do Centrum Dziecka w Warszawie. I tak naszedł na Klub HDK czas najtrudniejszy. Okres działalności Klubu w latach od 1995 do 1999 nie był łatwy. To okres ciągłej walki i próby o przetrwanie. Były to lata po likwidacji Krakowskich Zakładów Sodowych w Krakowie. Klubowi, który założony przy KZS w 1962 roku groziła również likwidacja. Jednak krwiodawcy – członkowie Klubu HDK przy KZS jednogłośnie oświadczyli, że nie wyrażają zgody na rozwiązanie Klubu, ani też nie chcą dołączyć do innego. Podkreślili tym swoje przywiązanie i swoją obecność jako honorowi dawcy krwi. Postanowili w dalszym ciągu oddawać krew w zbiorowych akcjach jako Klub o zmienionej nazwie KLUB HDK PCK „SODA”. W tym okresie Klub zmieniał swoją siedzibę przenosząc się kilka razy do różnych pomieszczeń w dawnych budynkach KZS, z których korzystaliśmy dzięki przychylności i grzeczności jednego wspaniałego człowieka, którym był Prezes „PETROSOL” inż. Krzysztof Uziębło.
Niestety, poszczególne budynki były systematycznie wyburzane i Klub pozostał w próżni. Jednak uratowany dzięki garstce zapaleńców, bo tak można ich nazwać zgrupowanych przy ówczesnym Prezesie P. Wandzie Kalicińskiej, zdecydowali, że przetrwają, a siedzibą Klubu będzie prywatne mieszkanie Prezesa Klubu przy ul. Zakopiańskiej 93/20. Podbudowani przychylnością i obietnicą V – Ce Prezesa Zarządu Miejskiego Rejonowego Stanisława Woźniaka Klub oczekiwał cierpliwie na nowe pomieszczenie.
Dzięki dobrej woli, zrozumieniu naszych humanitarnych działań w niesieniu pomocy ratowania innych, byliśmy przez te lata wspomagani finansowo przez wspaniałego człowieka inż. Krzysztofa Uziębło – Prezesa „PETROSOL”. Dzięki pełnym zapału krwiodawców, Prezesowi Klubu Wandzie Kalicińskiej, członkom Zarządu Grażynie Szewczyk, Janowi Nęckowi, Stanisławowi Kmiecikowi, Kazimierzowi Jarzynie klub dotrwał do 2000 roku.
Z uwagi na mały kontakt pomiędzy krwiodawcami Klubu staraliśmy się organizować wycieczki np. jednodniowe do Ośrodka Szkoleniowo – rehabilitacyjnego PCK w Mszanie Dolnej, były grzybobrania, 3 dniową do Tylicza, gdzie mieszkaliśmy w pensjonacie „Jaworzyna” robiąc wypady na Słowację zwiedzając Bardejowo i Bardejowskie Kupele.
Po przetrwaniu tak ciężkiego okresu doczekaliśmy się nowej, wyremontowanej siedziby Klubu w obiekcie PCK w Krakowie Rynek Podgórski 4. Z tej okazji w dniu 15.01.2000 r. krwiodawcy uczestnicy zebrania założycielskiego podjęli Uchwałę Nr 1/2000 o przekształceniu Klubu HDK – PCK „SODA” w otwarty KLUB HDK PCK ŚRODOWISKOWY „Podgórze” Z ZALICZENIEM DOTYCHCZASOWYCH LAT DZIAŁALNOŚCI OD 1962 R.
W 2000 r. członkowie HDK wraz z rodzinami wzięli udział w spartakiadzie sportowo – rekreacyjnej organizowanej przez Zarząd Klubu im. Tadeusza Sędzimira nad zalewem w Hucie. Również w tym roku zorganizowana została 3 dniowa integracyjna wycieczka do Tylicza w której wzięły udział 33 osoby. Wszystkie te spotkania wycieczkowe były zakańczane wręczanie odznaczeń ZHDK.
W 2001 roku w dwupokojowym lokalu naszego Klubu w Podgórzu zorganizowany został „Opłatek” dla członków Klubu. W uroczystości oprócz krwiodawców był również zaproszony ksiądz z kościoła Św. Józefa.
Od stycznia 2000 r. przez 2 lata dysponowaliśmy dwoma pokojami w pomieszczeniach obiektu PCK w Podgórzu. Mogliśmy wówczas organizować różne spotkania z krwiodawcami, wręczać odznaczenia i zebrania Zarządu. Niestety ze zrozumiałych potrzeb powróciła na swoje miejsce od 01.01.2003 roku działalność PCK „Opieka nad chorym w domu”. Dla potrzeb Klubu pozostało pomieszczenie przejściowego pokoju. Nie narzekaliśmy z tego powodu. Na dyżury było wystarczające. W innych przypadkach nasz pokój stanowił poczekalnię punktu „Opieki na d chorym”. Sytuacja była bardzo uciążliwa. Spotkania Zarządu i Komisji Rewizyjnej w ilości 9 osób w latach 2003 – 2009 odbywały się w prywatnym mieszkaniu Prezesa Klubu. Aby zintegrować krwiodawców organizowane były spotkania w wynajętych pomieszczeniach, wycieczki poza Kraków i na nich wręczane odznaki ZHDK , „Podziękowania”. Aby uzyskać wsparcie finansowe dla Klubu przedstawiciele Zarządu odwiedzali instytucje handlowe położone na obszarze dawnych terenów Krakowskich Zakładów Sodowych lub poza tym terenem nawiązując rozmowy z kompetentnymi osobami tych firm, o celu naszej humanitarnej pracy. Wręczaliśmy lub wysyłaliśmy pocztą odpowiednio zredagowane prośby o dotacje na cele naszego Klubu. Do tej pory ponawialiśmy te prośby, ale pozostają bez odpowiedzi oprócz Przedsiębiorstwa PETROSOL. Najważniejszym od wieli lat sponsorów był Prezes Zarządu PPH „PETROSOL” Krzysztof Uziębło, którego nieoceniona pomoc dla nas datuje się od 1995 roku od chwili likwidacji KZS. Drugim tez oddanym naszej sprawie sponsorem był Dyrektor Strefy Inwestycyjnej Kraków – Południe mgr. inż. Ryszard Poda. Trzeci z ówczesnych sponsorów to Prezes firmy „Diagnostyka” Pan Wiesław Nazimek.
W czerwcu 2001 roku wzięliśmy udział w uroczystościach VII Dni Dzielnicy IX organizowanej na Stadionie w Borku Fałęckim. Zorganizowana została akcja pobierania krwi przez RCKiK oraz propagowane było honorowe krwiodawstwo poprzez rozdawanie ulotek, rozmowy z młodzieżą.
W czerwcu 2002 roku została zorganizowana wycieczka 3 dniowa w Bieszczady. Zwiedzaliśmy Muzeum w Łańcucie, zamek w Krasiczynie. Z Leska gdzie stacjonowaliśmy robiliśmy wypady nad Solinę, do Polańczyka, zwiedziliśmy elektrownie. W drodze powrotnej zwiedzaliśmy Skansen i Muzeum Ikon w Sanoku.
W grudniu 2002 r. z okazji 40 lecia Klubu HDK – PCK istniejącego od 1962 roku zorganizowany został uroczysty Jubileusz w Sali dawnego Domu Kultury „SOLVAY”.
W grudniu 2003 roku odbył się „Wieczór kolęd” w restauracji „U Dziadka” w Krakowie wraz z wręczeniem „Podziękowań” dla krwiodawców rodzinnych – dla matki z córkami, oraz dla małżeństw i aktywnych krwiodawców z dużym stażem.
W czerwcu 2004 r. odbyła się wycieczka w Pieniny, spływ Dunajcem, Szczawnicy, wyjazd na Polanicę. Zaliczyliśmy Jaworzynę i Wąwóz Homole.
Od 1962 roku do 2005 Prezesem Klubu była nasza nieodżałowana Pani Wanda Kalicińska. W 2005 roku nastąpiła zmiana Prezesa. W 2006 roku po 9 miesiącach nowej prezesury ujawniono nadużycie finansowe w okresie sprawowania przez niego funkcji Prezesa i jego samodzielnych dyżurów. Za te nadużycia został wykluczony z funkcji . Funkcję PO Prezesa Zarządu Klubu powierzona została Pani Wandzie Kalicińskiej, a od 17.12.2006 r. została ponownie Prezesem Klubu Środowiskowego HDK PCK „Podgórze”.
Od 26.02.2009 r. nastąpił przełom w „koczowaniu” naszego Klubu – biura w Rynku Podgórskim w Krakowie. W wielkim pośpiechu spakowano wyposażenie naszego Klubu i przez około 9 tygodni przerwy nie był pełniony żaden dyżur. Zostaliśmy wydzieleni na pow. 5 m2 przegrodą drewniano – szklaną i ta powierzchnia stanowiła biuro Klubu. W warunkach uchybiającym wszelkim wskazaniom i wymogom BHP przetrwaliśmy w pomieszczeniu w Rynku Podgórskim do lutego 2010 r.
W dniu 04.02.2010 r. następca pana Krzysztofa Uziębło – nasz sponsor Prezes Zarządu PPH „POTROSOL” pan Krzysztof Karcz oddał nam do dyspozycji Klubu nieodpłatnie pokój ze specjalnie dla nas zakupionymi meblami biurowymi w budynku na II p. przy ul. Zakopiańskiej 58 w Krakowie .
Z pełnym usatysfakcjonowaniem rozpoczęliśmy 2010 rok mając już swój lokal na biuro klubowe.
W marcu 2012 roku zorganizowana została wielka uroczystość 50 lecia naszego Klubu. Rok 2012 zapisał się w naszej historii klubu jako bardzo smutny. Odeszła na wieczny spoczynek bardzo długoletnia Prezes naszego klubu, nasza nieodżałowana Pani Wanda Kalicińska jak również zasłużony krwiodawca, wieloletni aktywny działacz w Zarządzie, Komisji Rewizyjnej naszego klubu Stanisław Kmiecik. Pożegnaliśmy również w następnych latach Prezesa Krakowskich Zakładów Sodowych – wielkiego darczyńcę naszego klubu pana Krzysztofa Uziębło, bardzo zadłużoną działaczkę naszego klubu, członka Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, oddaną organizacji PCK Annę Nęcek.
W 2016 roku zaczęliśmy organizować podczas pikniku dla honorowych dawców krwi i ich rodzin na stadionie Borek punkt zbiórki krwi. Z roku na rok pozyskujemy coraz większą ilość zebranej krwi jak i coraz większą ilość uczestników pikniku. Niestety, nie przekłada się to na ilość czynnych członków w naszym klubie. Pikniki cieszą się dużą popularnością również wśród dzieci i młodzieży. Jest to zasługa Zarządu Klubu Sportowego Borek, który udostępnia bezpłatnie teren stadionu, Prezesowi Petrosolu Panu Krzysztofowi Karcz, który sponsoruje oprawę techniczną, poczęstunek przy grillu, a Centrum Kultury Podgórza zapewnia część artystyczną dla dzieci i dorosłych.
W 2017 r. skromnie obchodziliśmy podczas pikniku uroczystość 55 – lecia klubu podczas którego wręczono krwiodawcom szereg odznaczeń i dyplomów.
Klub nasz rok rocznie bierze udział w Ogólnopolskich Pielgrzymkach honorowych dawców krwi i szpiku kostnego, które organizowane są w Sanktuarium w Łagiewnikach lub Kalwarii Zebrzydowskiej. Przez okres kilku lat Przedsiębiorstwo Petrosol organizowało na nasz wniosek w miesiącu maju spoty reklamowe w średnio ok16 punktach Miasta Krakowa propagujące ideę honorowego oddawania krwi . Klub stara uczestniczyć w organizowanych przez PCK akcjach różnego typu zbiórek, pomocy świątecznej itp.
Od 2020 roku działalność klubu ograniczyła pandemia Covid 19, spotykaliśmy się z członkami klubu umawiając się telefonicznie. Pandemia ograniczyła kontakt Zarządu z członkami, wolontariuszami naszego klubu i tak pozostało do dzisiaj. Klub Środowiskowy HDK „Podgórze” zrzesza 180 osób, z czego członkami, którzy opłacają regularnie składki jest średnio co roku 10 do 15 osób. Z powodu braku frekwencji dyżury w biurze klubu przy ul. Zakopiańskiej zostało ograniczone do dwóch w miesiącu, ale mamy nadzieję, że klub będzie działał dalej bo przecież zależy nam wszystkim na tym. Bardzo wdzięczni jesteśmy panu Prezesowi Petrosol Krzysztofowi Karczowi za długoletnią pomoc materialną i rzeczową dla naszego klubu, bo bez tego trudno by było działać.
Galeria zdjęć (fot. Krzysztof Jeżek)