2 września w Pałacu „Pod Krzysztofory” odbyła się zorganizowana przez Małopolski Oddział Okręgowy PCK promocja książki Jolanty Adamskiej o Marii hr. Tarnowskiej. Spotkanie zgromadziło ponad 60 uczestników zainteresowanych historią PCK. Wcześniej na ul. Studenckiej przed siedzibą MOO PCK posadzona została lipa ku pamięci hrabiny Tarnowskiej, wieloletniej wiceprezes PCK .
Maria hr. Tarnowska to jedna z najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku. Warto więc przywrócić pamięć o działalności i zasługach niezwykłej kobiety, niosącej pomoc potrzebującym. Jej biografią z powodzeniem można obdarować kilka osób. Urodzona w rodzinie artystokratycznej, poprzez wychowanie przygotowywana była do służby społeczeństwu i ojczyźnie. Po ślubie z Adamem hrabim Tarnowskim prowadziła przez 10 lat życie światowe przebywając z mężem na rożnych placówkach dyplomatycznych. Podczas wojen bałkańskich odkryła swoje powołanie – pomoc rannym żołnierzom poprzez pomoc pielęgniarską. W sumie nie tylko przeżyła, ale i pracowała podczas sześciu wojen. Przez wiele lat związana z Czerwonym Krzyżem pełniła ważne funkcje, i rozwijała działania sióstr PCK, wiejskie ośrodki zdrowia. Podczas II wojny światowej zaangażowana była w działania PCK po ujawnieniu przez Niemców zbrodni katyńskiej. Jej zasługą było także wyprowadzenie pod osłoną PCK ludności cywilnej z walczącej podczas powstania Warszawy.
Była bardzo związana z Krakowem, z wieloma miejscami, ale nade wszystko wybitnymi postaciami. Począwszy od współpracy z prezesem ks. Pawłem Sapiehą w czasach Galicyjskiego Czerwonego Krzyża, potem Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża, aż po okres II wojny światowej gdy była pełnomocnikiem Zarządu Głównego PCK na Generalną Gubernię z siedzibą w Krakowie. Po upadku Powstania Warszawskiego wraz z rodziną zamieszkała w willi na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, tu też została aresztowana przez władze ludowe i umieszczona w więzieniu w Olkuszu.
Podczas spotkania związanego z promocją książki w Sali Miedzianej można było obejrzeć ciekawą wystawę, złożoną z dokumentów osobistych Marii hr. Tarnowskiej. Zostały one udostępnione z rodzinnego archiwum Tarnowskich. Uczestnicy spotkania mieli także okazję, by obejrzeć historyczne dokumenty Delegatury Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża na Generalną Gubernię i Pełnomocnika ZG PCK w osobie Marii hr. Tarnowskiej. Na co dzień dokumenty te stanowią zasoby Muzeum Krakowa. Wydarzeniu towarzyszyła recytacja wierszy i prozy związanej z Czerwonym Krzyżem w wykonaniu pani Lidii Bogaczówny, aktorki Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Ukazanie się książki o Marii Tarnowskiej jest dla całej społeczności czerwonokrzyskiej w Polsce ważnym wydarzeniem, nie ma bowiem w ponad 100-letniej historii Czerwonego Krzyża w Polsce postaci tak zaangażowanej w działalność PCK, jak Maria z Czetwertyńskich Tarnowska.
GALERIA fotografii (fot. Łukasz Żołądź)
GALERIA (fot. Krzysztof Jeżek)