Podczas III Sądeckiej Gali Krwiodawstwa swoje 55-lecie działalności obchodził Klub HDK PCK przy Newag SA w Nowym Sączu. Klub został uhonorowany ważnym małopolskim odznaczeniem „Polonia Minor” oraz „Złotym Jabłkiem Sądeckim”. Również członkowie klubu otrzymali indywidualne odznaczenia: Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego-Krzyż Małopolski, Medal Pamięci Polskiego Czynu Zbrojnego 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz odznaczenia Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu.
Historia Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy NEWAG S.A. w Nowym Sączu rozpoczyna się w 1964 roku przy ówczesnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego po katastrofie kolejowej w miejscowości Marcinkowice. Wydarzyła się ona 13 stycznia 1964 roku. Doszło wtedy do zderzenia pociągu osobowego z towarowym na szlaku w kierunku do Nowego Sącza. Na miejscu zginęło 10 osób a ciężko rannych było kilkadziesiąt. Wśród nich znajdowali się również pracownicy ZNTK jadący rano do pracy w Nowym Sączu. Nagła spontaniczna akcja honorowego oddawania krwi dla ofiar katastrofy stała się impulsem do utworzenia Klubu HDK PCK gdyż w tamtym czasie była to jedyna organizacja zrzeszająca krwiodawców w kluby. Zorganizowano spotkanie założycielskie, wybrano zarząd klubu i rozpoczęto działalność klubową zgodnie ze statutem Polskiego Czerwonego Krzyża. W pierwszym roku działalności do klubu wpisało się wówczas około 500 pracowników chcących bezinteresownie nieść pomoc potrzebującym i zaopatrywać służbę zdrowia poprzez planowe oddawanie krwi. Klub od początku powstania do 1990 roku zrzeszał 450 czynnych członków. W ciągu roku oddawali oni początkowo około 100 litrów krwi natomiast kiedy ministerstwo zdrowia określiło donację na poziomie 450 ml. Litraż wzrósł do ponad 200 litrów krwi rocznie. Nadszedł rok 1990 transformacja, burzliwe przemiany i wynikające z nich zwolnienia spowodowały stopniowy spadek krwiodawców w klubie. Lata 90-te to okres, kiedy klub praktycznie walczył o przetrwanie liczba krwiodawców ciągle malała osiągając poziom w 2000 roku 50 czynnych członków i wolontariuszy. W ciągu tych lat członkowie oddawali rocznie około 50 litrów krwi. W tym trudnym okresie Zarząd postanowił zrobić krok niestandardowy i wykazał się inicjatywą pozyskiwania do działalności w klubie krwiodawców z poza zakładu pracy. Po kilku latach począwszy od roku 2011 liczba krwiodawców zaczęła powoli wzrastać do poziomu ponad 130 członków oraz 70 wolontariuszy. Krwiodawcy zaczęli planowo oddawać krew, osocze, co znacząco poprawiło statystyki oddanej krwi.
Obecnie członkowie i wolontariusze Klubu HDK PCK przy Newag S.A. oddają około 140 litrów krwi rocznie biorąc udział w wielu akcjach organizowanych na terenie miasta i powiatu. Wśród członków można powiedzieć, że mamy kilkoro rekordzistów, którzy od początku działalności oddają krew nadal. Rekordzistą klubu jest Bogdan Górowski, który oddał 80,9 litra czystej krwi, ale są również Jerzy Kurzeja 68 litrów, Kazimierz Wróbel 55 litrów i wielu oddanych krwiodawców.
W okresie już dziś 57-letniej działalności Klubu HDK PCK przy ZNTK/obecnie Newag S.A/ należy podkreślić wielkie oddanie i zaangażowanie prezesów klubu a byli to:
- Stanisław Pycha
- Stanisław Mirek
- Władysław Fałowski
- Bogusław Górowski
- Zenon Owsianka
- Kazimierz Wróbel
- Sławomir Turek – obecnie Prezes klubu HDK PCK przy Newag S.A.
Członkowie klubu to pracownicy lokalnych firm, takich jak: NEWAG S.A., Wiśniowski, Fakro, Dako oraz PKP Cargo.
Klub w okresie swojej działalności został wielokrotnie doceniany i uhonorowany m.in.:
- Odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia
- Odznaką Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża III i II stopnia
- Dyplomem 25 lat działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu
- Podziękowaniem za 30 lat działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu
- Grawertonem z okazji 30-lecia Klubu od Prezydenta Miasta Nowego Sącza
- Medalem z okazji 30-lecia klubu miejskiego HDK PCK
oraz licznymi podziękowaniami i listami pochwalnymi od wielu firm i instytucji.
Każdy z członków klubu ma świadomość, jak bezcennym darem jest krew, szczególnie w obecnie trudnych czasach pandemii. Nie zraża ich to jednak do aktywnego uczestniczenia w organizowanych akcjach i regularnego oddawania krwi.
Dzięki ich bezinteresowności i poświęceniu możemy być pewni, że dla potrzebujących krwi nigdy nie zabraknie a działalność klubu będzie trwać i rozwijać się.