W 2022 roku Małopolski Oddział Okręgowy PCK będzie organizatorem jubileuszowego 45. Rajdu „Czerwonej Róży” im . Kazimierza Nowaka. Impreza będzie odbywać się w dniach 13-18 czerwca 2022 r. Uczestnicy rajdu będą mogli odwiedzić najatrakcyjniejsze turystycznie miejsca Beskidu Sądeckiego i Pienin.
Cieszymy się, że inicjatywa spotkań integracyjnych czerwonokrzyskich krwiodawców zapoczątkowana w Krakowie przez Klub Hutniczy PCK jest kontynuowana, a co więcej Rajd „Czerwonej Róży” uzyskał imię Kazimierza Nowaka – prezesa Hutniczego Klubu HDK PCK, inicjatora i komandora wielu edycji rajdu. Kontynuując działania Pana Kazimierza Nowaka, w porozumieniu z ogólnopolskim sejmikiem Rajdu „Czerwonej Róży”, Małopolski Oddział Okręgowy wraz z klubami HDK PCK podjął się zorganizowania w 2022 roku w Małopolsce jubileuszowego 45. Rajdu „Czerwonej Róży” im. Kazimierza Nowaka.
Orientacyjny program:
Podczas Rajdu „Czerwonej Róży” w Małopolsce chcielibyśmy zaprosić krwiodawców do odwiedzenia malowniczych okolic Beskidu Sądeckiego i Pienin. Miejscem zakwaterowania uczestników będzie Krynica Zdrój – znany kurort uzdrowiskowy i wypoczynkowy. Wśród aktywności w czasie rajdu planujemy nieforsowne wycieczki górskie, wyjazd kolejką szynową na Górę Parkową w Krynicy oraz wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką – największą górę w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Proponujemy także spacery deptakiem po uzdrowisku Krynica Zdrój wśród urokliwych drewnianych willi i korzystanie z dostępnych w pijalniach dobroczynnych źródeł wód mineralnych.
Dla zainteresowanych kulturą mniejszości oferujemy podróż szlakiem cerkwi łemkowskich, w tym m.in. zwiedzanie zabytkowej cerkwi łemkowskiej pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, cerkwi łemkowskiej pw. św. Dymitra w Szczawniku, a w miejscowości Złockie zwiedzanie cerkwi i spacer do mofety.
Krynica to miasto Nikifora, genialnego artysty malarza zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów. W willi „Romanówka” w Krynicy Zdroju znajduje warta obejrzenia się największa w Polsce kolekcja twórczości tego artysty.
Na trasie rajdu mogą znaleźć się także inne miejscowości turystyczno-uzdrowiskowe takie jak Muszyna i spacer po ogrodach biblijnych, ogrodach sensorycznych, ogrodach zmysłów, a także zwiedzanie Muzeum Regionalnego „Państwa Muszyńskiego”.
Pozytywną porcję emocji zapewni spływ przełomem Dunajca, wycieczka w Pieniny, Wąwóz Homole w Jaworkach i zwiedzanie Szczawnicy. Nie można pominąć także zamku w Niedzicy położonego nad brzegiem pięknego jeziora Czorsztyńskiego.
Ponadto oferujemy wiele innych atrakcji od biesiadowania przy ognisku po przejazdy dorożką, wycieczki piesze, rowerowe, baseny wg. możliwości i zapotrzebowania uczestników rajdu.
Szczegółowy program rajdu aktualnie podlega opracowaniu i zostanie do Państwa przesłany w terminie późniejszym. W razie pytań prosimy o kontakt z osobą odpowiedzialną za organizację, Panem Dariuszem Cieślą, Wiceprezesem MOO PCK, Przewodniczącym Zespołu ds. rozwoju ruchu HDK PCK w Małopolskim OO PCK.
Kontakt :
Dariusz Cieśla tel. 663 768 590
krakow@pck.org.pl
